Son Dakika Haberler

NE VERDİK Kİ NE ALALIM? Aysın Günen

NE VERDİK Kİ NE ALALIM? Aysın Günen
Okunma : 161 views Yorum Yap

Kim milyoner olmak  ister yarışma programı ile tartışılmaya açılan önemli bir konu Türkiyenin gündemine oturdu. Eğitim sitemimizin öğrencilere ne kadar yeterli olduğu anlaşıldı. Medya bu konuyu sadece eleştirerek gerçekleri göz ardı etmekle meşgül. Eğitimdeki ezberci sistemin öğrencilere ne verdiğini ortaya koymuştur.

Siyasal bilgiler öğrencisi yarışmada çok basit bir soruyu bile bilememesi bu sistemde olağan bir şeydir. Niye şaşırdık ki? topluma nedense hep kendimizden küçüklere yaklaşırken ön yargılı ve eleştirel bakıyoruz. Yerine olumlu bir sistem ve düşünce olarak hiç bir şey önermiyoruz.12 eylülünün getirdiği sistemle okumayan, araştırmayan,düşünmeyen,apolitik bir nesil yetiştirdik.

Önce çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerden başlayalım.Acaba onların aldıkları eğitim yeterlimidir? öğretmen okullarının kapatılmasıyla nitelikli öğretmen yetiştiremeyen bir sisteme girdik. Öğretmenlere verilen yetersiz ücret öğretmenlerin kendilerini geliştirmesine engel olmaktadır. Televizyonlarda bir genel kültür yarışması yapan bir sunucunun 1 yıl kaç hafta ve kaç gündür sorusunu bilemeyen bir toplumla karşı karşıyayız.

Bu yanlışı topluma yüklemek dahada büyük bir yanlıştır.Sistemi sorgulamadan,tartışmadan,araştırmadan doğru yolu bulmamız mümkünmü. Ezberci sistem gelecekteki hayatlarını ne kadar çok para kazanıp rahata erme düşüncesini çağrıştırıyor. Kitap okumayan, gazete, dergi ve araştırmaya dönük yazılar,düşünceler gençliği cezbetmemektedir.

Cep telefonları,bilgisayarlar,niteliksiz televizyon programları gençlerimizi uyuşturmaktadır.Okula gitmelerinin tek amacı diploma almak. Genç kuşakların tek stresini attığı, sınırsızca bağırdığı futbol alanlarımı olmalı? araba merakı, AVM lere gidip vakit geçirmek, tuttuğu takımın attığı golle,dizilerle,magazinle kafası meşgul edilerek a sosyal bir nesil oluşturulmaktadır. Sistemin istediği de  budur. Ailelerin çocukları için yaptığı büyük fedakarlıklar sistem yüzünden boşa gitmektedir.

Bugün üniversiteyi  kazanan kaç öğrenci biliyorum kendi istediği mesleği okumamaktadır.

Şansa kazandığı bölümü ne olur sa olsun bitireyim düşüncesinde. üniversiteyi bitiren çok sevinmemekte okulu bitirince işsizler ordusuna katılmaktadır. Geçen akşamki yarışmada kızımız kendi düşüncesini söylerken bir itirafta bulundu. Siyaset bilimini istemeyerek okuduğunu bir meslek sahibi olmak için üniversiteye gittiğini söylemesi çok acı. O zaman bu yargılama neden gençlik siyaseti takip etmiyor. Bende bir kız annesi olarak bütün anne ve babaların ortak kaygılarını paylaşıyorum.Geçen gün bir gurup gençle sohbet ederken bir konuşma sırasında eğitimi tartışırken çoğunun ezberci sistemden yakındılkarını konuştuk.Bende onlara bu konuda birörnek göstererek köy enstitülilerinin uygulamalı,teoriyi ve pratiği bir arada  öğreten sistemin yararını anlattım.

Bütün meslek alanlarında müzikte.tarımda,bilimde bir çok aydını aramıza katmıştır.demek ki sağlıklı bir eğitim sağlıklı nesillerin oluşumunda etkindir. o zaman diyorumki NE VERDİKKİ  NE ALALIM?

AYSIN GÜNEN

twitter:AysnGunen. e-mail:aysin.gunen@mynet.com