Son Dakika Haberler

MÜLKİYETTE, GAZ BOMBALARINDAN BUGÜNLERE GELDİK

MÜLKİYETTE, GAZ BOMBALARINDAN BUGÜNLERE GELDİK
Okunma : 80 views Yorum Yap

image
Sarıyer Belediyesi’nin şubat ayı meclis toplantısında 2981 sayılı kanunun görüşüleceğini duyan binlerce Sarıyerli, belediye meclisine akın ederek tarihi anların yaşanmasına neden oldu. Zaman zaman küçük çaplı gerginlikler yaşansa da, hem CHP’li hem de Ak Parti’li Meclis Üyelerin imar affı kanununda fikir birliğine varmasıyla önerge oy birliğiyle komisyona havale edildi.
Sarıyer Belediye başkan Yardımcısı Grup başkan Vekili Gökan Zeybek mecliste konuşmasında, 2960, 2981 3260 imar affı yasaları 1983-85 yılları arasında mülkiyeti Belediye,hazine,vakıflar ile mülkiyeti şahıslar üzerinde olupta ruhsat işlemleri yapılmamış kaçak yapılar ile ilgili af niteliği taşıyan yasalardır.
 
SABAHIN AYDINLIĞINDA GAZ BOMBALARINDAN BU GÜNLERE GELDİK
2981 yasa ile Sarıyer le ilgili kısımlarının sizlerde biliyorsunuz, 15 nisan tarihinde meclisten bir karar geçirdik,karar niçin geçtiği konusunda açıklamaya ihtiyaç var. Gerçekten yaşadığımız süreçleri bazen unutuyoruz. CHP Sarıyer de iktidar olmadan önce sarıyerin mahallelerine binlerce çevik kuvvet polislerinin sabah saat 5 te göz yaşartıcı bombalarla girilen bir ilçe olarak hatırlayın.
 
SARIYER HALKIMIZIN BURADA YAŞAYACAKLARI KALELERİDİR, SURLARIDIR
Başlangıçta yaptığımız, burada yaşayan insanlarımız bütün Sarıyerli yurttaşlarımızın biz burada kalıcıyız, buradan hiçbir güç gönderemez anlayışını yerleştirmek için istinat duvarları yapmaya başladık,mahallelere semt evleri yapmaya başladık,kreşler, yaşam evleri yapmaya başladık,belediye her yaptığı istinat duvarları, yollar bayır ve eğimli, yolların bir tarafı uçurum, büyük çoğunluğunu belediyenin olanakları ile yaptık,bir kısmını yurtaşlarımızla iş birliği yaparak, her mahallede, her duvara koyduğumuz her taş, sarıyer’de yurttaşlarımızın sonsuza kadar yaşayacakları, settir,kaledir,duvardır,surdur.
Başından beri planlama sürecinin her aşamasında,dernek ve kooparatiflerin mahallelerde örgütlenmesi,bir tüzel kişiliği katılmaları ile ilgili, Sarıyer belediye başkanlığı olarak bir gecekondu müdürlüğü oluşturduk, gecekondu ve mülkiyet sorunu komisyonu oluşturduk, bugün mülkiyet sorunu yaşayan mahallelerimizde sizlerde bir araya gelerek mahallenizde dernekler ve kooparatifler olarak tüzel kişiliğe kovuşturdunuz.ülkemide bu halka ilgili karar süreçlerini bu halkın kendisi mi,yoksa onu yönetenler mi verecek, ,sizin burada toplanmanızında yaşanan bütün sürecin altında yatan irade gecekondu ve tepe mahallelerinde yaşayan yurttaşlarımızın plan süreçleri ile ilgili kararları sizler mi vereceksiniz, yoksa Ankara’daki bürokrasimi verecek.bizim bu konudaki tavrımız net.
BAHÇEKÖY 5 Yıl, KISIRKAYA 6 YILLDIR BAKANLIKTA BEKLİYOR
Bahçeköy planlarını 2010 yılında yaptık, Sarıyer meclisinden geçti, Büyükşehirden geçti son makan olan Ankara’da bakanlık, yasa bakanlık onaylar geçer, 6 yıllık plan bakanlık tarafından onaylanmıyor,bizden önceki meclis görevini yaptı, Bahçeköy planları oy birliği ile geçti, buradaki hükümetin meclis üyelerinin Ankara’ya giderek meclisimizden oy birliği ile geçen planları çıkarıp buraya getirmesi gerekir.
Gümüşdere, Kısırkaya planları,2011 yılında geçti.hazine arazileri ile ilgili bakanlığın düşüncesinin ne olduğunu bilmiyoruz,mülkiyet sahibi yurttaşlarımız . O araziler tapulu dur.plan uygulanacak ve vatandaşlar sağlıklı konutlara ulaşacaklar.planlar 5 yılldır yine büyük şehirden geçti bakanlık koridorlarında bekliyor.
 
MAHALLERDE YAPILAN TOPLANTILARDAN HABERLERİ YOK
12 Yılda iki Saglık Bakanı,12 Yılda iki Milli Eğitim Bakanı değişti, 12 yılda 10 Çevre Bakanı geldi, senede iki bakan değişiyor, bu konu neden gündeme geldi, İktidar partisi isenin herşeyi bileceksiniz,bilmeniz gerekir,bBelediye Meclisinden geçen yol geçirdiğimiz 2981 meclis kararından sizin kooperatif ve dernekleri sık sık ziyaret ederek bu arkadaşlarımızın yasal sürçlerinin tamamlanması için mahallede insanlarla Sarıyer Belediyesinin onlarca yapılan toplantılardan mutlaka haberdar olmanız gerekir, herşeyi biliyorsunuzda bu toplantıları nasıl bilmiyorsunuz.
 
200 BİN İNSANDAN HABERİNİZ YOKSA, KENDİ DURUMUNUZU GÖZDEN GEÇİRİN
Neden gündeme geldi. Biz her ay dernekler ile ayda iki kere toplantı yapıyoruz mahallelerde, bu çalışmamız sonucunda gündemimize gelen bu önergeyi 2981ile ilgili arkasında Cumhuriyet Halk Partisi grubu değil,Sarıyer de farklı mahallelerde yaşayan 200 bin imzası var.sizin 200 bin insanın arkasında olduğu bu süreçten haberiniz olmadıysanız bence siz kendi durumunuzu gözden geçirin.
 
VARMISINIZ
Gündemimizdeki madde komisyona havale edilecek,dernek temsilcileri ile bir araya grleceğiz komisyon karar verirken meselenin sahibi olan yurttaşlarımızın görüş ve düşünceleri komisyonun kararına katılacak,burada halkımızın talebi var, Varmısınız. Biz CHP grubu olarak gündemimize gelen bu maddeye varız arkadaşlar