Son Dakika Haberler

“İsyanımız bitmedi” diyen kadınlar meydanlarda

“İsyanımız bitmedi” diyen kadınlar meydanlarda
Okunma : 113 views Yorum Yap

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadınlar ve LGBTİ+lar Taksim Tünel Meydanı’nda toplandı.

25 Kasım Platformunu’nun Türkiye’nin çeşitli noktaları için yapılan eylem çağrısında, ”İsyanımız bitmedi, 25 Kasım’da hep birlikte sokaktayız” denilmişti.

Çağrı metninde, kadınlar ve LGTB İ+’ların maruz kaldığı şiddet ve ayrımcılığa dikkat çekilerek, şunlar kaydedilmişti:

Dayanışmamızla, yan yana omuza, el ele sokakları dolduracağız yine yeniden 25 Kasım’da…

İstanbul Sözleşmesi’nden ilk çekilen ülkede, Türkiye’de kadınlara, LGBTİ+’lara dönük saldırılar sürerken, mücadelemizde isyanımız da büyüyor. Erkek devlet şiddeti, başta göçmen kadınlara yönelik olmak üzere ırkçı saldırılar, tutuklu siyasi mahkumlara ve ziyaretçilerine çıplak arama ve şiddet, 6284’ü suistimal eden kayyum rektör, iktidara yakın isimlerin kadına şiddet failliklerinde cezasızlık, kaybedilen kadınlar, özellikle kadınları daha çok etkileyen gittikçe artan yoksulluk ve emek sömürüsü, LGBTİ+’lara dönük nefret söylemleri; bunlara karşılık ise hayatını savunan kadınlara cezalar, müebbet…

Bizim bu şiddet düzenine itirazımız var, umudumuz mücadelemizde, birbirimizde. İsyanımız bitmedi, 25 Kasım’da hep birlikte sokaktayız.”

Kadınlar, erkek şiddetinin durdurulması için yurdun dört bir yanında alanlara çıktı. İstanbul’da Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, bir kez daha ”Birbirimizden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi.
Tünel Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kadın yürüyüş gerçekleştiriyor. Kadınlara, CHP’li ve HDP’li milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda kadın örgütü katılarak destek verdi. İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Öz savunmayı kuşandık, geceleri aydınlatıyoruz”,  “Kadınlar isyanda”, “Çilem Doğan isyanımızdır” pankartları taşıyan kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”,  “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü” “Kadınlar sokağa özgürleşmeye, erkekler eve yemek yapmaya”, “Dünyayı yerinden oynatacağız” sloganları attı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)