Son Dakika Haberler

“KONTROLLÜ DARBE GİRİŞİMİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”

“KONTROLLÜ DARBE GİRİŞİMİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”
Okunma : 44 views Yorum Yap

CHP Genel Başkanı Hamlede Geç Kaldı

2017 16 Nisan Referandumu sonuçları ve itirazları konusunda yapmış olduğu açıklalarda geç kalmış tepkiler olarak değerlendirilen seçim sonuçlarına itiraz ve kitleyi yönlendirememe nedenlerine bir yenisi daha eklendi.


19 Mayıs kutlamalarını terör önlemi olarak yasaklanması nedeni ile kısa bir açıklama yapan Chp Genel Balkanı Kemal Kılıçdaroğlu (4 gün sonra) bugün yapmış olduğu açıklamada 19 Mayıs yasaklarını ve bu yasakları uygulayan valilere tepkilerini açıkladı.


Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları;

Büyük Çerkez göçünde hayatını kaybedenleri anıyoruz, Allah’tan rahmet diliyoruz. Kuşkusuz güzel haberler de var. Fenerbahçe’nin Avrupa Basketbol Ligi kupasını kazanması bizi mutlu etti. Beşiktaş alırsa Beşiktaşlıyız, Trabzon alırsa Trabzonluyuz, Galatasaray alırsa Galatasaraylıyız. Fenerbahçe’nin başarısı konusunda da hepimiz bir araya geldik ve Fenerbahçe’nin başarısını kutluyoruz.

SEN KİM OLUYORSUN VALİ BEY?
Valilik Beşiktaş Belediyesi’nin 19 Mayıs törenlerine, yürüyüşüne izin vermedi. Belediye Başkanımız bütün gazetelere tam sayfa ilan verdi. Bunun üzerinde “toplumu tahrik edici ve kamu düzenini bozan ilan verdiğin için” gerekçesiyle soruşturma açıldı. Sen kim oluyorsun Vali Bey. Diğer belediyelere izin veriyorsun, valiysen valiliğini yapacaksın. Bize sarayın valisi değil, devletin valisi lazım.”
SÖZCÜ GAZETESİNE OPERASYON TEPKİSİ
Sözcü gazetesine de operasyon yapıldı. “Suçlama, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüse iştirak”, “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”. Sözcü gazetesini FETÖ ile suçlamak aklın kabul edeceği bir şey değil. Sözcü gazetesi halkın sözcüsüdür arkadaşlar. Halk adına yayın yapar. Sözcü gazetesi Atatürkçülükten, demokrasiden, uygarlıktan ödün vermeyen bir gazetedir. Sözcü gazetesinin yazarları kalemini satmayan ve dik duran, onurlu yazarlardır. Sözcü gazetesinin sürekli denetlendiğini biliyoruz ama açığını bulamazlar. Yazarlarına sansür uygulamayan ender gazetelerden birisidir. İhale peşinde koşmaz Sözcü gazetesi. ‘İktidara yalakalık yapalım da malı götürelim’ kimliği ve kişiliği de yok. Kamu bankaları bütün uyduruk gazetelere ilan verirler ama Sözcü’ye ilan vermezler. THY okunamayan ne kadar gazete varsa tomar tomar alır onlar okunmaz ama Sözcü gazetesini THY’ye bile sokmazlar. Bu adalet midir? Ne Cumhuriyet gazetesini susturabilirsiniz ne de Sözcü’yü susturabilirsiniz. Cumhuriyet gazetesi için bir FETÖ’cü savcı buldular davayı ona açtırdılar. Sözcü için de dosya boş açamıyorlar, sonunda bir savcı buldular. Ne Cumhuriyet gazetesini ne de Sözcü gazetesini susturabilirsiniz. Savcı kardeşim, sen sarayın savcısısın. Sen Cumhuriyet Savcısı değilsin. Cumhuriyet Savcısı yasalara bakar. Savcı iktidarın maşası olmaz. Onurludur cumhuriyet’in savcısı. Cumhuriyet savcısı iradesini iktidara teslim etmişse o sarayın savcısıdır. FETÖ’cü arıyorlar. Sen FETÖ’cü arıyorsan Bakanlar Kurulu’na bakacaksın. AK Parti grubuna bakacaksın, saraya bakacaksın sen.”

 

KONTROLLÜ DARBE GİRİŞİMİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”
Havuz medyasından, Star gazetesinden; “Erdoğan bugüne kadar cemaatten gelen talepleri yerine getirdiğini belirterek ‘bizim bir birlikteliğimiz var’ diyor” Sen cumhuriyetin değil, sarayın savcısı olduğun için bunu görmüyorsun. Tayyip Erdoğan’a ne getirdiler de geri döndü. Dönen bir şey yok. Rabbim şahittir diyor. Senin ne haltlar ettiğini biz gayet iyi biliyoruz. Bunları soruşturacak yürekli bir savcı var mı? Öyle bir savcı arıyoruz. Dürüst, yürekli bir Cumhuriyet Savcısı arıyoruz. 15 Temmuz kontrollü darbe girişiminden sonra, bunun da ipliğini çıkaracağız yakında herkes tanık olacak buna, binlerce mağdur yarattılar. FETÖ’cü diye baklavacı buldular, çikolatacı buldular, esnaf buldular, hakim buldular, savcı, vali buldular ama ne hikmetse siyasetçi bulamadılar. Bu memleketi kimler yönetecekti? Nerede bu darbenin siyasi ayağı? Gizliyorlar. Neden o komisyona darbeye bizzat tanıklık edenler bilgi vermiyorlar. Kontrollü darbe açığa çıkmasın diye. Kimin ne yaptığını gayet iyi biliyoruz. 15 Temmuz karşı darbe girişimidir.

 

5 GÜNLÜK ASKERİN NESİ DARBE YAPACAK?”
5 günlük askerin nesi darbe yapacak? Harp Okulu’nda okuyan öğrencilerin anneleri burada. Ne günahı var bu öğrencilerin. Komutan diyor dışarı çıkıyorlar. Bütün dünya ordularında kural budur. Almışsınız hapse atmışsınız, niçin? Karşı darbe yapmak için.

 

TARAFSIZLIK BİR PARTİYE ÜYE OLDUĞUNUZ ANDA BİTER”
Tarafsızlık bir partiye üye olduğunuz anda biter. Genel başkan olduktan sonra biter. Bu namus ve şerefi nerede bıraktınız siz. Size kısaca bir partinin nerelerden nerelere savrulduğunu anlatacağım. Bir siyasal partinin demokrasi diye yola çıkıp totaliter rejimi nasıl savunduğunu anlatacağım. 2001’de Erdoğan partisinin kuruluşunda ‘lider oligarşisinin çöktüğü gün olarak geçecektir’ diyor. Tam tersi oldu. Oligarşiyi çökertecekti tam bir oligark oldu. Bir partinin vaatlerini o partinin programı ile öğrenirsiniz. AK Parti neyi vadediyor? Okuyayım; “Herkes özgür olmadıkça kimse özgür değildir özdeyişi partimizin temel ilkelerindendir. Partimiz demokratikleşmenin sağlanmasını en önemli görevleri arasdında sayar” diyor.