Son Dakika Haberler

MİLYON DOLARLAR GETİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI KİM

MİLYON DOLARLAR GETİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI KİM
Okunma : 77 views Yorum Yap

 

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek “ Yerel Yönetimlerde Sol Düşünce “ etkinliğinde yapmış olduğu açıklamalar, “ Cımbızlı” sözlerden uzaktı.

MİLYON DOLARLAR GETİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI KİM

Gökan Zeybek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dolar bozdur kampanyasında yurt dışından milyon dolarlar getiren iki Büyükşehir belediye başkanını hatırattı.

“Son günlerde MİT’e çağrılan belediye başkanları var, Biri Ankara ve biri İstanbuldan iki belediye başkanı’nın Mit’te misafir edildiği, bunu eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çok yakın bir gazeteci yazdığı için yalanlanmadı, Ülkenin yaşadığı döviz sıkıntısını gidermek için Ankara’daki bir Belediye Başkanının 650 milyon dolar,İstanbul’daki bir belediye Başkanının da 400 milyon doları hızlı bir biçimde ayı gün turt dışından getirerek Türkiye’ye soktukları ve TL’ye çevirdiklerini öğrendik, bilmeyen arkadaşlarla paylaşmak istedim.”

Farklı coğrafyalarda, türlü özelikler ile farklı nüfus özelliklerine sahip belediyelerde “Yerel Yönetimlerde Sol Düşünce” uygulamasında Sarıyer Belediyesi Kalkınma Eylem Planını örnek olarak gösterdi.

İKTİDARLARI KAYBETMEYECEK BİÇİMİ İLE PLAN YAPMANIZ LAZIM

Biz Sarıyer’de göreve geldiğimizde önce Sarıyer Kalkınma Eylem Planı yaptık. Sol belediyecilikten bahsediyorsanız, mutlaka bir planlama yapmanız gerekir, bir,beş,yüz yıllık planlarınız olmalı ve iktidarları kaybetmeyecek biçimi ile planlama yapmanız lazım,

Birinci beş yıl. İkinci beşyıl planları yapmanız lazım, tıpkı 1960 Anayasasından sonra Devlet Planlama Teşkilatının içine girmiş olan Türkiye’nin en büyük hamlesini yaptığı 1960-80 yılları gibi bütün iktidarlar ve koalisyonlar olmasına rağmen kalkınma hızı hiçbir zaman yüzde 7’ lerin altına düşmemiştir,başarı planlamadan gelir.

SKEP ÜNİVERSİTE’DE DERS OLARAK OKUTULUYOR

Sarıyer’de Kalkınma Eylem Planı yaptık, Sarıyer’in 5,10 ve yüz yılını masaya yatırdık Kitap haline getirdik, yapılan çalışma çok ses getirdi ve Korel Gömen Sarıyer’deki SKEP Üniversitede ders kitaplarına 50 sayfa olarak konu haline getirdi.

DERNEK VE KOOPERATİFLERLE HER AY TOPLANTILAR YAPIYORUZ

Sarıyer Belediye Meclislerinde yapılan toplantılar yandaş televizyonlar tarafından çok fazla veriliyor ve üzerimize çok geliniyor, Biz göreve geldikten sonra bütün mahallelerimizde dernek ve kooperatifler ile birlikte çalışmalar yaptık,  şuan mülkiyet sorunu yaşayan gecekondudan dönen tüm mahallelerimizde halkımız kooperatifler kurdu ve bu mahallerde yaşayan bütün mahalle sakinleri dernek ve kooperatiflere üye olmaya devam ediyorlar, biz bu mahalle dernek ve kooperatiflerle her ay birkaç kez 200- 500 kişiden oluşan toplantılar yapıyoruz , planları anlatıyoruz, önce kararlarımızı Sarıyer’de kooperatiflerin onayına sunuyoruz,   kararları grubumuza getiriyoruz CHP Meclis Grubundan meclise gündem haline dönüştürüyoruz, Meclis toplantılarımız ortalama 500 ile bir kişi izliyor.

İstanbul’da hiçbir belediyenin meclis toplantısı nikah salonunda ve kültür merkezinde yapılmıyor, son altı toplantımızda izleyici sayısı binin üzerindedir. Biz mahalle dernek ve kooperatiflerimizin almış olduğu kararları Son meclis toplantımızda 2981 sayılı af yasası ile boğazda hak sahibi olan insanların mülkiyetlerini alabilmeleri için gündem maddesi getirdik ve basına yansıdığı şekilde AKP meclis üyeleri can güvenliklerinden veya başka bir neden den dolayı vatan caddesinden Çevik kuvvet polisleri çağırarak yüzlerce polis eşliğinde meclis toplantısı yaptık.

Sonuç olarak yine kararlarımızı oy birliği ile aldık.

BÜROKRASİYE TESLİM OLMAMALIDIR

Sol belediyecilik iktidara gelen her ne olursa olsun, belediyedeki bürokrasiye teslim olmamalıdır. Belediyedeki bürokrasi belediyeyi yönetenleri halka rağmen kuşatırlar, halka arasında duvar örerlerse oradan kısa vadede başarılı sonuçlar çıksa bile uzun vadede toplumun beklentilerine karşılık çözümleri bulmak çok güçtür.