Son Dakika Haberler

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yetkiniz Var, Yetkinizi Kullanın

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yetkiniz Var, Yetkinizi Kullanın
Okunma : 122 views Yorum Yap

kemal_hilmioglu

Kılıçdaroğlu, Hilmioğlu’nu ziyaretinden sonra yapmış olduğu basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı yetkilerini kullanmalıdır, Hilmioğlu adım adım ölüyor gereken yapılmalıdır dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İnönü Üniversitesi Eski Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu’nu tutuklu bulunduğu Silivri 1 Nolu Cezaevinde ziyaret ederek sağlık durumuyla ilgili bilgi alarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, CHP Cezaevleri Komisyonu Üyesi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da eşlik etti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satır başları:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Siyaseti bir tarafa bırakalım. Eğer bir kişi adım adım ölüme yollanıyorsa ve öleceğini biliyorsa bunu hapiste tutmak doğru değildir” dedi.

Ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdardoğlu, Hilmioğlu’nun Türkiye’nin sayılı bilim insanlarından olduğunu söyledi.

Uzun süredir hapiste olan Hilmioğlu’nun, ciddi sağlık sorunlarının bulunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Tabi bir hekim olarak kendi sorununu bilmesi ayrı bir dram. Sadece kendisi değil, kendisiyle beraber pek çok hükümlünün aynı sorunu, benzer sorunu yaşadığını ifade etti” diye konuştu.
Fatih Hilmioğlu’nun binlerce öğrenci yetiştirdiğini, bunların pek çok ilde, ilçede insanlara şifa dağıttığını aktaran CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Fatih Hilmioğlu gibi bir insanı hapiste tutmak gerçekten çok acı. Büyük bir dram. Sağlığa ihtiyacı var, huzura ihtiyacı var. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum; Bu insanlık dramına son verin, bu dram Türkiye’nin vicdanını kanatıyor. Doğru değil. Oğlunu kaybetti, hapisteydi. Bu drama bir insanın dayanması mümkün değil. Sadece onun değil. Benzeri bir dramı yaşayan çok sayıda hükümlü var. Özellikle Başbakana bir çağrıda bulunmak istiyorum; siyaseti bir tarafa bırakalım. Bir insan hapse girdikten sonra devletin koruması altındadır, devletin güvenliği altındadır. Orada eğer bir kişi adım adım ölüme yollanıyorsa ve öleceğini biliyorsa bunu hapiste tutmak doğru değildir. Cumhurbaşkanına da sesleniyorum; yetkiniz var, lütfen yetkinizi kullanın. Eğer kamuda birileri yetkisini kullanmıyorsa onları harekete geçirin. Bu günlük sıcak siyasetin konusu değildir. İşin ucunda bir insanın hayatı var. Öldükten sonra çözüm üretmek hiçbir şekilde kabul edilemez Ölmeden önce önlem almanız gerekir, çözüm üretmeniz gerekir. Bu insanlık dramına son verelim diyorum.”