Son Dakika Haberler

KILIÇDAROĞLU’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

KILIÇDAROĞLU’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Okunma : 88 views Yorum Yap

2-bakan-istifa-edilmelidir

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu’yla Çankaya Köşkü’nde yaptığı görüşme sonrası CHP Genel Merkezi’nde açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, görüşmenin yaklaşık 1.5 saat sürdüğünü söyleyerek, Davutoğlu’nun terör konusunda ve bazı terör olayları ile ilgili bilgiler verdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, dünkü patlamanın Cumhuriyet tarihinin en büyük trajedilerinden birisi olduğunu söyleyerek, “Davete gitmeden önce, MYK’da görüştük. Hiç kimsenin tahmin etmediği büyük bir olayla karşı karşıyayız. Bu kadar acı bir olay karşısında hepimizin vicdani kanaatlerini dile getirme hakkı var. İnsanlar vicdani kanaatlerini dile getirdikleri için suçlanmamalılar. Bu kadar ağır bir olayı hiç bir yurttaş sindiremez” dedi.

 

İÇİŞLERİ VE ADALET BAKANLARI İSTİFA ETMELİ

Kılıçdaroğlu, Adalet ve İçişleri Bakanlarının istifa etmesi gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Anayasımza göre, insanlar önceden izin alarak toplantı ve gösteri yapabilirler. İzin alınmış mı, alınmış. Bir taşkınlık asla yok. Bu insanların can ve mal güvenliğini korumak hükümetin temel görevidir. Ama iki canlı bomba 95 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine yol açıyor. Ankara’ya geldiğimde 3 sayın bakanın TV ekranındaki açıklamasına tanık olduk. 3 bakan TV ekranına çıktılar, açıklamalarda bulundular. Bir gazetecinin ‘Bir güvenlik açığı var mıydı, gerekli önlemler alınmış mıydı?’ sorusu üzerine, İçişleri Bakanı güvenlik açığının olmadığını, önlemlerin alındığını ama önlemlerin Kızılay’da alındığını açıkca itiraf etti. Davutoğlu’na, bu ağır sonucu doğuran ve bu açıklamayı yapan İçişleri Bakanı’nın mutlaka istifa etmesi gerektiğini söyledim. Bakan görevinden ayrılmalıdır. Şunu da hatırlattım, demokrasi olmayan Arabistan’da bile Kral belli kararlar alırken, biz kendi ülkemizde 95 kişinin hayatını kaybettiği bir olayda kimi sorumlu bulacağız karşımızda? Bu işin siyasi sorumlusu kim? Bilenen kuraldır, siyasi sorumlu ülkeyi yönetendir. Sayın bakan görevinden ayrılmıyorsa, azledilmesi gerektiğini de ifade ettim.”

 

TOPLUM DERİN BİR TRAVMAYI YAŞIYOR, ADALET BAKANI SADECE GÜLÜMSÜYOR

Adalet Bakanı’nı eleştiren Kılıçdaroğlu, “Adalet Bakanı, görüntü tam bir ibretlik. Toplum derin bir travmayı yaşıyor, Adalet Bakanı sadece gülümsüyor. Bu bakan o koltukta oturamaz. Eğer bu ülkenin insanlarına saygı gösteriyorsa iki bakanın da görevlerinden ayrılması gerekiyor. Bu tabluyu Davutoğlu’na ilettim, Davutoğlu olayı müfettişlere havale ettiğini, gelen rapora göre tavır takınacağını ifade etti. Ama ben, rapor beklenmeden, raporun içeriği ne olursa olsun, iki bakan da ölen insanlara, ailelerine saygı gösteriyorlarsa, görevlerinden ayrılmalılar. Bu yapılmadığı takdirde, bu travma daha çok su kaldırır” diye kaydetti.

 

CANLI BOMBA, BİR ORTADOĞU GELENEĞİDİR

Kılıçdaroğlu, görüşmede dış politikanın da gündeme geldiğini kaydederek, “Davutoğlu’na izlenen dış politikanın yanlışlığını da söyledim. Canlı bomba, bir Ortadoğu geleneğidir, izlenen dış politika terörü ülkemize getirmiştir. Bu beladan kurtulmamız lazım. Acıyı ve gözyaşını bu millet haketmiyor. Neden bizim insanımız Ortadoğu’da yaşanan bütün dramları kendi toprağında yaşasın? Hiçbir gerekçesi yok” diye konuştu.

 

KENDİSİ DE GEREKLİ UYARILARI YAPACAĞINI SÖYLEDİ

Kemal Kılıçdaroğlu, AK Partili vekiller Aydın Ünal ve Burhan Kuzu’nun attıkları tweetlerin de görüşmede gündeme geldiğini söyledi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Aydın Ünal ve Burhan Kuzu’nun attığı tweetleri de Davutoğlu’na sordum. Kuzu’nun tweeti milli iradeye saygısızlıktır. Bir başka AKP’li vekilin vampire benzetmesi, sanki biz kandan besleniyoruz. Doğru olmadığını ifade ettim. Sayın Başbakan’da bazı CHP’li vekillerin attığı tweetleri bana gösterdi. Ben gerekli uyarıları yaptığımı ifade ettim. Kendisi de gerekli uyarıları yapacağını söyledi.”

