Son Dakika Haberler

Mustafa Balbay, Bu Madde ile Çekiçle Sinekmi Öldüreceksiniz

Mustafa Balbay, Bu Madde ile Çekiçle Sinekmi Öldüreceksiniz
Okunma : 107 views Yorum Yap

MustafabakbayTBMM iç güvenlik paketi yasası görüşmeleri devam ediyor, CHP millet velili Mustafa Balbay 2007 yılıda polise verilen yetki yüzünden 183 vatandaşımız canından oldu dedi.

“Yaralayıcı bir madde her şey olabilir; cam bardak olabilir, tokmak olabilir. Bunun karşısında, silah kullanılmasını istemek, çekiçle sinek öldürmeye benzer” diyen CHP’li Mustafa Balbay, “Özgürlükleri Adalet ve Kalkınma Partisinin mantığından korumak gerekiyor” eddi. Balbay, düzenlemenin vatandaşın suçlu ve polisin her an ensesine bineceği, ensesinde olacağı bir mantıkla hazırlandığına dikkat çekiyor.

TBMM tutanaklarında Balbay’ın konuşması şöyle:

“Bu paketin pek çok maddesi gibi 19’uncu madde de George Orwell’ın “1984” kitabına rahmet edilecek bir şekilde, toplumun bütün kesimlerinin kontrol altında tutulmasının, fiilen gözaltında tutulmasının ve yine, bu yasada getirilen, yeni tutuklama ya da gözaltını anımsatan “tehlike yakalaması”, “koruma altına alma” gibi kavramlarla birlikte, toplumda gerçekten çok ciddi bir gözaltı havası yaratacak bir madde.

Bu maddenin ayrıntılarına baktığınızda, sayın milletvekilleri, örneğin bir tatil beldesine gittiniz, araç kiraladınız, polis sizin peşinizde olabilir. Çünkü, bu aracı kiraladığınızda bütün bilgileri sizden isteyecekler ve araç kiralayan kişi kolluk kuvvetlerinin, polisin her an denetiminin hazır olduğu duygusuyla hareket edecek.

Sayın milletvekilleri, sizler de pek çok polisle muhatapsınız, korumanız var, güvenlik elemanlarınız var. Eğer onlar, belki, sizlerin yüzünüze söylemiyorsa, İçişleri Bakanının da dikkatinde olması dileğiyle, bu paketin bundan sonraki maddelerinde polisle ilgili de son derece sağlıksız diyeceğim yeni bir düzenleme yapıp emniyet teşkilatının baştan sona değişmesini gündeme getiren maddeler var. Yani, bir yanıyla jandarmayla ilgili düzenlemeler yaparken polis teşkilatını da baştan sona, ayrı bir polis gözetiminde olacak şekilde düzenlemişsiniz sayın milletvekilleri.

Sayın milletvekilleri, burada, polisimizin olağanüstü yetkiler almasıyla birlikte, 2007 yılından bu yana 183 kişinin yaşamını ortadan kaldırdığını göreceksiniz. Şimdi, sizler bu düzenlemeyle birlikte polise yaralayıcı bir madde karşısında bile silah kullanma yetkisi vermektesiniz. Yaralayıcı bir madde her şey olabilir; cam bardak olabilir, tokmak olabilir, her şey olabilir. Bunun karşısında, silah kullanılmasını istemek, sayın milletvekilleri, çekiçle sinek öldürmeye benzer. (CHP sıralarından alkışlar) Benzetmede kusur olmaz. Siz eğer çekiçle sinek öldürmeye kalkarsanız vurduğunuz yeri ortadan kaldırırsınız. Masaysa masayı ortadan kaldırırsınız, camsa camı ortadan kaldırırsınız, eğer iç güvenlikse söz konusu olan, iç güvenliği ortadan kaldırırsınız.”