Son Dakika Haberler

Otoriteleşme Paketi Sancıları

Otoriteleşme Paketi Sancıları
Okunma : 88 views Yorum Yap

kemal_st_3434Otoriteleşme paketi sancıları sürüyor.Polislere verilen yetki ve bu yetkinin  kullanılmasındaki izinler hakkında Kemal Kılıçdaroğlu tepki gösterdi.
Askerliğin kısalmasını CHP olarak 2 yıl önce verildiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu ” Konuyu gündeme getirdiğimizde olmaz denilerek karşı çıkanlar bugün, Demokratikleşme paketi olarak sunuyorlar dedi.
Kıvanç EL ,VATAN Kılıçdaroğlu, hükümetin gündeminde olduğu belirtilen, “polise, eylem çıkarma ve yapma olasılığı olanların savcı kararı olmadan gözaltına alma yetkisi verilmesi”ne tepki gösterdi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın gündeme getirdiği ve kısa bir süre sonra Meclis’e gelmesi beklenen askerliğin kısalmasına ilişkin düzenleme de dahil olmak üzere gündemi VATAN’a değerlendirdi. Askerliğin kısalması önerisinin CHP tarafından 2 yıl önce gündeme getirildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Konuyu gündeme getirdiğimiz zaman hemen çıkıp ‘olmaz efendim’ dediler. Emeklilere intibak konusunda da bedelli askerlik konusunda da önerilerimize karşı çıkıp, sert eleştirdiler, 2 ay sonra kötü bir kopyasını kendileri getirdi. Biz askerlik süresinin kısalmasına karşı çıkmadık, bunun hayata geçmesini savunuyoruz, ilke olarak böyle düşünüyoruz. Net birşey demek için Meclis’e gelen düzenlemeyi görmek gerekiyor. Görüşlerimizi Meclis’te yine paylaşırız” dedi.
CHP ÖNERMİŞTİ
CHP lideri, 2011 yılı Mart ayında açıkladığı öneride, 15 ay olan askerliğin önce 9 aya daha sonra 6 aya indirilmesini önermişti. CHP, kısa dönem askerliğin de 4 aya indirilmesini önermişti. Kılıçdaroğlu, askerlik hizmetinin gençler için hayata atılmalarının önünde “aşılması zor bir engel” olarak değerlendirmiş ve bunun sürelerinin düzenlenmesini istemişti. Kılıçdaroğlu, uzun vadede de zorunlu askerliğin tamamen kaldırılıp, profesyonel orduya geçiş modeli önermişti. AB Bakanı Egemen Bağış, geçtiğimiz Cuma günü bu konuda yaptığı açıklamada, askerliğin tamamen kaldırılabileceğini söylemişti.

DEMOKRASİYE YAPILAN DARBEDİR

Kılıçdaroğlu, “Polise eylem çıkarma ve yapma olasılığı olanları gözaltına alma yetkisi verilmesi”ne ilişkin düzenlemeye de sert tepki gösterdi. “Bireysel hak ve özgürlükleri ihlal eden bir düzenleme olur” diyen CHP lideri, “Bu, demokrasiye karşı yapılan bir darbedir. Niyet okumayla demokrasi mi gelir? Başbakan protesto edilecek, protestocuları gözaltına al… Böyle birşey olmaz” dedi.

SAĞCISI SOLCUSU OLMAZ

Haftalardır Türkiye’nin gündeminde olan Gülsuyu ile ilgili de CHP lideri açıklamalarda bulundu. Çetelerin Hasan Ferit Gedik’i öldürmesinin ardından başlayan olaylara ilişkin olarak CHP lideri şu değerlendirmeyi yaptı: “O bölgede açıkça uyuşturucu pazarlanıyor. Bunun kesinlikle engellenmesi gerekiyor. Engelleyenin kimliği tartışılıyor ama solcu olmuş sağcı olmuş bunun tartışılması yanlış. Uyuşturucu satmak suçtur. Polisin işi uyuşturuca tacirlerini yakalamak değil mi? Ama Erdoğan’ın sözünden çıkmayan, onun talimatlarıylala hareket eden polis, Gülsuyu’nda görevini ihmal ediyor. Görevini ihmal ettiği için de bu olaylara yol açıyor. Polisin en temel görevlerinden birisi uyuşturucu ile mücadeledir, bunun da sağcısı solcusu yoktur.”