Son Dakika Haberler

"O BİR SARIYER'Lİ" Türkiye'nin 10 Başarılı Genci

"O BİR SARIYER'Lİ" Türkiye'nin 10 Başarılı Genci
Okunma : 137 views Yorum Yap

 
Edabayrakta-1
Dünyanın en prestijli ödüllü olan “Ten Outstanding Young Persons Of the World” programının Türkiye finalleri olan TOYP – Türkiye’nin On Başarılı Genci’ projesi, her sene, dünyanın en büyük üçüncü gençlik sivil toplum örgütü olan JCI- Junior Chamber International (Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler) Derneği Türkiye Şubesi tarafından düzenlenenen ve Türkiye’nin alanında en eski sosyal sorumluluk ve toplumsal farkındalık projelerinden birini Sarıyerli Eda Bayraktar kazandı.
image
“Türkiye’nin 10 Başarılı Genci” ödülleri
Dünyanın önde gelen sivil toplum örgütlerinden biri olan JCI – Junior Chamber International (Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) Türkiye Şubesi tarafından verilen Dünyanın en prestijli ödüllü olan 2015 TOYP “ Ten Outstanding Young Persons of Turkey” – “Türkiye’nin 10 Başarılı Genci” ödülleri sahiplerini buldu.
Eğitmen ve Hikaye Anlatıcısı Eda Bayraktar, “İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet” kategorisinde 2015 TOYP birincisi seçildi. Eda Bayraktar bu ödüle sivil toplum ve sosyal girişimcilik alanında yaptığı çalışmalar ve kurucusu olduğu “Geleceğini Ayarlama Enstitüsü” platformu sebebiyle layık görüldü.
 
Eda Bayraktar Kimdir.
Eğitim Tasarımcısı-Hikaye Anlatıcısı
2015 yılında JCI Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından Türkiye’nin 10 Başarılı Gencinden biri seçilen Eda, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden psikoloji, felsefe dersleri ve Pedagojik Formasyon alarak mezun oldu. Kadir Has Üniversitesi Fütürizm Okulu’nu tamamladı. Üniversite döneminde koçluk ve tiyatro üzerine eğitim alarak, proje yönetimi, fütürizm, sosyal girişimcilik alanları üzerine çalıştı. Almanya ve Belçika’da Peer Education/Akran Eğitimi ve İsviçre’de Storytelling/ Hikaye Anlatıcılığı eğitimlerini tamamladı.
2012 yılında gençlerin kendilerini keşfetmeleri ve 21.yy becerileri kazanarak geleceklerini tasarlayabilmeleri için “Geleceğini Ayarlama Enstitüsü” (GAYE) adında bir sosyal girişim başlattı. TOG GençBank hibesi almaya hak kazandı. Yerelde dezavantajlı bölgelerde yaptığı çalışmalardan sonra Almanya’da Türkiye’yi temsil etti. KariyerİST Proje Yarışması 1. ve Dünyanın en büyük sosyal girişimcilik ağı olan Ashoka tarafından fark yaratan genç sosyal girişimcilerden biri (Changemaker) seçildi.
image
Fütüristler Derneği‘nde Fütürist Elçiler projesinde, Gelecek Günü organizasyonlarında görev alarak, sürdürülebilir bir gelecek üzerine projelerde yer aldı. Yaptığı çalışmalardan dolayı Fütüristler Derneği Yönetim Kuruluna seçildi. KariyerİST Kariyer ve Girişimcilik Merkezi’nde projeler yazıp üniversitedeki gençler için atölye, seminer, paneller organize etti.
Dünya Bankası tarafından Türkiye’nin Yaratıcı Kalkınma Fikri seçilen Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi (SOGLA) Koordinatörlüğüne seçildi. Anadolu’nun farklı yerlerindeki genç sosyal sorumlu gençlere liderlik ve sosyal girişimcilik alanında akran koçluğu-mentorluğu ve eğitmenliği yaptı.
Geleceği Üretenlerin Dergisi Optimist Dergi’de sivil toplum, girişimcilik, sosyal girişimcilik üzerine röportaj ve makaleler yazarak sosyal faydayı basın ve medya aracılığıyla yaygınlaştırdı. Soma’da saha ve aile ziyaretleri yaparak kadın ve çocuklar için projeler yürüttü.
Farklı sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde konuşmacı olarak eğitim, sosyal girişimcilik, fütürizm, hikaye anlatıcılığı alanında eğitim ve projelere devam eden Eda, hikayelerin bilgeliği ve dönüştürücü gücünü kullanarak eğitim ve sosyal girişimcilik alanında “Hikaye Anlatıcılığı” üzerine çalışmalar yürütüyor.
Halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde Eğitsel Tasarım bölümünde burslu yüksek lisans öğrenimini sürdürüyor. Yenilikçi Öğrenme Merkezi’nde Eğitim Tasarımcısı ve Eğitim Programları Koordinatörü olarak öğretmen ve okullarla çalışıyor. Fütüristler Derneği ve KariyerİST Yönetim kurulu üyesi, SOGLA Koordinatörü olarak geleceğin genç liderlerine koçluk ve mentorluk yapıyor.