Son Dakika Haberler

Mustafa Tok. Sizin Gibi Müşavirlere Defter Verdirtmem

Mustafa Tok. Sizin Gibi Müşavirlere Defter Verdirtmem
Okunma : 182 views Yorum Yap

mustafa_tokSarıyer Belediyesi 2014 Faaliyet Raporu görüşmelerinde Belediye’nin mali hesapları ve tasarruf bütçesi karşısında AKP meclis üyeleri şaşkınlık yaşadı.

Sarıyer Belediye Başkan yardımcısı Mustafa Tok, yeni meclis döneminde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte yapmış olduğu yeni mali stratejide tasarruf tedbirleri adında proje uygulayarak ana hedefi gerçekleştirmek amacı ile “Mali Stratejide Tasarruf Tedbirleri” projesini hayata geçirdiler.

mustafatokBugüne kadar Sarıyer Belediyesinde sınırsız olarak gerçekleşen “taşıtların mazot ihtiyaçları” yeni tasarruf politikasında “zorunlu hizmet kullanımı” dışında kalan araçların mazot ihtiyaçları “sınırsızdan – aylık 100 litre’ye” düşürülerek, ilk 3 aylık  kısa dönemde yapılan bu uygulama başarılı olması dolayısı ile ikinci 3 aylık sürede 80 litre kullanıma müsaade edilmiş ve Sarıyer Belediyesinde mazot kullanımı bütçeye “4 milyon” gider olarak yansımıştır.

“Mali Stratejide Tasarruf Tedbirleri” uygulamasında, Araç alımı artmış olduğu halde, mazot tüketimi yarıya inmiş olduğu bütçeye yansımıştır.

AKP Meclis üyesi Selçuk Bozkır bütçe görüşmelerinde yapmış olduğu konuşmasında “hesaplarınız tutmuyor ve gerçekçi değil. Araç alımı arttığı halde, mazot kullanımı nasıl azalmıştır” eleştirisi yaptı.

ARI KOVANINA ÇOMAK SOKUYORLAR

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, 2014 Faaliyet Raporu mali eleştirisine cevap olarak kürsüden sert cevap verdi.

“Sizin yaptığınız arı kovanına çomak sokmak, 2014 bütçesini kıyaslarken bu dönem seçim yılı, bu dönemin bir benzeri olan yıl 2009, bu yılla mukayese yapılması lazım. bizden önceki dönemden bahsedeceğiz. “Amerikalı bilim adamları insan nedir sorusuna aldıkları yanıtlarda biri “İnsan dedikodu eden varlıktır” yanıtı almışlar”. Bugün bu ortama uymaktadır.

TANITIM GİDERLERİ 2008’DE 7 MİLYON, 2014’DE 4,5 MİLYON

Yıl 2008 Sarıyer Belediyesinin tanıtım giderleri 7 Milyon, 2008 de belediyenin gelir bütçesi 76 milyon, basit hesapta %9 a tekabül etmektedir. 2014 yılında ise belediyemizin tanıtım giderleri 4,5 milyon, Belediyemizin gelirleri de 223 milyon, bugün belediyemizin tanıtım giderleri 22 milyon olması lazım, eğer aradaki farkları aynı değerde kullanılmış olsa 30 milyon tanıtım giderlerine harcaması lazım.

SEÇİM DÖNEMİNDE BELEDİYEYİ BATIRMIŞLAR

AKP Yusuf Tülün döneminde Yıl  2008 belediyenin borcu105 milyon, belediyeyi teslim aldığım tarih 2009 mart ayı son üç ayda yapılan borç ise 27 milyon, 2014 seçim döneminde ise belediyemizin yaptığı borç 2 milyon liradır.

 

SİZİ GİDİ FAİZCİLER SİZİ

2013 yılında belediyenin borcu 227 milyon, 2014 yılında bu borç 324 milyon olmuştur 97 milyon artmıştır. Bunun nedeni kamuya olan borçlardır.” Eskiden bir siyasetçi sizi gidi faizciler sizi” diyordu bu borç odur. kamuya olan borç 154 milyondan 178 milyona çıkmıştır. bu artış yapılanma nedeni ile faizlerin ana paraya dahil edilmesi, belediye kurulduğundan beri kamuya olan borçların doğru hesaba katılmaması nedeniyle ortaya çıkmıştır.yıl sonu bilançosu incelendiğinde 324 milyon olan borcun 216 milyon lirası kamuya güncel ertelenmiş  borçlardır.

4 AYDA 7 MİLYON BORÇ ÖDEDİLER

2014 yılında 6360 sayılı yasa kapsamında tüm borçlara uygulanan geçikme zammının tamamı bu dönem borçlarına eklenmiştir, bu borç 2014 yılının değil, geçmiş tüm yıllarındır. Yapılandırma belediyemizde 2020 yılına kadar borçları erteleyip taksitlendirme yapılmıştır. 2015 yılında Yapılandırma kapsamında 7 milyon borç ödenmiştir.

AYAZAĞA DA SİZE DEFTER VERDİRTMEM

AKP meclis üyesi mali müşavir arkadaşlar burada çıktılar neyin nereye gittiğini bilmeden konuşuyorlar, ben mali müşavir değilim. Bu bütçeye eleştiri yapan mali müşavir arkadaşlara Ayazağa’da defter verdirtmem.

2012, 2013, 2014 de belediyemizde akaryakıt tüketimi düşmüştür, buradan teşekkür etmeniz gerekmektedir. Çıkın teşekkür edin.

Belediyemizin alacakları vardır. 57 milyon alacağımızdan 11 milyon tahsil edilmiştir.