Son Dakika Haberler

Pınar Selek’in Yakalama Kararı Kaldırıldı

Pınar Selek’in Yakalama Kararı Kaldırıldı
Okunma : 86 views Yorum Yap

Pınar Selekİstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Mısır Çarşısı patlaması davasında sosyolog ve yazar Pınar Selek hakkındaki yakalama kararını kaldırdı. Bir sonraki duruşma 5 Aralık’ta görülecek.

16 yıldan bu yana devam eden dava sürecinde hakkında üç kez beraat kararı verilen Selek hakkında mahkemenin son kez verdiği ağırlaştırılmış müebbet cezası Yargıtay tarafından Haziran ayında bozulmuştu. Bugün yapılan duruşmada Cumhuriyet Savcısına mütalaasını hazırlaması için süre verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, usul ve yasaya uygun olduğunu belirttiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin bozma ilamına uyulmasına karar verdi. Suçun vasıf ve mahiyeti, Yargıtay bozma ilamı, mevcut delil durumunu gözönüne alan mahkeme heyeti, Pınar Selek hakkında çıkarılan yakalama kararını kaldırdı. Duruşmayı Fransa’nın Paris, Strazburg, Lyon kentlerinden 10, İtalya, İsviçre ve Almanya’dan da yine 10 kişi takip etti.

16 YILDIR SÜREN HUKUK MÜCADELESİ
Pınar Selek, PKK üzerine yürüttüğü araştırma nedeniyle gözaltına alınmış ve 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı Mısır Çarşısı patlamasında bombayı yerleştiren kişi olduğu gerekçesiyle 1998 yılında yargılanmaya başlanmıştı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Pınar Selek, patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek’in yine beraatına karar vermişti. Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için “ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın” demişti.

Pınar Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı.

Bunun üzerine dosyanın yeniden geldiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011’de görülen duruşmada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti. Ancak mahkeme 22 Kasım’da görülen duruşmada söz konusu direnme kararının “usüle aykırı” olduğu gerekçesiyle direnmekten vazgeçti. Savcı ise, Selek ve Öztürk’ün ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Selek’i 24 Ocak’ta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmış, Yargıtay haziran ayında mahkemenin bu kararını bozmuştu.