Son Dakika Haberler

MECLİS KAVGASININ DETAY GÖRÜNTÜLERİ VE AÇIKLAMA

MECLİS KAVGASININ DETAY GÖRÜNTÜLERİ VE AÇIKLAMA
Okunma : 90 views Yorum Yap

 

Sarıyer Belediyesi Basın birimi hafta başında Sarıyer Belediye Meclisinde yaşanan kavganın yeni görüntülerini ve bilgilerini servis etti….

İşte Sarıyer Belediyesince yapılan açıklama ve kavga görüntüleri.

Sarıyer Belediye Meclisi geçtiğimiz ay meclis toplantısında Mülkiyet sorununun çözümü için oy birliği ile tarihi bir karar imza attı. Karar onay için Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne gönderildi.

2981 Sayılı Kanun’la hak sahibi vatandaşlara dağıtılan Tapu Tahsisi Belgeleri’nin tapuya dönüşme umudu doğdu. Emirgan Mahallesi’nde mülkiyeti hazineye ait 951 nolu ada üzerinde yaklaşık 700 binanın bulunduğu 159 dönümlük alanlanda imar ıslah plan çalışmaları başlatıldı.

Sarıyer Belediyesi bu kararın ardından hak sahiplerini tespit etmek amacıyla bürolar kurdu. Sarıyer’in tüm mahalleleri için çalışma başlattı.

Sarıyer Belediye Meclis’i Pazartesi günü Rumeli Hisarı ve Kazım Karabekir Paşa Mahallleri’nin imar ıslah planları ve mülkiyet sorununun görüşülmesi gündemiyle toplandı.

Gündem Dışı Çarpıtma

AKP Meclis üyesi Abdullah Akşahin gündem dışı söz aldı. Akşahin kendisine gelen bir maili meclis kürsüsünden okudu. Sarıyer Belediyesi’nin personel hizmet alımı ihalesinde 8 milyon liralık yolsuzluk yaptığını iddia etti. Kürsüden inerken de Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e parmak sallayarak tehdit etti. Kısa süren gerginlik sonrası ortam sakinleşmek üzereyken tüm süreci sakince izleyen AKP’li meclis üyesi Mehmet Yaman (Kendisine herhangi bir sataşma yok iken) sehpadaki su dolu bardakları meclis kürsüsüne atması gerginliği kavga ortamına çevirdi. AKP Sarıyer Darüşşafaka Mahalle Başkanı Selçuk Tunalı da kürsüye doğru saldırıya geçmesi olayların iyice büyümesine neden oldu.

İDDİALAR VE GERÇEK

Gündem dışı söz alan AKP Meclis üyesi Av. Abdullah Akşahin’in gerçek dışı iddiası ve cevabı.

İDDİA: Sarıyer Belediyesi’nin personel hizmet alım ihalesi kapsamında çalıştığı Beltur firmasının sahte teminat belgesi vererek belediyenin zarara uğratıldığını iddia etti.

CEVAP: Sarıyer Belediyesi söz konusu firma ile 2015 yılı başından başlayarak 36 ay sürecek olan personel hizmet alım ihalesini 2014 yılında gerçekleştirdi. Söz konusu firma Bank Asya üzerinden teminat mektubu verdi. 2016 yılı 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Bank Asya ismi geçen tüm dosyalar ile ilgili Başkan Şükrü Genç’in talimatıyla yapılan incelemede söz konusu dosya ile ilgili olarak teminat mektubunun geçersiz olduğu ortaya çıkarıldı. 2016 Ağustos ayı sonu itibarı ile yasal süreç beklenerek firma ile ihale iptal edildi. Geriye kalan 16 aylık ödeme tutarı olan 76 milyon Türk Lirası ödenmemiş olmakla birlikte söz konusu olan teminat mektubu karşılığı 8 milyon Türk Lirası belediye bütçesine gelir olarak kaydedildi. Böylece belediye herhangi bir zarara uğramadığı gibi personelinin yaklaşık 5-6 aylık maaşına karşılık gelen bir meblağı bütçesine aktarmıştır.

Bu çalışma kapsamında Sarıyer Belediyesi zarar uğramadığı gibi, SGK ve Vergi Dairesi gibi kamu kurumların da zarara uğraması engellendi. Sarıyer Belediyesi firmanın yükümlülüğü olan SGK ve vergi dairelerinin paylarını da tahsil ederek kurumların bütçesine aktarılmasını sağlamıştır.

Sarıyer Belediye Başkan yardımcısı Gökan Zeybek kimse gerçek dışı iddialar ile gündem değiştirmeye çalışmasın Ferahevler’de metrekare birim fiyat için 3-4 bin liralar telaffuz edilirken biz bu rakamı, vatandaşımızın lehine ve yasanın amir hükmüyle Ayazağa’da 250 lira olarak belirledik. Bu insanları rahatsız ediyor, biliyor musunuz?” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sarıyer Gözlem