Son Dakika Haberler

Köy Enstitülerinin 74 Yılı Kutlandı

Köy Enstitülerinin 74 Yılı Kutlandı
Okunma : 91 views Yorum Yap
635333800691134573 Sarıyer Belediyesi, Eğitim İş Sarıyer Temsilciği,ADD Sarıyer,ÇYDD Sarıyer,Türkiye Gençlik Birliği, Sarıyer Milli Merkez ve Zekeriyaköy Forum’un ortaklaşa düzenlediği “Köy Enstitülerinden Günümüze Eğitim” konulu panel Kültür Merkezi’nde yapıldı. Dr. Hayal Köksal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Köy Enstitülerinin 74.yıldönümü dolayısıyla düzenlenen panele, Pedagog Mehmet Sazak ve Prof.Dr. Rıfat Okçabol konuşmacı olarak katıldı. Panel,Cumhuriyet’imizin kurucusu ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Açılış konuşmasını Eğitim-İş İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı  Zekeriya Çakmak yaptı. Çakmak; “Sarıyer’in aydınlık insanları, ülkemin değerli emekçileri hepiniz hoşgeldiniz. Köy Enstitüleri devrim mücadelesinin, köylerde yetişen değerli çocukların, ülkenin kalkınmasında ne kadar değerli olabileceklerini gösteren büyük bir proje” dedi.
Geçmişten günümüze eğitimin ele alındığı toplantıda Pedagog Mehmet Sazak Köy Enstitüleri neden kuruldu ve neden kapatıldı? sorularına yanıt veren bir söyleşi yaptı. Köy enstitülerindeki deneyimlerini katılımcılarla paylaşan Sazak; “Köy enstitüleri o dönemde okuma yazması olmayan insanların köylerin aydınlanması ve kalkınması için kurulmuştu. Bu okullarda eğitimin yanında ziraat öğretiliyordu, resim, müzik ve spor vardı.Bu sistem ile köylerde üretim arttı” diye konuştu. Sürgün edildiği köylerde Pedagoji bölümünün olmamasından dolayı Resim ve Türkçe öğretmenliği yaptığını söyleyen Sazak, Köy Enstitüsü olayının zaruretten doğdunu anlatarak, köylerde okul olmamasının nedenlerinden de bahsetti.
Konuşmacılardan Prof.Dr.Rıfat Okçabol ise Köy Enstitülerinden günümüze gelen eğitim sistemi hakkında bilgiler verdi. Prof. Okçabol; “Köy enstitüleri pek çok açıdan ilkleri yaşayan bir kurum. Köy enstitülerinde laik, bilimsel, yurtsever ve Cumhuriyet’in temel ilkelerini benimsemiş öğretmenler yetiştiriliyor” şeklinde konuştu.
Panele, belediye meclis üyelerinden Ali Görgülüer, Mustafa Balcı ve Fatik Eker, İşçi Partisi Sarıyer Yönetimi,TGB Sarıyer, Milli Merkez Sarıyer, ADD Sarıyer,Zekeriyaköy Formu, ÇYDD Sarıyer, Eski İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Tezcan, Köy Enstitüsü’nde okumuş eski Sarıyer Saymanı Selahattin Kırçal, ÇYDD Beylikdüzü Yöneticileri, eğitimciler ve birçok Sarıyerli katıldı.
635333801542426573