Son Dakika Haberler

Mehmet Deniz.Basın Özgürlüğü 1961 YILINDAN DAHA KÖTÜ..

Mehmet Deniz.Basın Özgürlüğü 1961 YILINDAN DAHA KÖTÜ..
Okunma : 94 views Yorum Yap

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarını kutlarken, gazetecilerin içinde bulunduğu zor koşulları da değerlendiridi. Deniz yaptığı basın açıklamasında gazetecilerin ekonomik ve sosyal açıdan 1961’deki durumdan daha kötü olduğunu belirtti.

Deniz’in açıklaması şu şekilde:

Medya siyasiler tarafından taraf olmaya zorlanıyor..

“1961 yılında, tam 46 yıl önce gazetecilerimize önemli haklar verilmişti. Ancak bu güne baktığımızda gazeteciler gerek ekonomik, gerekse sosyal açıdan o günlerden daha kötü durumdalar.

Gazetecinin ekonomik özgürlüğü kısıtlanmış, yazmak istediğini yazdığında kapıya konulan basın mensubu arkadaşlar işsizlikle karşı karşıya kalmaktalar. Suçu sabitlenmemiş gazeteciler tutuklu kalmakta, gazetecinin sendikal hakları işlevsizleşmiştir.

Medya siyasiler tarafından taraf olmaya zorlanmış, eleştiri kültürü bu iktidar döneminde yok edilmiş, basın çağdaş görünüşünden uzaklaştırılmiş, ülkenin her alanında olduğu gibi çağdışı Ortadoğu ülkelerinin rejimlerini özendiren hale getirilmiştir.
Bütün bu olumsuz şartlar altında özellikle yerel basın, bu zorluklardan daha çok nasibini almaktadır. Bu kötü şartlara rağmen, doğru ve tarafsız haber yapmak konusunda mücadele veren başta Sarıyer’imizin yerel basını olmak üzere çalışan veya çalışmayan emekçi basınımızın gününü kutlarım.
Saygılarımla. “

Mehmet Deniz- CHP Sarıyer İlçe Başkanı