Son Dakika Haberler

Kadın Cinayetlerini Durdurmak İçin Yürüdüler

Kadın Cinayetlerini Durdurmak İçin Yürüdüler
Okunma : 30 views Yorum Yap

imageTaksim Tünelde Kadın cinayetlerini protesto etmek için yürüyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Asla Yanlız yürümeyeceksin  sloganları atarak etkili eylem gerçekleştirdiler.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ve yüzlerce yurttaş, kadına yönelik şiddeti protesto etti. Yurttaşlar Tünel Meydanı’ndan “Yaşam hakkımızı alacağız, kadın cinayetlerini durduracağız” ve “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla Galatsaray Lisesi’nin önüne kadar yürüdü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kadın cinayetlerinin büyük oranda arttığını belirterek, hükümet yetkililerine ve emniyet mensuplarına kadınları koruma çağrısında bulundu.

‘GERÇEK KORUMA İSTİYORUZ’

Kav, “Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis’teki tüm parti liderlerinin kadına yönelik şiddeti kınaması, koruma kanunun etkin uygulanması, kadın bakanlığının kurulması, Ceza Kanunu’nda caydırıcı cezaların uygulanması ve cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni bir anayasa talep ediyoruz” dedi. Kadınların mahkemeye başvurduklarını ancak tüm kapıların birer birer kapandığını belirten Kav, “Kadınlara ‘gerçek koruma’ istiyoruz” dedi. Cinayete kurban giden kadınların yakınları ise adalet istedi.

Aile yakınları ayrıca Bülent Arınç’a seslenerek, “Sesin kızın, eşin kahkaha atmıyor mu?” diye sordu. Eyleme CHP Genel Başkanı Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve birçok sanatçı destek verdi.