Son Dakika Haberler

İstanbul Sözleşmesi Dayanışma Ağı kuruldu

İstanbul Sözleşmesi Dayanışma Ağı kuruldu
Okunma : 1.427 views Yorum Yap

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın, kadınlar yaşasın” sloganıyla İstanbul Sözleşmesi Dayanışma Ağı’nın kurulduğunu duyurdu.

Kaftancıoğlu, düzenlenen basın toplantısında, CHP İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan ‘Kadın Gerçekliği’ araştırmasının sonuçlarını da paylaştı.

EN BÜYÜK SORUN ŞİDDET VE TACİZ
2 ve 23 Mart tarihli araştırmaya göre kadınların en büyük iki sorunu yüzde 88,5 ile şiddet, yüzde 84 ile taciz. Erken yaşta evlilik ve aynı işte düşük ücretle çalıştırılmak da kadınların önemli sorunları arasında. Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından birine göre ise İstanbul’da yaşayan kadınların yüzde 73’ü gece sokakta yürürken kendini güvende hissetmiyor. Araştırmaya göre kadınların yüzde 94.6’sı şiddet faillerine verilen cezaların yetersiz olduğunu düşünüyor.

Kaftancıoğlu, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’na oy veren kadınların aynı sorunlarda hemfikir olduğu belirterek, şöyle dedi: “Araştırmamıza göre Cumhur ittifakına oy veren kadınların yüzde 68’i İstanbul Sözleşmesi’nden yana. Bu sözleşme bize gösteriyor ki bu toplumun vicdanı, hükümetin kara propagandasından çok daha büyük. İşte bu toplumun vicdanına inanıyor ve güveniyoruz. İstanbul Sözleşmesi bir kağıt parçası değil bu umutsuzluk içinde biz kadınların güvencesi.

ASLA PES ETMEYECEĞİZE
Son 2 günde en az 6 kadının öldürüldüğü bir ortamda İstanbul Sözleşmesi’ni anlatmak durumundayız. Tek adam bir gece yarısını operasyonuyla yine sözünden döndü. Asla pes etmeyeceğiz. Kıyafeti, siyasi görüşü farklı olsa da çözümde ortaklaşan bütün kadınları İstanbul Sözleşmesi’nden buluşturacağız. İstanbul Sözleşmesi İstanbul Birleşmesi olacak.”

“Güçsüz kadın yok sistemin güçsüzleştirdiği kadınlar var“ diyen Kaftancıoğlu, tüm kadınları bütünleşik mücadeleye çağırdı: “Birbirimizden haberdar olup hep birlikte yürümeye ihtiyacımız var. Bu süreci bütünleştirme ve mücadeleyi büyütme konusunda desteklerimizi bekliyorum.“

İstanbul Sözleşmesi Dayanışma Ağı, önümüzdeki haftalarda kadınlarla ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geleceği buluşmalar düzenleyecek

Duvar