 

MURAT SANCAK’A YAPILAN SALDIRININ FAİLLERİ YAKALANMIŞ

Kılıçdaroğlu, Murat Sancak’a yapılan saldırıyı gündeme getirdiğini ve Davutoğlu’nun silahlı saldırı olayının faillerinin yakalandığını söylediğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Sayın Murat Sancak’a yapılan saldırı da gündeme getirdim. Failler kim hala belli değildir. Bunun mutlaka aydınlatılması gerektiğini söyledim. Faillerin yakalandığını söyledi sayın Başbakan. İnşallah yakalanmışlardır, bizler de kim olduklarını merak ediyoruz. Aynı şekilde Digiturk’ten 7 TV kanalının kaldırılması da tarafımdan dile getirildi. Bunun özel bir kanal olduğunu söyledi. Adalet Bakan’nın buna derhal müdahale etmesi gerektiğini ifade ettim. Özel kanal olabilir ama hepsi RTÜK’e tabi” dedi.

 

HİÇBİR CUMHURİYET SAVCISINDAN TIK YOK

Sedat Peker’in Rize’de yaptığı mitingin de görüşmede gündeme geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir mafya babasının Rize’de yaptığı miting. Hukuk devletideyiz, demokrasiyi, özgürlükleri savunuyoruz. Bir mafya babası çıkmış, miting yapıyor. Ve ‘Oluk oluk kan akacak’ diyor. Hiçbir Cumhuriyet Savcısından tık yok. Şunu da söyledim, acaba Cumhuriyet Savcıları onun emrinde mi? Hangi gerekçeyle bu kişi kalkıp miting düzenleniyor” dedi.

 

DEMİRTAŞ’IN DEVRE DIŞI BIRAKILMASINI DOĞRU BULMADIĞIMI İFADE ETTİM

“Davutoğlu’na, sayın Selahattin Demirtaş’ın devre dışı bırakılmasını doğru bulmadığımı da ifade ettim” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Hukuk sistemine göre kurulan bir siyasal partinin genel başkanı. Hem ayrımcılık yapmayacağız diyoruz, bölücülük yapmayacağız diyoruz, siyasi partiler arasında ayrımcılık yapıyoruz. Tam tersine, Başbakanlık koltuğunda oturan kişinin herkese aynı mesafe olması gerektiğini ifade ettim.”

 

BÜTÜN BU OLAYLARA RAĞMEN, KİMSE UMUDUNU YİTİRMESİN

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Şu endişemi de Davutoğlu’na aktarmaktan kendimi alamadım. Siyaset sistemi çözüm üretemez noktaya geliyor. Böyle bir algı oluşmaya başladı toplumda. Bu çok tehlikeli bir algı. Bir sorun varsa çözecek siyaset kurumu. Bu konuda da kendisinin dikkatini çektim. Bütün bu olaylara rağmen, kimse umudunu yitirmesin. CHP olduğu sürece, bizim kararlı tavrımız olduğu sürece kimse ülkenin geleceğinden endişe duymasın. Her olayın üzerine kavga etmeden, gerginlik yaratmadan gidiyoruz. Hastanede yaralılarımız var, bazı cenazeler henüz kaldırılmadı. Şu konuda çok üzüntülüyüm, o çocuklar bizim çocuklarımız. Bu ülkenin geleceği, umudu. Biz onları teröre kurban verdik. Neden? İstihbarat zaafı var da ondan. Ülke böyle bir yönetimi haketmiyor. Daha olayları kavrayan, sorunlara daha sağlıklı bakan bir yönetime Türkiye’nin ihtiyacı var. Önümüzde de zaten 1 Kasım seçimleri var. Dertlerimizi, sorunlarımızı biliyoruz. Karamsarlığa yer yok. CHP olarak bir üstümüze düşenin tamamını yapıyoruz. “

 

İKİ ERKEK CANLI BOMBA

CHP lideri, Başbakan Davutoğlu’nun kendisine 2 erkek canlı bomba olduğu yönünde bilgi verdiğini de dile getirdi. Herhangi bir örgüt ismi geçmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ankara’daki patlamayla ilgili bilgi verildi. Bazı ayrıntılar var ama kamuoyuyla paylaşmak doğru olmaz. İki canlı bomba, ikisinin de erkek olduğu söyleniyor. Arkasındaki örgüte ilişkin bir isim verilmedi. Görüşmede Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı bazı konularda bilgi verdi. MİT Müsteşarı toplantıya gelmedi” dedi.

Kılıçdaroğlı ayrıca, CHP Malatya Gençlik Kolları üyeleri için düzenlenecek törene de katılacağını söyledi.