Son Dakika Haberler

OCAK AYI ÖLÜMLERİN KOL GEZİDİĞİ AY

OCAK AYI ÖLÜMLERİN KOL GEZİDİĞİ AY
Okunma : 90 views Yorum Yap

Sarıyer Belediyesi Chp Meclis Üyesi Mustafa Balcı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile Sarıyer Belediyesi Ocak Ayı 2. Oturumunda gündem dışı söz alarak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

CHP Sarıyer Meclis Üyesi Mustafa Balcı

OCAK AYI ÖLÜMLERİN KOL GEZDİĞİ AY

Çağdaş Gazeteciler Derneği kayıtlarda 77 gazeteci öldürüldüğü belirtiliyor. Bunlardan Ocak ayında öldürülenler.

8 Ocak 1996 Metin Göktepe Evrensel Gazetesi İşkence ile öldürüldü.

11 Ocak 1995 Onat Kutlar Cumhuriyet Gazetesi Suikast’le Öldürüldü

14 Ocak 1994 Ruhi Can Tül Türksh Daily News Gazetesi Sukast’le Öldürüldü

19 Ocak 2007 ‘de Hırant Dink Agos Gazetesi Suikast’le Öldürüldü.

24 Ocak 1993 Uğur Mumcu Cumhuriyet Gazetesi Suikastle Öldürüldü

28 Ocak 1998 Mehmet Topaloğlu Kurtuluş Gazetesi Çatışmada Öldürüldü.

2017 yılının ilk saatlerinden intibaren Ocak ayı terör saldırıları ile devam ediyor.

Bir hafta içinde Türkiye’de bombalar patlıyor. Her gün şehit haberleri geliyor. Ülke tam bir kaos ortamında, hiç kimsenin can güvenli olmadığı bir ülkede ayakta durmaya, hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Bugün karanlığın, aydınlığa karşı tek yöntemi olan baskı, zulüm ve ötesinde yok etme anlayışı tüm hain yöntemleri ile sürmektedir. Demokrasi ve düşünce özgürlüğü bu coğrafyada yaşayan insanlara birlikte yaşamanın temeli olarak, ekmek gibi, su gibi gereklidir.

Düşünce özgürlüğünün Mumcularını susturmaya çalışanlar bilmelidirler ki bu ülkede ekmek ve su gibi “Barış” ve “Demokrasi” için akıl ve bilim öncülüğünde mücadele eden Kalpaksız Kuvai Milliyeciler olmaya devam edecektir”

5953 sayılı Basın İş Yasası’nın 1961 yılında çalışan gazeteciler lehine 212 sayılı yasayla değiştirilmesinin yıl dönümlerini “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak 10 Ocak’larda kutluyoruz.

Yasanın çıkışından bugüne dek geçen 54 yılda ne yazık ki gazetecilerin kazanımları büyük ölçüde budanmış sendikalaşma hakkı kullanılamaz hale getirilmiş, taşeronlaşma yaygınlaştırılmıştır. İş güvencesi ortadan kalkmış toplu işten çıkarmalar günlük olaylar haline gelmiştir. Sadece son bir yılda yüzlerce basın emekçisinin işine son verilmiş,Hapse atılmıştır.

Ülkemizde basın özgürlüğü, düşünceyi ifade özgürlüğü ve bireylerin temel hak ve özgürlükleri 55 yıl öncesinden daha kötü durumdadır.
Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a, bakanlara, bürokratlara kadar devleti yöneten kadro, basını ve düşünceyi ifade özgürlüğünü kendilerine engel olarak görmektedirler.

Meslektaşlarımız habercilik görevlerini yaparken “terörist” ilan edilmekte, gazeteciler “iktidarın memurları” olmaya zorlanmaktadırlar.

Bizler çalışan gazeteciler olarak halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkının savunucusu olmayı sürdüreceğiz. Sendikal hakların genişlemesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Tüm meslektaşlarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” kutlu olsun.