Son Dakika Haberler

Mehmet İpkin İlkokulu Velileri Huzursuz

Mehmet İpkin İlkokulu Velileri Huzursuz
Okunma : 284 views Yorum Yap

Mehmet denizİstanbul’da bütün okullar tehdit altında, aileler tedirgin, halka sorulmadan kısmi olarak oplanlı bir şekilde yeni imam hatiplar yaratıyorlar, İlk okuklar, ortaokula, Orta Okullar Liseye çevrilerek, mevcut yapıyı sistemli bir şekilde uyutma taktiği ile vatandaşları seçeneksiz bırakarak İmam Hatip’e yönelmesini zorunlu kılıyor,

AKP hükümeti vatandaşları İmam Hatip’ yönlendirmeyi başaramayınca, mevcut okulları imam hatip’ çevirmek için yeni çalışmalar yapıyor…

CHP İlçe başkanı  Mehmet Deniz,  Mehmet İpgin İlkokulunun Ortaokul’a çevrilmesi dolayısı ile basıl açıklaması yaptı.

4+4+4 Eğitim Sisteminin getirmiş olduğu olumsuzluklar, ülkenin her bir yanında olduğu gibi Sarıyerde’de aileleri perişan etti.

Büyükdere’de ki Mehmet İpgin Okulu hiç kimseye sorulmadan, ailelerin görüşü alınmadan, muhtarın STK bilgisi dışında ortaokula çevrilmiştir.
Veliler 729 kayıtlı öğrencisi bulunan okulda, bu öğrencilerin Çayırbaşı’nda ki bir başka okula nakil yapılması bazı sorunlar yaşayacaklarının endişesi içerisindeler.
Ulaşım olarak Büyükdere’de ki çocukların Çayırbaşı’nda ki okula gitmeleri hem maddi külfet getireceğini, hem de fiziki şartlar olarak uygun olmadığını, ayrıca bunun dışında güvenlik sorunu, adaptasyon sorunu, psikolojik travma gibi çocuklar üzerinde bir çok sorunu da beraberinde getirdiğini belirtmekteler.

Velilerin ekonomik durumları da göz önünde bulundurulduğunda aileler servis ücreti ödeyecek durumda değiller.Karda kışta küçük yaşta çocukların, uzak yerlere gönderilmesi eğitim kalitesini de düşüreceğinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bu uygulamadan bir an önce vazgeçmesini istiyoruz.

Söz konusu 222 sayılı kanunun 9. Maddesinin 1.fıkrası gereğince ‘’ İmkan ve şartlara göre ortaokullar , ilkokullar veya liselerle birlikte kurulabilir.’’ Cümlesine uygun olarak yeni bir ortaokul yapılana kadar okulun mevcut hali ile devam etmesinde şartı vardır.
Ayrıca yine 4+4+4 eğitim sisteminin bir olumsuzluğu da Hacı Osman Prof. Dr. Ali Kemal Yiğitoğlu İlkokulunun ihtiyaç dışı imam hatip okuluna çevrilmesi için çalışmalar yapılması bölgedeki velileri huzursuz etmiş, İlçemize, bölgede böyle bir değişime ihtiyaç olmadığı konusunda, ciddi talepler vardır.Çevrede yeterli miktarda imam hatip okulu olduğunu bu bölgede ilköğretim eğitimi verecek okullara ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

Bu sorunlarımızın bir an önce giderilmesi için, gerek okul müdürlüklerine gerekse İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nezninde gerekli girişimler ailelerle birlikte tarafımızdan yapılmaktadır.

Mehmet Deniz
CHP Sarıyer İlçe Başkanı