Son Dakika Haberler

KILOÇDAROĞLU'NDAN BAYKAL'A "AKP'NİN CAN SİMİDİ"

KILOÇDAROĞLU'NDAN BAYKAL'A "AKP'NİN CAN SİMİDİ"
Okunma : 89 views Yorum Yap

KEMAL-BAYKAL

Türkiye’nin Suriye politikalarında Amerika -Rusya krizi liderlere, parti içi çekişmelere yansıdı, Rusya ve Suriye  yanlısı açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu ile Amerika yanlısı açıklama yapan Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında basın açıklamaları CHP’de ikilem yarattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partinin eski genel başkanı Deniz Baykal’ın çıkışını “ciddiye almama”, “görmezden gelme” yolunu seçtiği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun ayrıca Baykal için “AKP’nin can simidi olmasının anlamı yoktu. Biz göç sorununun çözülmesi için önerilen tampon bölgeye destek veriyoruz zaten.” dediği öğrenildi.
Hürriyet’in Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek, Baykal’ın önceki gün CNN Türk’te parti yönetimine eleştirileri ve “Halep hattını açık tutmak için Türkiye’nin bombalama hakkı vardır” sözlerinin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiği tepkiyi yazdı.
Habere göre Kılıçdaroğlu, basına Baykal’ın açıklamalarıyla ilgili daha fazla konuşmak istemezken, yakın kurmaylarına şu değerlendirmeleri yaptı: “Tam AKP dış politikada sıkışmışken ortaya çıkıp can simidi olmayı seçti. Başbakan Davutoğlu, grup toplantısında büyük ihtimalle Sayın Baykal’a teşekkür edecek. Türkiye’nin iflas eden dış politikasına bundan büyük destek bulabilir miydi? AKP’nin can simidi olmasının anlamı yoktu. Biz göç sorununun çözülmesi için önerilen tampon bölgeye destek veriyoruz zaten. Avrupa’da Türkiye’nin mülteciler konusunda üzerine düşeni yaptığını söyledim. Ancak iflası ortada AKP dış politikasına nasıl ‘milli’ deyip destek verelim.”
Kılıçdaroğlu’nun, Baykal’ın çıkışına ilişkin ayrıca, “1.5 yıl önce bana geldi. Parti yönetiminde rol almak istedi. Onursal Genel Başkanlık gibi konular gündeme geldi. ‘Kurultayda önerge verin, delegeye soralım’ dedim, ama yolu bizim açmamızı bekledi. Şimdi AKP’ye bu destekle geçmişteki hizipçi gündemini ortaya çıkarma çabasını ciddiye alıp muhatap olmayın. Bu tuzağa düşmeyin” yorumu da yaptığı da belirtildi.