Son Dakika Haberler

Paraların nereye gittiğini soramadılar

Paraların nereye gittiğini soramadılar
Okunma : 77 views Yorum Yap


23211_paraAKP, Polisi denetleyemedi. AKP hükümeti özellikle polisin güçlü olması için yapmış olduğu çalışmalar semeresini vermeye başladı. Taksim olaylarında polisin tarihte bir  benzeri görülmemiş şiddeti ve teşkilata harcanan oluk oluk akan para kaynakları ne yazıkki denetlenemedi.

Sayıştaydan gizlenen hesaplar denetlenemedi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Sayıştay, gerekli bilgi ve belgeler gönderilmediği için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hesaplarını denetleyemedi. Sayıştay, Meclis’e gönderdiği Emniyet’e ilişkin denetim raporunda, “Denetim görüşü oluşturabilmek için gerekli mali rapor ve tablolar ile ilgili bilgi ve belgeler kamu idaresi yönetimi tarafından sağlanamadığı için Emniyet Genel Müdürlüğü 2012 yılına ilişkin mali rapor ve tabloları hakkında görüş bildirilememektedir” diyerek, hesapların kendilerinden saklandığını duyurdu.

Raporda sadece Emniyet’e ilişkin bazı sayısal bilgiler yer aldı. Polis teşkilatının, 255 bin 239 personeli ile hizmet verdiği belirtilen raporda, “2011 yılında bir polis memuru ortalama 297 vatandaşa hizmet verirken, 2012 yılı itibarıyla bu sayı 291’e düşmüştür” ifadesi kullanıldı.

Emniyet’in bütçesini aştığı için hükümetin yedek ödenekten para aktardığı saptamasına yer verilen rapora göre; Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 2012 yılında 12 milyar 119 milyon 314 bin TL ödenek tahsis edildi. Ancak mali yıl içerisinde “birimlerin artan ihtiyaçları doğrultusunda” yedek ödenek alındı ve geçen yıl toplam 13 milyar 125 milyon 872 bin 117 TL harcama gerçekleştirildi. Bu harcamanın 1 milyar 360 milyon 40 bin 398 TL’sini mal ve hizmet giderleri oluşturdu. Silah, biber gazı, araç ve diğer gereçler bu giderlerin içinde yer aldı. Bu rakam çok sayıda bakanlığın bütçesini geride bıraktı.