Son Dakika Haberler

MECLİS’İ TERK ETMENİN ARKASINDA BAŞKA ŞEYLER Mİ SÖZ KONUSU

MECLİS’İ TERK ETMENİN ARKASINDA BAŞKA ŞEYLER Mİ SÖZ KONUSU
Okunma : 83 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Meclisinde bugüne kadar görülmeyenler görülmeye başlandı.

Çeşitli tarikatların ortak desteği ile 15 yıldır iktidarda olan AKP gerçek yüzünü 15 Temmuz darbesi sonrasında göstermeye başladı. Tarikatların ve devletin içine sızmış olan cemaatlerin ortak iktidarının referandum sürecindeki son günlerinde anketlerde Hayır’ın önde oluşu AKP’nin yeni hedefler ve siyasi çalışmalar yaptığını gösteriyor.

AKP’nin Şubat ve Mart aylarında yapılan meclis toplantılarında mutlaka toplantıyı terk etmelerinin arkasında İBB’de kaynaklı sıkıntılar mı söz konusu, Büyükşehir Belediye Meclisi ” İslah İmar planları’nın geçmemesi için direnin mi uyarısı yapıyor.”

Sarıyer Belediye Meclisinde AKP Şubat ayı oturumunda olduğu gibi Mart ayı 1. oturumunda da karışıklık çıkartarak Sarıyer halkının hayati sorunu olan İslah imar planlarının oylamasına geçilmeden AKP taraftarlarının meclise müdahalesi neticesinde meclis boşaltıldı ve AKP meclis üyeleri salonu terk ettiler.

BAŞKAN ŞÜKRÜ GENÇ AÇIKLAMA YAPTI

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç salon boşaltıldıktan sonra devam eden meclis toplantısında gündem maddeleri için kürsüye gelerek açıklamalarda bulundu.

HİÇ BİR İLÇEDE BÖYLE MECLİS YAPILMIYOR

Bizler Meclis toplantılarını büyük halk katılımları ile yapıyoruz, İnsanların ricası, özellikle Sarıyer dışından insanlar geldiğinde bu konudaki şaşkınlıklarını dile getiriyorlar, hiçbir ilçede bu şekilde meclis toplantılarını yapılmadığını çok net görüş belirtiyorlar.

TÜRKİYE’DE İLK SARIYER BELEDİYESİNDE YAPILIYOR

1.2 madde belediye işlerinin yapıldığı kalemler, 3.4.5 ise diğer belediyelerde alışkın olmayan ama yıllardan beri sadece Sarıyer’in değil tüm Türkiye genelinde Tapu tahsis belgeleri dediğimiz ( 2981 sayılı yasanın yurttaşa verdiği hakkın yasal boyutta görüşülerek bir sonuca bağlanmasıdır). Bu ilk defa Sarıyer Belediyesi’nde yapılıyor, diğer belediyelerinden örnek alacağını düşünüyorum.

MECLİS ÜYESİ OLARAK KONULMAK HAKKIN, MECLİS BAŞKAN VEKİLİ OLARAK SÖZ VERİP VERMEMEK BENİM HAKKIM

Büyükşehir de sürekli meclis toplantılarına gidiyoruz, meclis toplantılarına her Meclis Üyesi hangi partiden olursa olsun bağımsız dahi olsa gündem dışı konuşmak istediğinde dilekçe olarak Meclis Başkanlığına müracaat eder, konuyu yazısı ile dilekçesi ile beraber verir, Meclis Başkanı söz verirse konuşur, söz vermezse konuşamaz, İBB’de geçen hafta da aynı şey yaşandı. Meclis Üyesi sözlü ve yazılı müracaatını yaptı, Meclis Başkan Vekili böyle bir söz vermeyeceğini belirtti. Meclis Üyesi de konuşmak istediğini belirtti. Meclis Başkan Vekili aynen şunu söyledi.

“ Bir meclis üyesi olarak konuşmak senin hakkın, meclis başkan vekili olarak ta söz verip vermemek benim hakkım”

Meclisin bu anlayış içerisinde olması gerekir, “ Nurettin bey bu Sarıyer de ilk defa başımıza geliyor” dedi.

HALKIN KATILIMI MECLİSİ ENGELLEMEK ŞEKLİNE DÖNÜŞÜYORSA BUNA İZİN VEREMEYİZ

Her dönemde halkın katılımı söz konusu, “halkın katılımı meclis çalışmalarını engellemek şeklinde bir tavra dönüşüyorsa buna izin veremeyiz,” Halkın temel sorunu olan gündem maddelerinin görüşülemem gibi bir tehlike söz konusu böyle bir şey yapamayız. O zaman insanlara verdiğimiz sözü yerine getiremeyiz, Ben başkan olarak Meclis Üyeleri de sorumluluğunu yerine getirmemiş olur.

GEÇEN AYDA MECLİSE KATILIMDAN AYRILDILAR

Geçen ayda meclise katılımdan ayrıldılar. Her üç konuda 3.4.5 maddeler Sarıyer halkını temelden ilgilendiren, gecekondu bölgelerinden 250 insanı çok yakından ilgilendiren, yıllardır bekleyen problemlerinin çözümü adım atmaktır. Bizde iktidar olarak bu çalışmaları 6.7 senedir her türlü hukuki alt yapısını oluşturarak yapıyoruz. Bu konuda bürokratların her alanda konunun uzman kişiler ile görüşülerek bu sonuca gelindi. Bu çalışmanın başkan kanalı ile meclise önerilmesi, meclisin görüşerek sonuca getirmesidir.

Biz bugüne kadar benzer konularda ne olursa olsun halkla birlikte yapıyoruz. Sürekli toplantılar yapılarak bütün toplantılara katılıyorum.

ACABA ARKASINDA BAŞKA ŞEYLER Mİ SÖZ KONUSU

Anlayamıyorum : Bu maddelerin bütün mahallelerin, bu mahallelerde yaşayan insanların “ mahallerin temsilcileri ve tamamı burada “ olmasına rağmen böyle bir şeye başvurulmasının acaba arkasında başka şeyler mi söz konusu bunu bilemiyoruz.

VATANDAŞIN RANTTAN BEKLENTİSİ BARINMA HAKLARININ DEVAM ETMESİDİR

Vatandaşların bu tür problemlerinin çözülmesi gerekirken olumsuz bir tavra girmek meclisi bu havaya sokmak acaba birilerinin bu konuyu engellemeye çalışması sonucumu diye düşünüyorum. Bölge rant bölgesi, burada olması gereken o bölgede üzerinde yıllardır yaşayan yüz senedir üzerinde yaşan insanların lehine çözülmesidir. Ranttan tek beklentileri orada barınma haklarını devam ettirmeleridir.

BİLGİLENDİRMEYİ YAPIN. HASSASİYETE DAVET EDİN

“Vatandaşların eğer konuya yakın bilgisi yoksa bu konuları anlaya bilmesi mümkün değil, Başkan ve Başkan Yardımcılarının, İlçe Başkanı ve Yöneticilerin, partilerde aktif görev alan arkadaşların gerekli ve doğru bilgilendirmeyi yapmaları ve insanların hassasiyete davet edilmesi huzur içinde bu işin el birliği ile sahiplenilerek götürülmesidir doğru olan ve temennim budur”.