Son Dakika Haberler

MECLİS’TE KAVGA GECEDEN BAŞLADI

MECLİS’TE KAVGA GECEDEN BAŞLADI
Okunma : 29 views Yorum Yap

Hükümet’in gece yarısı operasyonu ile Varlık Fonu’na devrettiği BOTAŞ,TPAO,ZİRAAT BANKASI,PTT,TURKSAT,ETİ MADEN,ÇAYKUR,TÜRK TELEKOM kamu şirketlerinin Varlık fonuna devredilmesi ile adeta şok olan ve Sarıyer Belediye Meclisi’nde Chp Grup Başkan Vekili Gökan Zeybek’in konu yapmasından çekinen AKP Meclis Grubu adeta gündemi değiştirmek için meclisi karıştırdı.

*****

OCAK AYINDA EMİRGAN GEÇTİ

Sarıyer Belediye Meclisi yine tarihi bir güne imza attı. Sarıyer halkının Mülkiyet Sorununun çözümü için seferberlik başlatan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Ocak 2017 meclisinde Emirgan mahallesinin İslah İmar planlarını meclisin gündemine getirmiş ve çözüm yolunda meclis kararı ile büyük mesafe kat ederek Planların İBB Meclisinde onanması için gerekli çalışmaları mahallede ikamet eden vatandaşlar birlikte birebir İrtibat bürolarından görüşerek çözüm odaklı planlar gerçekleştirdiler.

ŞUBAT AYINDA RUMELİ HISARI VE KAZIM KARABEKİR GEÇİYOR

Meclis gündeminin en önemli 5.6 maddeleri ; 06.01.2017 tarih ve 2017/3 sayılı Sarıyer Belediyesi Meclis kararları gereği hazırlanan “ Sarıyer Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Rumeli Hisarı mahallesi 976 ada 1,2,3,4,5,6, ve 20 ada 2,3 ve 6 nolu parsellere ait İslah İmar Planı hk Başkanlık teklifi.

Kazım Karabekir mahallesinin bir kısmını kapsayan 1/1000 ölçekli İslah İmar Planı Hk. Başkanlık teklifi. Olarak meclise sunuldu ve komisyonlara havale edildi.

*****
MECLİSTEN GEÇMEMESİ İÇİN HERŞEYİ YAPTILAR

Sarıyer Belediye Meclisi 2017 Şubat ayı 1. Oturumunda Halkın İslah ve İmar planları görüşülmesi beklenirlen halkın beklentileri Akp meclis üyelerinin ve Akp sempatizanlarının tepkileri nedeni ile meclis karıştı, AKP MECLİS ÜYELERİ OTURMU TERK ETTİ ve Gündem maddeleri Chp meclis üyelerinin oybirliği ile geçti.

*****
Akp Meclis Üyesi Abdullah Akşahin gündem dışı söz aldı ve Beltur ihalesi ile ilgili soru önergesi verdi. Söz içinde danışmanlarınız sizi uyarmıyor mu açıklaması ile Basında konu edilen Erkan Karaaslan için atıfta bulundu.

Akp Meclis Üyesi Abdullah Akşahin’in Gündem dışı konuşmasında vermiş olduğu önergede dikkat çeken ayrıntı ( Bir kişinin maille bize ulaştırdığı bilgiyi sizinle paylaşıyorum ) diyerek okuduğu belgenin aslında yeni kurulan bir yerel basının yazmış olduğu haberden ibaret olduğu anlaşıldı.

Gazeteye servis edilen yarım bilgilerin “ belge” olarak sunulması ve haber yapılması, haber yapıladıktan sonra, meclise önerge ve belge diyerek verilmesi “acemi siyaset hatası” olduğu anlaşılıyor.

( Belge mecliste tartışıldıktan sonra basına servis edilir ve siyasi kamuoyu yaratılır, Oysa yeni kurulmuş bir yerel sitede böyle bir belge yayınlatılması ile TBMM’de ulusal medyada yayınlanmış belge niteliği taşımaz.)

Beltur firmasından personel alımı işi 7.752.000 TL sahte teminatla ihale edildiği iddiası ile gündem dışı konuşmasını tamamlayan Abdullah Akşahin Yerine geçerken Belediye Başkanı Şükrü Genç’e parmak sallaması ile ortam gerildi ve meclis karıştı.

Chp Grup Başkanı Gökan Zeybek’in yerinden kalkarak parmak sallama sözünü ( dallama) olarak algılanması Akp grubunu çileden çıkardı. Akp yönetticileri ve taraftarları meclis grubu içinde olduğundan ortamı sakinleştirmekte zorlandılar.

ANKET SONUÇLARI MEHMET YAMAN’I ÇILDIRTTI

Akp Meclis Üyesi Mehmet Yaman tartışma sırasında önünde bulunan masanın üzerindeki suları bir çırpıda yere boşalttı. Hafta içi halk pazarlarında Ayazağada referandum için çalışmalar yapan Mehmet Yaman sonuçlar karşısında yaşadığı şoku atamadığı görüldü.

HESAPLAR ŞAŞTI KAVGALAR BAŞLADI

Evet – Hayır referandumu öncesi bu hafta yapılan kamuoyu araştırmalarında AKAM analizinde EVET -42.4 HAYIR – 57.6 / GEZİCİ Anketi Evet -41.2 HAYIR -58.2 Çıkması nedeni ile AKP Hükümetinin ve Meclis Üyelerinin hesapları karıştı.

*****
Türkiye’nin varlık ve yokluk oylaması olan Anayasa Referandumu için ülke genelinde halkın tepkisi ve Akp’nin bu çevrede oy kayıpları, beklentilerin hiç olmayışı, sosyal medya ve kamuoyunda destek yerine tepki görmesi, Kamu kurumlarının vatandaşa yapmış olduğu gıda, kömür yardımlarının yapılması dahi sonucu değiştirmemesi Hükümet yandaşlarını yerel yönetimlerde çileden çıkarıyor.

Referandum’un Nisan ayında yapılması düşünüldüğünden bundan sonraki Belediye Meclis lerinde siyasi tartışmalar ve gündem maddeleri üzerinde görüşmelerin sert geçmesi bekleniyor.

Meclis Başkanı Hüseyin Çoşkun 15 dk aradan sonra meclis üyelerini tekrar meclise çağırdı, Akp Meclise katılmadı, Chp Grup Başkanı Göken Zeybek Yaşanılan durum ile ilgili bilgilendirme yaptı.