Son Dakika Haberler

MİLLİ KAHRAMANLAR SARIYER’DE YAŞATILIYOR

MİLLİ KAHRAMANLAR SARIYER’DE YAŞATILIYOR
Okunma : 79 views Yorum Yap

img_9051nenehatun

ERZURUMLU NENE HATUN

Başlattığı ‘VEFA’ projesiyle Sarıyer’in hemen her mahallesine Yeşilçam’ın unutulmaz yüzlerinin ismini veren Sarıyer Belediyesi bu kez iki kurtuluş savaşı kahramanımızın adını Tarabya ve Rumeli Feneri mahallelerinde yaşatacak.
Erzurumlu kahraman Nene Hatun Tarabya’da bir kez daha ölümsüzleşti
Gösterdiği kahramanlıklarla adını tarihe yazdıran, Erzurumlu Nene Hatun’un adı Tarabya’da yenilenen parka verildi. 93 Harbi’nde verdiği mücadele dolayısı ile tüm vatanseverlerin yüreğine taht kurmuş ulusal kahramanımız Nene Hatun’un isminin verildiği park, Erzurumlu hemşerilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Nene Hatun’un heykelinin de bulunduğu parkın açılışında birer teşekkür konuşması yapan CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Erzurum İl Başkanı Tacettin Kızıloğlu ve Tarabya Mahalle Muhtarı Rafet Üstün yenilenerek güzel bir heykel ile süslenen park için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür ettiler.
Konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Başkan Şükrü Genç, emperyalizme karşı olanaksızlıkları bahane etmeksizin savaş vermiş kahramanları Sarıyer’de yaşatmanın görevleri olduğunun altını çizdi. Açılış töreninin ardından Başkan Genç ve açılışa katılan davetliler, karşılıklı plaket ve hediye takdimi yaptılar.
Açılışa Erzurum’dan çok sayıda davetli katıldı
Nene Hatun Parkı için gerek Erzurum gerekse İstanbul’un bir çok yerinden davetli de Sarıyer’e akın etti. Tarihçi ve Yazar Abdurrahman Zeynal, Erzurum İspirliler Derneği Başkanı Hakan Akkaya, Erzurumlular Federasyonu eski Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Kenan Kaan Aslan, Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel, Avrupa Yakası Erzurum’lu Dernekler Federasyonu Başkanı Osman Nuri Toraman, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Derneği Başkanı Erdal Yavuz, Üsküdar Erzurumlu Kadınlar Derneği Başkanı Aysun Gemalmaz’ın yanı sıra Erturan Alagöz, Baha Yalçın, Abdullah Yalçın, Özer Yula, Eyyup Kızıl, Murat Demir, Erzurum Sazlı Köyü’nden Nazım Ketan, Cem Ketan, Cem Ateş ve Erzurum’luların fahri hemşehrisi sanatçı Özlem Ağırman da katıldı.
Sarıyer Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Meclis Üyeleri Mustafa Balcı, Ali Görgülüer, Özkan Sucu, Sevim Yalınkılıç, Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay, İsmail Erdem, Mustafa Tok ve birim müdürleri de park açılışlarında yer aldı.

NENE HATUN KİMDİR

93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında,Nene Hatun Erzurum´daki Aziziye Tabyası´nın savunulmasında kahramanca çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır.
Nene Hatun 1857 yılında Erzurum´da doğdu. 1877 yılında 8 Kasım´ı 9 Kasım´a bağlayan gece, Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Erzurum´un Aziziye Tabyası´na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirdiler. Bu sırada arkadan gelen Rus askerleri ise hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyayı ele geçirdiler. Baskından yaralı olarak kurtulan bir er haberi Erzurumlulara ulaştırdı. Sabah ezanından hemen sonra “Moskof askeri Aziziye Tabyası´nı ele geçirdi” şeklinde minârelerden Erzurum halkına haber verildi. Bu haberin ardından Erzurum halkından silahı olan silahını, olmayanlar ise balta, tırpan, kazma, kürek, sopa ve taşları ellerine alarak Tabya´ya doğru koşmaya başladılar. Koşanlar arasında, erkeği cephede çarpışan Nene Hatun da vardı. Ağabeyi Hasan bir gün önce cepheden yaralı olarak gelmiş ve kollarında can vermişti . Nene Hatun üç aylık bebeğini emzirdikten sonra, “Seni bana Allah verdi. Ben de Ona emânet ediyorum.” diyerek vedâlaştıktan sonra bir kaç saat önce ölen ağabeyinin tüfeğini alarak sokağa fırlamıştı.
Erzurumlular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, Aziziye Tabyası´na doğru koşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. Ön sıradakiler o anda şehit oldular. Arkadakiler, geri çekilmek yerine daha bir kararlı ve hızlı olarak ileri atıldılar. Demir kapılar kırılıp içeri girildi. Göğüs göğüse bir savaş başladı. Mükemmel silâhlarla donanmış Rus ordusu, baltalı-tırpanlı, taşlı-sopalı halk karşısında yarım saat tutunabildi. 2300´e yakın Rus askeri öldürülüp, Tabya geri alınmıştır. Türk tarafında ise 1000 kadar şehit verilmiştir.
Nene Hatun o günleri özetle şöyle anlatmıştır:
Ağabeyim Hasan cepheden ağır yaralı olarak bir gece önce eve gelmişti. Bir yandan ona bakarken, bir yandan da 3 aylık çocuğumu emziriyordum. Kardeşim o gece kollarımın arasında öldü. Sabaha karşı minarelerden ´Moskof Aziziye´ye girdi´ diye haykırışlar başlayınca, kardeşimin alnını öpüp, ´Seni öldüreni öldüreceğim´ diye and içtim. Yavrumu Allah´a emanet ettikten sonra, ağabeyimin tüfeğini ve satırımı alıp dışarı fırladım. Sel gibi Aziziye´ye akıyorduk. Tabyanın mazgallarından düşman ölüm yağdırıyordu. Düşmanda iyi silah vardı, bizde de iman. İleri atıldım. Dadaşlar arasına karıştım. Satırım durmadan kalkıp iniyordu.
Tabya´nın geri alınmasının ardından, aralarında Nene Hâtun´un da bulunduğu yaralıların tedâvisine başlandı. Fakat bu sırada Nene Hâtun yaralı olmasına rağmen diğer yaralıların tedavisini yapmak için çalışmıştır. Nene Hâtun bu özverisiyle tanınıp, saygı ile sevilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nene Hatun´un vatan için gece başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum´dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum´un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı. Gazi Ahmed Muhtar Paşa´nın zaferinde Nene Hâtun´un ve onun vatan aşkını paylaşan bütün insanların da payı vardı.
Ölümünden bir yıl önce kendisini ziyaret eden NATO´da görevli Amerikalı subayın bir sorusuna: “Ben o zaman gereken şeyi yapmıştım. Bugün de gerekirse aynı şeyi yaparım” cevabını vermişti. 1955 yılında yılın annesi seçilmiştir. 98 yıl yaşadığı Erzurum´da 22 Mayıs 1955´da zatürre hastalığından dolayı vefat etmiştir. Nene Hatun, kurtuluş mücadelesini verdiği Aziziye Tabyası´na defnedilmiştir.