Son Dakika Haberler

"Paketçi Açıkladı" İbadeti engelleyene 1-3 yıl hapis cezası

"Paketçi Açıkladı" İbadeti engelleyene 1-3 yıl hapis cezası
Okunma : 114 views Yorum Yap

ErdoganErdoğan paketi açıklarken, İbadeti engelleyene hapis cezası maddesi koydurması, AKP ‘nin seçim yatırımı olarak yapıldığı ve tabana mesaj verdiği kabul ediliyor.
Türkiye’de ibadet ne zaman yasaklandığı ise bilinmiyor.Oy deposu görülen Cemaatlerin değişik kollarına verilen mesajda ALP seçimlerden korkuyor.
Türban kamuda: Pakete ruhunu veren dini vurguların başında ise kamuda türban serbestliği geliyor. Kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilerek kamu kurumlarında başörtüsü yasağı kalkıyor. Resmi elbise giymek zorunda olan TSK mensupları, polisler ve yargıda hâkim ve savcılar bunun dışında tutulacak. Yani öğretmenler okullarda derslere türbanla girebilecek. Bu konuda da anayasa değişikliği olmadan yalnızca yönetmelik değişikliği ile türban serbestisi sağlanmış olacak.
İbadeti engelleyene 1 yıldan 3 yıla kadar hapis: Paketle nefret saikiyle işlenmesi durumunda belirli suçların cezaları artırılıyor. Kişilerin dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, felsefi inancı, dini inancı ya da mezhebine karşı işlenen suçlarda cezalar, TCK’nin ilgili maddelerinde yapılacak değişikliklerle artırılacak. Dini inancın yerine getirilmesinin engellenmesi ceza kapsamına alınırken, bir kimsenin inanç, düşünce ve kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tercihlerine müdahale edenlere ya da bunları değiştirmeye zorlayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Paketle ayrıca “Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik kurulu” oluşturulacak.