Son Dakika Haberler

Obama’dan Erdoğan’a: “Senin gibi ciyak ciyak bağırmıyoruz”

Obama’dan Erdoğan’a: “Senin gibi ciyak ciyak bağırmıyoruz”
Okunma : 28 views Yorum Yap

st_Erdogan_Obama_BM_7873ABD Başkanı Barrack Obama, Gezi Parkı olayları, yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğü tartışmaları konusunda “Ben, senin gibi, dışarıdan eleştiriler geldiğinde, olayların arkasında dış güçler var diye ciyak ciyak bağırmıyorum; eleştirilerden ders çıkarıyorum” biçimde tarihi bir mesaj verdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Suriye’deki barbar terör örgütünün AKP, Suudi Arabistan ve Katar’ın eseri olduğunu ifade etti.

Obama, dün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, barbar terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı saldırıları sürdüreceklerini söyledi. Bu örgüte karşı verilen savaşın yalnızca ABD’nin savaşı değil, dünyanın savaşı olduğunu; ABD’nin İslamla arasında sorun olmadığını vurgulayan Obama, IŞİD saflarında savaşan yabancılara da “Yol yakınken dönmeleri” çağrısında bulundu.

Obama ardından da lafı AKP hükümetinin, muhalefeti sindirmek için gazetecileri tutuklatmasıyla başlayan, Gezi Parkı olayları ile tırmanan özgürlük tartışmalarına getirdi. Obama, isim vermeden, olaylara girmeden Erdoğan’ın, gazetecilerin tutuklanmasına, Gezi Parkı olaylarında görülmemiş şiddet uygulanmasına; 17-25 Aralık soruşturmalarıyla ortaya çıkan büyük yolsuzlukları kapatmak için yargı bağımsızlığına indirilen darbelere batıdan gelen tepkilere verdiği “Uluslararası güç odakları Türkiye’nin gelişmesini engellemeye çalışıyor”yönündeki çıkışlarına değindi.

Obama, ABD’nin Ferguson kentindeki gösterilerde siyah genç Micheal Brown’ın öldürülmesiyle büyüyen olaylar sırasında Erdoğan’ın kendilerine getirdiği sert eleştirilere de değinen Obama, “Fakat biz, dünyanın sorgulamalarını memnuniyetle karşılıyoruz; çünkü Amerika, sorunlarını çözmek için sürekli olarak çalışan, eleştirileri de dikkate alan bir ülke” dedi.

Obama, konuşmasını dinleyen Erdoğan’a “Gazetecilerin tutuklanması, Gezi Parkı olaylarında uygulanan şiddet, yargı bağımsızlığının ortadan kaldırılmaya çalışılması konularında dışarıdan eleştiri geldiğinde ben senin gibi, ‘komplo var, Türkiye’nin gelişmesini engellemeye çalışıyorlar’ diye ciyak ciyak bağırmıyorum; eleştirileri dikikate alıyorum” mesajını vermeyi şöyle sürdürdü:

“Çünkü biz ideallerimiz için savaşıyoruz ve başarısız olduğumuzda kendimizi eleştirmeye istekliyiz. Çünkü liderlerimizden hesap soruyoruz; özgür basın ve bağımsız yargı için ısrar ediyoruz. Çünkü farklılıklarımızı hukukun üstünlüğüne saygı duyarak, her ırk ve dine yer açarak, kadın ve erkeklerin ülkelerini daha iyiye değiştirme becerisine inanarak, yani açık bir demokrasi ortamında ele alıyoruz.”

BOŞ SALONA BAYAT KONUŞMA

Obama’nın BM Genel Kurul’daki konuşması sırasında salon tamamen dolarken, bir dönem bütün yandaşlarının “dünya lideri” diye gösterdiği Erdoğan’ın bildik, bayat konuşması sırasında salonun neredeyse tamamen boşalması dikkat çekti. Erdoğan konuşmasında, darbeci şeriatçı Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin 20 milyon kişinin ayaklanmasına karşın istifa etmemesi üzerine Mısır’da askerler tarafından devrilmesine ateş püskürdü. Erdoğan, Filistin sorununun Ortadoğu’daki sorunların kaynağı olduğunu vurguladı.

KERRY’DEN ERDOĞAN’A TAŞ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise IŞİD nedeniyle isim vermeden Erdoğan’ı IŞİD nedeniyle taşladı!

CNN Türk’ün haberine göre; Kerry CNN’de Christiane Amanpour’un sorularını yanıtlarken, “En başında Esad’ı devirme çabaları başladığında, ‘Arada çürük elmalar olsa da, önemli olan Esad’a karşı savaşmalarıdır’ diye hesap yapanlar vardı. Bu da, farklı gruplara kaynak sağlanmasına sebep oldu. Bu süreç baştan savma bir şekilde yapıldı ve iyi yönetilemedi. Esad’ı devirdikten sonra bu çürük elmalarla ilgilenileceği düşünülmüştü. Fakat bu çürük elmalar giderek daha tehditkar hale geldi” diyerek, IŞİD tehlikesinden ortaya çıkmasından Suudi Arabistan, Katar ve AKP hükümetini; yani Erdoğan’ı sorumlu tuttu.

Suriye’de rejimle savaşan muhaliflerin iki cephede çatıştığına dikkat çeken ABD’li bakan, “Suriye’deki muhalefet IŞİD ve rejimle savaştı. Hayatta kalmayı başardı. IŞİD’i Halep’ten çıkardılar. IŞİD’in kapasitesi azalırsa muhalefetinki artacak” öngörüsünde bulundu.

“ERBİL YA DA BAĞDAT DÜŞEBİLİRDİ”

Kerry, Amanpour’un, ABD’nin altı haftadır IŞİD’i havadan vurduğunu ama örgütün yok edilemediğini hatırlatıp hava gücünün yanısıra özel kuvvetlerin de devreye sokulup sokulmayacağını ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

“Irak’taki hükümet daha yeni kuruldu. Başbakan İbadi, New York’ta toplantılar yapıyor. Kendisiyle görüşüyoruz. IŞİD’i yenmek zaman alacak. Başkan Obama da ‘IŞİD eninde sonunda bitecek’ dedi. Belirli bir zaman vermedi. Çünkü Irak ordusunun yeniden kurulması gerekiyor. Ama IŞİD’in ilerlemesi durduruldu. Hava saldırıları etkili oldu. IŞİD Bağdat’a ilerliyordu. Erbil ya da Bağdat düşebilirdi.”

Yeni hükümetin önündeki zorlukları da kabul ettiklerini belirten Kerry, “Zorluklara karşı dikkatli çalışmamız gerekiyor. Irak’ın mezhepsel bölünmelere yenik düşmesi sıkıntılı bir durum yaratır. Irak birçok grubun oluşturduğu tek bir millet. Irak’taki mevcut hükümet tam da bu birlik vaadiyle kuruldu” dedi.