Son Dakika Haberler

KUZEY YILDIZI. Aysın Günen

KUZEY  YILDIZI. Aysın Günen
Okunma : 215 views Yorum Yap

Samsun da önceki gece başlayan şiddetli yağış Fransız balkonlu siteyi vurdu. Bir annenin feryadıyla inledi. Çevre bakanımızın umursamaz yaklaşımı açılan yarayı sarması gerekiyorken verdiği demeçle bizlere Fransız kaldı.

Açıklamasında bu projede hata yoktur. Burada eğer kentsel dönüşüm programı uygulaması olmasaydı,ilkel yapılar islah edilmeseydi, kaybın hesabını yapmak mümkün değilmiş.

Peki o zaman inşaat mühendisleri odası 2008 de Toki ye burada konut yapmamasına karşı neden uyarmıştır?

Birde üstüne üstlük Mert ırmağını islah eden DSİ  suçlu bulundu. Acaba neden Karadeniz dere yatağında konut yapmakta ısrarcı olunmasındaki sebeb neydi?

Bu soruların cevabına bir muatap bulunmamasının sıkıntısını yine  canıyla ödemek zorunda bırakılması,  olan bu  halk mı+. 2bin 688 konutu yaparken bunun izin aşaması iskan verildiyse burayı denetlemedeki hatalar zincirimidir..

Bu felaket geliyorum derken halen daha kimsenin ders almaması gelecekteki felaketlere gebe olduğu apaçık ortadadır. Bu binalarda hata yoktur deniliyorsa o zaman suçlu Kuzey yıldızı sitesindeki halkın buradan ev almasımı?

Biz toplum olarak hatalarımızdan ders almadığımız sürece hep suçlu arayarak sorunları çözmeme çabasında olduğumuz sürece sorunları çözmek mümkün  değildir, insanın devlete güven duygusu araştırmamıza bir engelmiş gibi. kuzey yıldızı sakinleri evlerini almadan önce bu yapıların zemin etüdü, sitenin konumunu hakkında araştırma yapması Toki ye güvenmenin zedesi olurlarmıydı diyorum. bu etütleri evlerimizi seçerken sadece görsel güzellik ekonomik yaklaşımla baktığımız sürece sorunlar ve acılar umursamaz cevaplarla bize dönecektir. Biz devletten herşeyi bekleyerek biraz detaycı haklarımızı bilerek talip olsak böyle acılara katlanmayız diye düşünüyorum.

Japonya bu konuda her türlü çevre felaketinde hazırlıklı olması ve halkını da bu konuda deprem 7 şiddetinde bile gelse burunları bile kanamadan kurtuluşu tanrıdan torpillimi oluşundan değildir herhalde.bilinçli oluşundan kaynaklanmadır.

Bu toplum bu en önemli soruna Fransız balkonu al benisiyle Fransız kalışımızdır.

Kuzey yıldızı yön yıldızıdır. gemiciler ve insanlar karanlıkta yönlerini bulmak için bu yıldızın sayesinde bulurlar. umarım bu felakete bu sitenin yaşadığı felaket umursamayanlara hatalarını bulup tekrar etmeleri dileğiyle.

Ne demiş şair PABLO NERUDAN bir şiirinde;  

Yavaş yavaş ölürler
Seyahat etmeyenler.
Yavaş yavaş ölürler
Okumayanlar, müzik dinlemeyenler,
Vicdanlarında hoşgörüyü barındıramayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Alışkanlıklarına esir olanlar,
Her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile
girmeyenler,
Bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Heyecanlardan kaçınanlar,
Tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı
görmek istemekten kaçınanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta veya işte bedbaht olup yön değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına
çıkmamış olanlar

AYSIN GÜNEN
aysin.gunen@mynet.com