Son Dakika Haberler

KILIÇDAROĞLU YENİKAPI MANİFESTOSU

KILIÇDAROĞLU YENİKAPI MANİFESTOSU
Okunma : 78 views Yorum Yap

 
Camidesiyaset
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:
Bugün bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür.
Darbe girişiminde Meclis’i sabaha kadar açık tutan, ve yöneten TBMM Başkanı’na yürekten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Parlamenter sistemimize darbe yapmak istediler. Cumhuriyet tarihiminiz en kanlı darbe girişimidir bu.
Gönül isterdi ki güzel beraberliğe eşlik etmek için parlamento dışındaki genel başkanları da burada olsaydı. Gazi Mustafa Kemal, “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” diyor. Bizim için söz konusu vatandır, gerisi teferruattır.
15 Temmuz bir özelliği var. 15 Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı bize. 15 Temmuz’da artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza güzel bir ülkeyi bırakmış olacağız. Değerli arkadaşlarım, neden ve niçin bu noktaya geldik? Önce, teşhisi doğru koyacağız ki tedaviyi güzel yapalım. “Bir musibet bin nasihatten evladır” diye bir atasözümüz var. Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım. Yeni bir olaya zemin hazırlamadan Türkiye’yi çağdaş uygarlığa götürmemiz.
Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım. Sizin için 12 madde hazırladım.
1- Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayalım.
2- Siyasette özeleştiri yapmalıyız. Bizim soylu bir uzlaşmaya ihtiyacımız var.
3- Geçmişi iyi tahlil etmek gerekiyor. Tarihi tekerrür ettirmemeliyiz.
4-Devletin inşasında liyakat sistemini esas almalıyız.
5-Her şartta, her koşulda demokrasiye sahip çıkmalıyız.
Ne darbe ne dikta, tam demokrasi diyoruz.
6- Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmalıyız.
Eğer bugün Cumhuriyet olmasayında Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olamazdı, Eğer bugün cumhuriyet olmasaydı Sayın İsmail Kahramın Meclis Başkanı olamazdı, eğer bugün cumhuriyet olmasaydı Binali Yıldırım Başbakan olamazdı. Eğer bugün cumhuriyet olmasıydı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olamazdı.
7-Parlamenter sistemimiz güçlendirmek zorundayız. 150 yıllık parlamenter sistemimiz var.
8-Medyanını özgürlüğü,.15 Temmuz akşamı bağımsız medya olmasaydı belki hiç kimse sokaklara çıkamayacaktı.
9-Yargınının tarafsızlığı ve bağımsızlığı. FETÖ terör örgütü, ordunun, yargının, devletin her kademesinde yuvalandı. Eğer bir hakim Pensilvanya’dan talimatla karar veriyorsa o hakim değildir. Bu yüzden yargı bağımsızlığı üzerinde titremeliyiz.
10-Laikliğin ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz gösterdi.
11- Demokrasinin güçlenmesine sadece bugün değil, gelecektede katkı vermeliyiz. Mutlaka ama mutlaka sorgulayan bir eğitim sistemini hayata geçirmeliyiz. Çocuklarımız fikri hür yetişmeli.
Elin oğlu Mars’a uzay aracı gönderiyor,
12- FETÖ terör örgütünü artık bütün dünya biliyor. Bu örgüt geçmişte hiçbir günahı olmayan tamamını hapse attılar. Ergenekon, balyoz…
Şimdi onların tamamının kumpas olduğu ortaya çıktı.
Bir devlet adalet üzerinde büyür, buradan çağrı yapıyorum. Geçmişin bütün mağdurlarına haklarını ve itibarlarını iade edelim.
Devlet haksızlıklarla mücadele ederken hukukun dışına çıkmamalıdır.
Buradan söz veriyorum, hep birlikte mücadele edelim.
Nazım Hikmet’in, Kurtuluş Savaşı Destanı’ndaki, “Dört nala gelip uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın. Yok edin insanın insana kulluğunu. Bu davet bizim. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. Bu hasret bizim” dizelerini okudu.