Son Dakika Haberler

Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Yaşayıp Deniz Görmeyen Var.

Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Yaşayıp Deniz Görmeyen Var.
Okunma : 118 views Yorum Yap

kemal_kilicdaroglu_besiktas1CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul da “Geneleceği Birlikte Kuracağız” bölge toplantısına katıldı.

Bugün iki aşamalı bir toplantı yapacağız ilki medyaya açık. İkinci bölümde sizlerle dertleşeceğiz. Napolyon diyor ki Dünya tek bir ülke olsaydı Başkenti İstanbul olurdu. Bu kadar güzel bir kent istanbul. İstanbul’u gözümüz gibi korumamız gerekiyor. Nüfusumuzun 3′te 1′i İstanbul’a yaşıyor.

Bir İsviçre standartlarında yaşayan İstanbul bir de asgari ücretle yaşamaya çalışan İstanbul var. İstanbul’da yaşayıp denizi görmeyen var. Bizim rüyalarımdaki İstanbul. Kişi başına gelirin 25 -30 bin dolar olduğu geleceğe umutla bakan insanların oturduğu bir İstanbul.

Bugün İstanbul’da deprem olursa toplanabilecek alan sayısı oldukça sınırlı. Sana değer vermeyen bir anlayışa prim verme sevgili İstanbullu kardeşim. Bana sorarsanız dünyanın en çirkin binası hangisi derseniz Zeytinburnu’nda yükselen ve Sultanahmet’in silüetini bozan 16/9 kuleleridir.

METROBÜSLER YOKUŞ ÇIKAMIYOR

Bir de metrobüsler yapıldı. Yapılmalı mı elbette yapılmalı. Türkiye Avrupa’nın en büyük otobüs üretim merkezidir. Yunanistan’daki otobüslerin yüzde 42′si Türkiye’de üretilmiştir Ne yaptı İBB otobüsleri Hollanda’dan aldı, c1 milyon 2 bin avro ödedi. Hollanda kendi koşullarına göre üretmişti otobüsleri, otobüsler yokuşta kaldı. Sonuçta İBB en büyük otobüs hurdalığına sahip oldu. Dava hala devam ediyor.

Kentleri en iyi biz yönetiriz. Türkiye’yi de en iyi biz yönetiriz. Namusuyla ahlakla her kuruşun hesabını vererek yönetiriz. İstanbul Shangay ve Bombay’dan sonra en kirli kentlerden biri. Boğazlar olmasa İstanbul ne olurdu? Buna rağmen dünya üçüncüsü hava kirliğinde. Kilometre başına düşen insan sayısı 68 binden fazla. New York’ta 53 bin, Berlin’de 17 bin. Ama biz İstanbul’a akını sürdürüyoruz. Herkes İstanbul’a geliyor iş için. Daha bu rakamlar büyüyecek. İstanbul yaşanabilir bir kent olmaktan çıkacak.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN METREKARE..

New York’ta 29 metrekare, Londra’da 26,9, Stockholm’de 87,5 metre kare. Bahçelievler, Güngören, Tuzla, Kağıthane, Ümraniye’de kişi başına düşen yeşil alan 1 metrekareden az. Hangi insandan sözediyoruz biz. Hangi mutluluktan söz ediyoruz biz. Çatalca ve Ağva gibi yerleri de dahil ederseniz İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan 5 metrekareye çıkıyor. İnsan için en asgari yeşil alan 9 metrekare olmalı. 3. Köprüyle beraber 535 bin hektar orman alanı talan edilecek, 2 buçuk milyon ağaç kesildi kesilmeye de devam edecek.