Son Dakika Haberler

“Makul Şüphe” Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’yi de Tutuklayabilirler

“Makul Şüphe” Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’yi de Tutuklayabilirler
Okunma : 11 views Yorum Yap

Malul Şüphe
Adım adım polis devletine dönüştürülüyoruz.

Polis’e verilen sınırsız yetkiler ile vatandaşların davranışlarını kontrol altında tutma ve denetleme yetkileri, keyfi şüpheye dönüşebilir..

AKP’nin yolsuzlukları kapatmak ve intikam almak için Meclis’e sevkettiği, ülkeyi tam bir polis devletine dönüştüreceği belirtilen teklifin yasalaşması halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dahi tutuklanabileceği; muhalefetin susturulacağı kaydedildi.

Bugün’den Ezelhan Üstünkaya’nın haberine göre; Cumhuriyet eski Savcısı ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, teklifin sade vatandaşların yanı sıra dokunulmazlığı olan milletvekilleri ve muhalefet liderleri için de tehdit ve risk oluşturduğuna dikkat çekti. Milletvekili dokunulmazlığını düzenleyen Anayasa’nın 83. maddesinde atıfta bulunulan 14. maddenin anayasal düzene ve devlete karşı işlenen suçları düzenlediğine dikkat çekti.

Özgündüz, şunları söyledi:

“Milletvekili dokunulmazlığı, bu maddede işlemiyor. Yeni yargı paketinde ‘anayasal düzene ve devlete karşı işlenen suçlar’ maddesi, bu nedenle milletvekillerine, parti genel başkanlarına karşı da uygulanabilir. Sadece vatandaşın yanı sıra muhalif bütün kesim, grup, kişi herkes tutuklanabilir, mal varlıklarına el konabilir. Buna sulh hakimleri karar verecek. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, sokak olaylarında CHP, MHP, HDP’lileri vatan haini ilan etti. Hükümetin atadığı bir savcı, soruşturma başlatır hakim de bunu kabul ederse milletvekiline ‘Sizi yargılıyoruz, dokunulmazlık burada işlemez’ denebilir.”

İSTEDİĞİ KARARI ÇIKARTIR

Paketin medyayı da susturmaya yönelik olduğuna da işaret eden Özgündüz, şöyle konuştu:

“Darbe ve anayasal düzene karşı gelmekle suçlanan kişi, grup ve kesimlerle bağlantılı medya gruplarına el konulabilir. Ya da eylemcilerin gösterilerine ve haberlerine yer verilen medya gruplarına el konulabilir. Muhalif medya susturulur, bütün mal varlığına el konulur. Geri kalan medya da artık haber yapamaz. HSYK’nın yapısı değişti, istediği hakimi ata, istediği kararı çıkartır. İstediği kişileri tutuklatır, mal varlığına el koyar. Tehlikeli gidişat.”

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI

Yeni yargı paketinin Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu kaydeden Özgündüz, polisin yetkisini artıran düzenlemelerin “Almanya modeli” olarak yansıtılmasını şöyle eleştirdi:

“Almanya federal yönetim. Federal sistem mi getiriliyor? Onun hazırlıkları mı var? Ya da Güneydoğu’da, diğer il ve bölgelerde sürekli olağanüstü hal mi ilan edilecek? Bölgelere göre farklı güvenlik maddeleri mi işletilecek? Adı konmamış federasyona gidişin başlangıcı olabilir.”

Alman vatandaşların da uygulamadan rahatsız olduğunu kaydeden Özgündüz, “Birçok kişinin görüşmeleri kaydediliyor. Polis mahkeme kararını beklemeden arama yapabiliyor” dedi.

‘VEKİLLERİN EVLERİ ARANIR, TELEFONLARI DİNLENİR’

Adalet eski Bakanı Türk, yeni yargı paketiyle milletvekillerinin muhalif açıklama öncesi tutuklanabileceğini söyledi. Herkesin suçlu kapsamına alınacağını vurguladı.

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, 35 maddelik yeni yargı paketi için; “Hükümet bir şeylerden çekiniyor ki; ısrarla yargı paketinde değişikliğe gidiyor” değerlendirmesini yaptı. Hak ve özgürlüklerden dönüldüğünü, iyiye gidiş olmadığını vurguladı.

MUHALEFET SUSTURULACAK

“Bu paket de torba yasadır” diyen Türk, milletvekillerinin, “anayasal düzene ve devlete karşı işlenen suçlar” kapsamına alınarak evlerinin aranacağına, telefonlarının dinleneceğine hatta tutuklanabileceğine dikkat çekti.

Türk şunları kaydetti:

“Vekiller ellerindeki bir belge sebebiyle ‘makul şüphe’ kapsamına alınarak aranabilir, belgelerine el konabilir. Meclis’te muhalif açıklama yapabilecek bir vekil, açıklama öncesinde tutuklanabilir. Muhalefetin susturulması sağlanacak.”

“Darbe hazırlığı yapıyor ve anayasal düzene karşı geliyor” iddiasıyla suçlanan kişi ve grupların çalıştığı veya ilişkisi olduğu medya gruplarına da el konulabileceğine işaret eden Türk, “Bu demokrasi ve hukukun anlamını yitirdiğinin göstergesidir. Muhalif medya bu yolla susturulacak. Suç şahsidir. Kurum veya şirketler bu kapsama alınamaz” ifadelerini kullandı.

“MAKUL ŞÜPHE” MAKUL DEĞİL

Türk, “makul şüphe” kavramının ölçüsünü belirlemenin çok zor olduğunu kaydetti. İnsanların istendiği gibi tutuklanacağını aktaran Adalet eski Bakanı Türk, “Örgüt kuruldu denilerek tutuklamalar yapılacak” diye konuştu. Demokratik rejimde iyiye gidişin önlendiğini vurguladı.

‘2014’TEKİ İYLEŞTİRMELERDEN GERİYE GİDİŞ VAR’

AK Parti’ye anayasa taslağı hazırlayan Prof. Dr. Ergun Özbudun, hükümetin Meclis’e sunduğu yargı paketinin, temel hak ve hürriyetlerden geriye dönüş anlamı taşıdığını söyledi. “Savunma temel bir haktır” diyen Özbudun, yeni paketle savunma hakkının çok açık bir şekilde ihlal edildiğini belirtti.

SAVUNMA HAKKI İHLALİ

35 maddelik yeni yargı paketiyle ilgili konuşan Anayasa Profesörü Ergun Özbudun şöyle devam etti:

“Her maddesinin ayrı incelenmesi, tahlil edilmesi gerekir. Hürriyeti ilgilendiren 7 çeşitli hüküm var. Bir tanesi çok bariz; avukatın dosyayı inceleme hakkına sınırlama getirme durumu. Bu savunma hakkının çok açık şekilde ihlalidir.”