Son Dakika Haberler

KADINLAR TEK YÜREK OLUP SANDIKTAN ‘HAYIR’ ÇIKARACAK

KADINLAR TEK YÜREK OLUP SANDIKTAN ‘HAYIR’ ÇIKARACAK
Okunma : 83 views Yorum Yap

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, Bursa’dan Ankara’ya kadınlar günü için gelirken yolda kaza geçirerek dün hayatını kaybeden Türk Metal-Sen üyesi Refika Barışsever, Özlem İnan, Fatma Hacıoğlu, Güleydan Sezer, Elvan Mutlu, Leyla Yalçın ve Leyla Çiçek’e Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve yaralı kadınlarımıza da acil şifa dileklerini iletti.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ülkemizdeki kadınlara seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce anayasal hak olarak verdiği 1934 yılından bugüne 83 yıl geçmesine rağmen bugün hala kadınlarımızın toplumsal statüsünü, her gün kadın cinayetlerini, tecavüz ve tacizleri, çocuk yaşta evlendirilmelerini konuştuğumuzu belirterek, AKP Hükümetleri döneminde 15 yılda kadın haklarında ciddi bir gerileme olduğunu ekledi ve “16 Nisan’da kadınlarımızın tek yürek olup kendilerini, haklarını ve taleplerini görmezden gelen AKP’ye gereken cevabı vererek sandıktan ‘HAYIR’ çıkmasını sağlayacaklarına yürekten inanıyorum” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, emekçi kadınların yaşadığı sıkıntıları gündeme getirmek ve 1857 yılında insanca çalışma koşulları için mücadele ederken hayatını kaybeden tekstil işçisi kadınları anmak adına belirlenmiş kadın haklarının önemini vurgulamayı hedefleyen uluslararası bir gün olduğunu hatırlatan Didem Engin, “Ancak ne yazık ki ülkemizde kadınlarımız hak ettikleri değeri göremiyorlar. 15 yıldır tek başına iktidarda olan AKP Hükümetleri kadınlarımızın hak taleplerini görmezden gelerek sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarda kadınlarımızın geri planda kalmalarına yol açtı” dedi.

15 yıldır hayatın her alanında yok sayılan kadınlarımız AKP Hükümetleri’nin cinsiyetçi tutumları sebebiyle eğitim ve çalışma hayatı başta olmak üzere ciddi sorun alanlarıyla tek başlarına mücadele vermek zorunda kalıyor” diyen Didem ENGİN, “Kadınlarımız en temel insan hakkı olan yaşam hakkı için dahi çok ciddi mücadeleler vermek zorunda bırakılıyor. Neredeyse her gün yeni bir kadına yönelik şiddet vakası duyuyoruz. 2015 yılında 303 olan kadın cinayeti sayısı 2016’da 397’ye yükseldi. AKP ise söz ve eylemleri ile bırakın kadına yönelik şiddetle mücadele etmeyi, şiddeti görmezden gelerek cesaretlendiren bir tutum sergiliyor” dedi.

15-24 yaş arası vatandaşlarımızın istihdam oranları değerlendirildiğinde erkeklerde %77.5 olan istihdam oranının kadınlarda yalnızca %36.6 olduğunu hatırlatan Didem ENGİN, “Toplumun yarısını oluşturan kadınlarımız ne yazık ki yeterli imkân tanınmadığı için ekonomiye, üretim süreçlerine istedikleri halde katkı sağlayamıyorlar. İşsizlik toplumun genelinde olduğu gibi kadınlar için de önemli bir sorun alanı olmaya devam ediyor. Genç işsizliği %22.6 iken, bu oran genç kadınlarımız için %28.6. 2015 yılına göre genç kadın işsizliğinde 7 puanlık bir artış var” diyerek Hükümet’in bir an evvel gerçekçi çözüm yolları geliştirerek kadınlarımızın hayatın her alanında erkeklerle eşit bir konuma erişebilmesini sağlayacak politikaları uygulamaya sokması gerektiğini söyledi.

Referandum sürecini de değerlendiren Didem ENGİN “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ demişti. İnanıyorum ki Ulu Önderimizin bu sözlerle değer verdiği kadınlarımız tek yürek olarak 16 Nisan’da sandıktan ‘HAYIR’ çıkmasını sağlayacaklardır” diye belirtti.