Son Dakika Haberler

KADIN AKLI …Nilden Bayazıt POSTALCI

KADIN AKLI …Nilden Bayazıt POSTALCI
Okunma : 134 views Yorum Yap

Sayın Başbakanım,

Mektup yazıp yazmamayı çok düşündüm…İki çocuk annesi kadın, onca işi varken; çocukların bakımı, yemesi, içmesi, kocasının rahatı falan felan,  ne diye sayın Başbakan’a yazı yazsın da onu rahatsız etsin? İşime gücüme bakmalıyım. Ne haddime benim sayın başbakanıma yazı yazmak kadın başıma?

Sayın başbakanım, size karşı çok mahcubum, ilkönce onu söylemeliyim.  Ancak ve ancak iki çocuk yapabildim.  Aslında kocamın başının altından çıktı, ben Allah ne verirse yapacaktım; okumuşlar okumamışlar, yemişler yememişler – ne fark eder- Allah rızkını verir diye düşündüydüm. Ama  bey “ iki çocuk yeter “dedi.  Ne bileyim, ben de “kocadır, en iyi o bilir” dedim, dediğine de uydum.  Sonradan anladım; bizim koca doktor- hani sizin o sevmediğiniz takımdan-. E haliyle size zıt gidecek, ben de alet olmuşum.  Oysa ne bilir doktor adam kaç çocuk doğrulur, doğum kontrolü felan, bırak başbakanım düşünsün kaç çocuk doğuracağımızı, sen ne anlarsın?… Değil mi ya? Sen ameliyatını yap ve sus.

Sayın başbakanım haddim olmayarak, evde beyin okuduğu gazetelerden vaktim kaldıkça okudum. Kürtaja ve sezaryene karşıymışsınız. Başbakanım olur da bir gün sizi görürsem yüzünüze nasıl bakacağım diye 3 gündür gözüme uyku girmiyor. Neden mi? Benim iki çocuk da sezaryen de onun için.. Ya. Hem de daha kötüsü kendi isteğimle oldu. Biliyorum büyük hata. Ama ne yapayım yine orada burada okuduğumdan. Şimdi siz benim yerime her şeyi düşünüyorsunuz ya, anlatayım da bana akıl verin.

Şimdi şu kadınlar, ta 1970 ‘de Amerika’da , “our bodies ourselves”, yani  “vüdumuz –biziz” diye bir slogan çıkartmışlar. Bayağı da kadın takmışlar peşlerine.” Vücudumuz bize ait, kimse ne yapacağımıza karışamaz” diye…Edepsizler,  bayağı  da olayı büyütmüşler.  Hatta daha sonra Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘ne  insanın üreme hakkı diye de not düşülmüş, bu edepsiz kadınların çabaları sonucu. Biliyorum “Dünya Sağlık Örgütü’de kimmiş” diyeceksiniz, çok haklısınız Başbakanım , ama orada diyor ki “tüm çiftler ve bireyler kaç çocuk sahibi olma hakkına, güvenli kürtaj hakkına ve doğum kontrol hakkına sahip olmalıdır” diyor.  E bey de, “senin vücudun, sezaryen olmak istiyorsan sen karar vermelisin” deyince ne bileyim öyle karar verdim.  Halbuki o sadece sefil bir doktor, ne anlar…ne bilir…

Her neyse efendim, kafanızı kadın işleriyle fazla yormayayım.  Da bir konuda çok alındım başbakanım. Şu kürtajı Uludere ye bağladınız…Şimdi ben kadınım, haliyle  anlamam etmem Uludere olayını.

Öyle olmasına  öyle de, bizim vücutları, çocukları,günlerce düşünüp karar verdiğimiz kürtajı, vücudumuzdan bir canlıyı mucizevi bir şekilde dünyaya getirme şeklimizi, yanlış içişleri politikana alet etmeseydin be Başbakanım

Kendi değerimiz  zaten yok olmak üzere kadın politikalarıyla. Bari iç işlerine meze yapmayın.

 

Nilden Bayazıt Postalcı

Öğretim görevlisi, Boğaziçi Üniversitesi