Son Dakika Haberler

Istanbul Uyarıldı, 7 Üstü Depreme Hazılıklı Olun

Istanbul Uyarıldı, 7 Üstü Depreme Hazılıklı Olun
Okunma : 139 views Yorum Yap

DepremIstanbul için uzmanlar uyarı yapıyor, Marmara Ereğli’ni depremi bşr uyarı olduğu ve dikkate alınması gerektiğini bildiren uzmanlar, her an istanbulun 7 ve yukarısı tahmin edilen beklenen deprem için uyarılar yaptılar.
BÜYÜK DEPREMIN AYAK SESLERI
Prof. Dr. Okan Tüysüz Marmara Ereğlisi açıklarında bu sabah meydana gelen depremi değerlendirirken, “Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncüklerini duyuyoruz gibi ama ne kadar zaman sonraki depremin habercisidir bunu bilemeyiz” dedi.
Marmara Ereğlisi açıklarında bu sabah meydana gelen depremi NTV yayınında değerlendiren Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Bugünkü depremin işaret ettiği önemli bir şey, fayın aktif olduğu ve önemli bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğudur” dedi. Tüysüz, “Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncüklerini duyuyoruz gibi ama ne kadar zaman sonraki depremin habercisidir bunu bilemeyiz” diye konuştu.
KUZEY ANADOLU FAY HATTI
Prof. Okan Tüysüz “Marmara Denizi ve onun içinden geçen Kuzey Anadolu fayı; 17 Ağustos 1999 depreminden sonra çok defa dile getirdiğimiz gibi deprem beklentimiz olan bölgelerden birisi” derken şunları kaydetti:
“Bu fay, İzmit Körfezin’den çıktıktan sonra Adalar önünden geçiyor ve doğuya doğru uzanıyor. Ve bugün üzerinde deprem gerçekleşen bölgeden geçtikten sonra karaya çıkıyor. Bu bölgede büyük bir depremin olma beklentisi defalarca dile getirildi. Bu açıdan, bugünkü depremin işaret ettiği önemli bir şey, fayın aktif olduğu ve önemli bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğudur.
7 ÜZERINDE DEPREME HAZIRLIK
Bu sabah 05.00 civarlarında biraz küçük depremler yaşandı, Daha sonra 4.7’lik deprem ve ardında giderek küçülen bir deprem dizisi ölçüldü. Bu açıdan başka bir depremin öncüsü olduğu gibi bir yoruma gitmek doğru değil. Yapılacak şey Marmara çevresinde 7’nin üzerinde bir depreme hazırlıktır. Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncüklerini duyuyoruz gibi ama ne kadar zaman sonraki depremin habercisidir bunu bilemeyiz.
Bu orta büyüklükte bir deprem ama bunun oluştuğu fayın üzerindeki deprem beklentimiz hala sürüyor. 4.7’nin bir şeyi tetiklemesi söz konusu değil ama bu fayın üzerindeki hareketliliğin beklentilerimizin gerçek olduğunu hatırlatması açısından önemli.”