Son Dakika Haberler

NAZIM HİKMET KIZI VE TORUNLARI İLE SARIYERDE ANILDI

NAZIM HİKMET KIZI VE TORUNLARI İLE SARIYERDE ANILDI
Okunma : 25 views Yorum Yap

Nazim114
NAZIM. VERA,ANNA,ŞÜKRÜ GENÇ
NAZIM Hikmet 114’üncü doğum gününde, büyük aşkı Vera Tulyakova’nın kızı Anna Stepanova ve ailesinin de katıldığı Tarabya sahilinde düzenlenen törenle anıldı.
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nazım Hükmet Kültür ve Sanat Vakfı başkanı Rutkay Aziz, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Nazım’ın tekne ile gemiye binerek Rusya’ya kaçtığı Tarabya Oteli önünden Nazım Hikmet’i İstanbul Boğazı’na karanfil atarak andı.
Tören sonrası Anna Stepanova ve beraberindekiler, tekneye binerek sembolik olarak Nazım Hikmet’in Türkiye’den kaçtığı rotadan Karadeniz yönüne doğru katılımcılar ile birlikte seyir yapıldı.
Tarabya Sahili’nde saat 11.00’de başlayan törende Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, “Hürriyete, demokrasiye, barışa hasret olduğumuz şu günde onu yürekten selamlıyorum. Neredeyse her gün bir tutukevine dönen bu güzelim Türkiyemizde bir büyük selamı da Silivri’deki, Can’a ve Erdem’e, bir hürriyet şairinin doğum gününde gönderiyorum” dedi.
ANNA STEPANOVA: RUSLAR DA TÜRKLERİ ÇOK SEVİYOR
Rusça, tercüman aracılığı ile konuşan Anna Stepanova da, “Nazım Hikmet burada doğmuş, buradan ayrılmış bizim ülkemize gelmiş. Bundan 24 yıl önce annem Vera buradaydı. Sizlerle birlikteydi. Onun için ben çok memnunum. Nazım Hikmet’i bizler çok seviyoruz. İlişkilere bakmamak lazım. Ruslar da, Türkleri çok seviyor. Eninde sonunda, tekrar eski güzel günlerimize döneceğiz. Bunun umuduyla yaşıyoruz. Ruslarla Türkler yine tekrar bir arada Nazım Hikmet’le birlikte yollarına devam edeceklerdir” dedi.
NAZIM HİKMET’E MEKTUPLAR STANDI
Nazım Hikmet’in doğum günüde bir araya gelenler, açılan standa Nazım Hikmet’e mektup yazıp, temsili posta kutusuna bıraktılar.
Nazım’a yazılan mektuplar teknede katılımcılara okundu, Nazım şiirleri ve şarkıları ile anılırken Başkan Şükrü Genç Nazım Hikmet şiiri okuyarak bugün ülkemizdeki yaşananları anlatıyor dedi.
 
114 YAŞ PASTASI
 
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Nazım Hikmet’in 114 yaş pastasını kızı ve torunları ile birlikte karadeniz açılırken Teknede birlikte kestiler..