Son Dakika Haberler

İSTEDİĞİNİZ BELEDİYE İLE KIYASLAMAYA HAZIRIZ

İSTEDİĞİNİZ BELEDİYE İLE KIYASLAMAYA HAZIRIZ
Okunma : 101 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Meclisi Mayıs ayı2. Oturumunda CHP Gurubu adına Gündem maddesi 2016 Yılı Kesin Hesap Cetvelleri hakkında yapmış olduğu bilgilendirmede “ Siz hiç KİPTAŞ’ ın, İSFALT’ın gelirini giderini, ihalesin, gelirini giderini İBB’de sordunuz mu? İBB Grubunda sordunuz mu? dedi.

CHP Grup Başkan Vekili, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek Meclis oturumunda Sarıyer belediyesi kesin Hesap Cetveli hakında konuştu.

BELEDİYELER YASALAR İLE YÖNETİLİYOR

Belediyeler yasalar ile yönetiliyor, bizde diğer belediyeler gibi bağlı olduğu yasalar ile yönetiliyoruz, Sarıyer Belediyesinin kendisi ile ilgili Sarbel şirketinin meclis üyelerinin bilgisi var mı diye soruyor arkadaşımız,

SİZ KİPTAŞ’I İSFALT’I SORDUNUZ MU?

Siz hiç KİPTAŞ’ın belediye meclisinde kaç kişi çalıştığını gelirini giderini soruyormusunuz, İSFATL’IN İstanbul’un tek asfalt üreticisinin İBB kuruluşunun neden İstanbul da 1.8 milyon asfalt ihalesine şartnameye uygunluk dolayısı ile elendiğini ve bunun başka firmaya verildiğini sordunuz mu? Büyükşehirde.”

AĞAÇLARI KORUMA İHALESİ 62 MİLYON İHALE

Gökan Zeybek Şubat ayında meclis konuşmasında bir kere daha söylediği İBB’nin ağaçları koruma ihalesinin 62 milyon liraya yapıldığın hatırlatarak ayrıntılı detay verdi ve siz hiç İBB’de bunu sorabiliyormusunuz dedi.

“Bu belediye meclisinde söylendi, İstanbulda korunması gereken ağaçların şehir içindeki kültürel varlık olarak tespit edilmiş ağaçların, çınarların, Çam ağaçlarının tek başına bir ihalenin yapıldığı ve bir firmanın tek bir şirketin 62 milyon liraya 0 tenzilat ile aldığını büyükşehirde konuşa biliyormusunuz, Biz konuşuruz, siz kendi gurubunuzda konuşa biliyormusunuz.”

ARAÇ KİRALAMA

Bir arkadaşımız diyor ki, Sarıyer Belediyesi Oto kiralamaya 17 milyon verdi,
Zannediyorlar ki Sarıyer Belediyesi 17 milyon liraya araç kiralamış.

Sarıyer Belediyesi 177 tane araç kiralamış, bununla birlikte 102 tane şöförü aynı ihale içinde istihdam ediyor. Bizim şöförlerimiz yaklaşık 3 bin tl maaş alıyorlar, yaklaşık 5 bin tl’ye mal oluyor, Belediyemiz de onlarca iş makinası, otobüsler, sağlık hizmetlerinin kullandığı ambulanslar, sosyal hizmetler, bilgi işlem, kullandığı araçlar olmak üzere, kullandığımız iş makineleri olmak üzere 177 tane ihalesi ile bir rakam dır.

İSTEDİĞİNİZ BELEDİYE İLE KIYASLAMAYA HAZIRIZ

Gökan Zeybek, araç kiralamaların devletin belirlediği asgari limitlerin altında araçları kiralıyorsunuz dedi.

“Kamu diyor ki, bir siz bir aracın kasko sigorta bedelinin belli bir üzerinden asla araç kiralayamazsınız, bunu devlet belirlemiş, araçların kasko bedelini kim devlet belirliyor, ihale ile ilgili oranları kim belirliyor devlet, bununla ilgili ihaleye çıktığınızda zaten devletin belirlediği asgari limitlerin altında bir bedele araçları kiralıyorsunuz. Sarıyer Belediyesi olarak biz İstanbul’daki bütün belediyelerin kiraladıkları binek otomobilleri , motor kapasite hacimleri, kullandıkları otobüsler, minibüsler, hizmet raçları ile ilgili her türlü aracı tek tek belediyeler ile kıyaslamaya açığız. Kim bundan daha ucuza araç kiralıyorsa bir başka belediye getirin o belediyeyi en üst seviyede taktir ettiğimizi burdan söyleyeceğim.

