Son Dakika Haberler

Kuzey’in İbresi Gençlere Doğru.Berk ERTUĞRUL

Kuzey’in İbresi Gençlere Doğru.Berk ERTUĞRUL
Okunma : 46 views Yorum Yap

Geçtiğimiz günlerde Kuzey’in “ihtiyar delikanlıları”yla sohbet etme şansı yakaladım. İhtiyar dediğime bakmayın CHP Gençlik Kolları’nda çalışan her genç için 30 yaş üstü ihtiyar oluyor. Neyse şaka bir yana ağabeylerimiz en az benim kadar genç düşünüyorlar. Saatlerce sohbet ettik. Bana Kuzey Hareketi nedir ne değildir anlattılar. Hepsi partili gelenekten geliyorlar. Gençliklerinde çok hızlıymışlar. Fırtınalar estirmişler. Aynı fırtınaların yeniden kopmasını istiyorlar. Sabırları da kalmamış. “Yeni CHP” lafının, lafta kalmamasını partinin artık gençleşmesi gerektiğini düşünüyorlar. Bu gençleşme sürecini de kendi kapılarının önünden başlatmak istiyorlar.
Öncelikle belirtmem gerekir. Ben ve arkadaşlarım bir ilçe içerisinde siyaset yapıyoruz. Fakat ilçe’den önce düşündüğümüz şey bütün bir vatan. Biz sadece gücümüzün yeteceği bir alanda, Sarıyer ilçesinde çalışıyoruz. Bütün bir ilçede, her mahallede sokak sokak tanıdığımız partililer var. Yine de biz hattı değil sathı müdafaa ediyoruz. Kuzey Hareketi ise belirli bir bölgeden yola çıkmış. Birkaç mahalleyi organize etmişler. Buradaki mantık belirli bir coğrafyaya sıkışmak değil işte. Bunu anlamam Kuzey’e karşı olan saygımı arttırdı. Kuzey bir fitil görevi görüyor. Bir örnek teşkil ediyor. Birlikleri, beraberlikleri ve felsefeleri kuzeyden gitgide güneye doğru kayıyor.
En ana felsefeleri ise gençleşme.
Siyasette çok eski sayılmam lakin samimiyetsizliği fark etmem çok kolaydır. Kuzey bu konuda samimi. “Gençler kendileri aktifleşmiyorsa biz onları aktifleştireceğiz” diyorlar. Gençleri zorluyorlar, beni de zorluyorlar. “Silkinin ve kendinize gelin” diyorlar. Siyasetin köşe taşları yerlerinde dururken gençler de siyaseti yerinde öğrenip, fikirlerini gerçekleştireceği ortamların sağlanacağını vaat ediyorlar.
Tabi eskiler ne kadar süzgeç görevi görecek, beni endişelendiren sadece bu.
Gençleşmeyi savunuyorlar ama bu gençleşmenin niteliği ve niceliği de önemli. Kadrolarda nitelikli iş yapacak kaç genç olacak, benim aklıma takılan bu.
Herkes biliyor. Yarım asırlık siyasetçiler daha iyi biliyor. CHP yarım asırdır iktidar yüzü görmedi. Yani koltukları gençlere teslim etmenin zamanı geldi, geçiyor.
Kuzey en azından bunun farkında. Bu konuda fedakâr olacaklarına dair söz veriyorlar. Gençleri, gençlik kolu denen oyun parkına hapsetmek istemiyorlar.
Umarım kuzey son anda şeytana uymaz ve sözünden dönmez. Gençleşmeyi gerçekleştirirler.
Hep dediğim şey eskiden gençlerin kalemlerini hakimler kırardı, şimdi delege ağaları kırıyor. Gençler şu an CHP’nin geleceği. Önünü aydınlatan ışığı. Bazı insanlar ise bu ışığa arkalarını dönmüş ve CHP’nin geleceğini karanlık görüyor. Hâlbuki karanlık, onların gölgeleri. Kuzey en azından bir adım attı. Birkaç mahallede bir fitil ateşledi. Umarım başka yerlerde de fitiller ateşlenir ve önümüz aydınlanır.