Son Dakika Haberler

Mario Levi, Bu Ölümlerin Edebiyatı Yok

Mario Levi, Bu Ölümlerin Edebiyatı Yok
Okunma : 104 views Yorum Yap

protesto_marioleviİsrail ürünlerini protesto kapsamında kitapları için fetva verilen Mario Levi Türkiyeli bir yazar, Musevi oluşu nedeniyle yapılan bu çürkin davranış karşısında Hakan Şükür yapılan eyleme karşı çıkarak Mario Levi’ye destek verdi.

Türkiye edebiyatının usta kalemi, “ İstanbul Bir Masaldı”, “Karanlık Çökerken Neredeydiniz”, “Bir Şehre Gidememek” gibi yapıtların yazarı Mario Levi, İsraille ilgili nefret söylemlerinin hedefi oldu. Cumhuriyet Gazetesi’nden Aslı Uluşahin’e açıklamalarda bulunan Levi, sosyal medyada kimilerinin “boykot edilecek İsrail ürünleri” arasında kitaplarını da gösterdiğini belirterek, “İliklerime kadar sevdiğim ülkemde bunları yaşamak da varmış” dedi.

Yapıtlarındaki hümanist söylemle tanınan Mario Levi, duyduğu üzüntüyü, “Gazze’deki bu acıklı savaşın ve masum çocukların ölümünün içimi nasıl dağladığını anlatmaya kelimeler yetmiyor. Bu ölümlerin ‘edebiyatı’ yok” diyerek dile getirdi.
Levi, “Hangi dine mensup olursa olsun, vicdan sahibi hiçbir insan, yaşanan ölümler karşısında kayıtsız kalamaz. Ancak sabırlı, itidalli olmalıyız ve şunu bilmeliyiz ki, herkes bizim dostumuz değil, ama herkes düşmanımız da değil” diye konuştu.

Görsel medyanın Gazze konusunda tek taraflı yayın yapmasını da eleştiren usta yazar, bu yaklaşımın insanları yanlışa sürükleyeceğini vurguladı.
“Önce dünya vatandaşı, sonra Türkiyeli bir yazar, son olarak da bir Yahudi” olarak konuştuğunu vurgulayan Levi, “Şimdi yaşananlara vicdani açıdan yaklaşmak kaçınılmaz. Ne var ki daha hoşgürülü ve itidalli olabildiğimizde tartışabileceğimiz çok şey var” yorumunda bulundu.

Hakan Şükür’den Mario Levi’ye destek

İstanbul Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür, yazar Mario Levi’ye yönelik twitter’da yer alan boykot haberlerine tepki gösterdi. Şükür, Twitter’daki mesajında “Eğer Mario Levi gibi bir yazara inancından dolayı boykot kampanyası başlatılıyorsa bu en hafif tabirle nefret suçudur” ifadesini kulllandı.