YAKIT BEDELLERİNİ DEVLETİN BELİRLEDİĞİ FİYATTAN ÖDERİZ

Sarıyer Belediyesi uzunca dönemdir yakıtı aracın deposuna girdiği anda pompadan satın almış oluyoruz. Yakıtla ilgili bedeller devletinde belirlediği fiyat oranında katsayı üzerinden öderiz.

TAŞERON İŞÇİLİK BİR YILIN ALTINDA YAPILIRDI

Mustafa Tok geçişte taşeron işçilikler ile ilgili ihaleler bir yılın altında yapılırdı dedi.
“Çünkü bir yıldan az çalışan işçilerin kıdem tazminat hakkı oluşmazdı. Biz sosyal demokrat belediyecilik anlayışımız ile bu süreyi uzattık. Sarıyer belediyesinde taşeron olarak çalışan işçilerinin kıdem tazminatlarının aynen diğer kamu çalışanlarında olduğu gibi kendilerinin yasal haklarına dönüştüğünü bilmek gerekiyor.”

YEŞİL ALANLARIN KİRALANMASI

Sarıyer Belediyesinin gelirlerini artırmak artırma konusunda gerçekten büyük çaba içerisindeyiz. yeşil alanların yada belediye ye ait olan arazilerin arazilerin, ihaleye çıkması, 10 yıl süre ile 25 yıl süre ile kiraya verilmesi ile ilgili başkanlığa yetki verilmesi ile ilgili uygulama sanki Şükrü Genç belediye başkanlığı döneminde başlamış, bunu en iyi bilenlerden bizi sizsiniz, ( Nurettin Çelik) geçmişte ilçe başkanlığı yaptınız, belediye başkan yardımcılı yaptınız, gurup başkan vekilliği yaptığınız iyi bilirsiniz.

KİRALARINI GÜNÜ GÜNÜNE ALMAYI SAĞLADIK

Belediye arazilerinin yeşil alanlarından veya donatı alanlarından ihaleye verdiğimiz kıraladığımız kişilerin kiralarını günü gününe almayı sağladık. Kimse şunu söyleyemez, Sarıyer belediyesinde kiracı vardır, kirasını ödemediği halde orda yaşamaya devam ediyor, Bunu kimse söyleyemez. Geçmişte sizin döneminizde kalan belediyenin alacaklarının bile bizim dönemimizde yapılandır ile tahsil edildiğini bilgisini paylaşıyorum.

SARIYER BELEDİYESİ’NİN GELECEĞİ SON DERECE PARLAKTIR

“2019 kasım ayına kadar yılda ortalama 60 milyon vergi gelirini beş yıl süre ile alamayan Sarıyer Belediyesinin bir yasa ile Ayazağa, maslak ve Huzur mahalleisinin katılması ile vergi gelirlerinin artırılması için kendilerine övgüler dizmemizi isteyen arkadaşlarımızın bu yasanın içine Zekeriyaköy’de yaşayan siteler de köylerde milyon dolarlık evlerde yaşayanların vergilerinden niçin muaf tutulduklarını bir değerledirme yapmaları gerekir. Sarıyer Belediyesi her yıl ortalam 60 milyon vergi gelir kaybı ile beş yıl içinde yaklaşık 300 milyonluk bir kayıp oluşmuştur. 2019 yılından sonra bunlar mutlaka düzelecektir. O nedenle Sarıyer Belediyesinin geleceği son derece parlaktır.

Özelikle teknik insanların şu ayrıma varması gerekir, ölçülebilen, tartıla bilen sayılabilen rakamlarla ilgili yaklaşık rakamlar söylenmez, ne rakamlar söylenir. Duymuştuk, etmiştik biçimde konuşmak doğru değildir. Kesin hesap çetvel’ine CHP grubu olarak evet veriyoruz. dedi.