Son Dakika Haberler

PKK ve İŞİD’E AYNI ANDA PARS OPERASYONU

PKK ve İŞİD’E AYNI ANDA PARS OPERASYONU
Okunma : 12 views Yorum Yap

pars-operasyonSuriye sınırında savaş uçakları yine havalandı. Hedefte Suriye’deki bazı noktaların olduğu belirtildi. Aynı saatlerde PKK kamplarının da savaş uçaklarıyla vurulduğu aktarıldı. Başbakanlık sabah saatlerinde bir açıklama yaparak operasyonları doğruladı.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre 24 saat geçmeden IŞİD mevzilerinin vurulması üzerine bir operasyon daha düzenlendi.

Üstelik önceki operasyonun aksine bu geceki operasyonun Suriye hava sahasına girerek gerçekleştirildiği belirtildi.

Uçakların Suriye hava sahasına girmesi ise operasyonun Suriye içlerine doğru derinlik kazandığı yorumuna neden oldu.

KUZEY IRAKTA PKK KAMPLARI DA VURULDU

PKK’nın Kuzey Irak’taki mevzilerinin Türk Hava Kuvvetleri tarafından vurduğu duyuruldu.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rûdaw muhabiri, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçakların Derelok bölgesine bağlı Koreşar Dağı’na ve Amedi ilçesi sınırındaki Geli Sergeli Dağı’nda bombardıman gerçekleştirdiğini bildirdi.

BAŞBAKANLIK  OPERASYINU DOĞRULADI

Çankaya Köşkü’ndeki zirveden sonra operasyonlarla ilgili Başbakanlık’tan yazılı açıklama geldi.

 

İşte o açıklama:

“Ülkemizin ve milletimizin güvenliği ve huzuru için başlatılan operasyonlar devam etmektedir.

23 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen Güvenlik Toplantısı’nda alınan kararlar çerçevesinde yürütülen operasyonlarda gelinen durum ve bundan sonraki süreç 25 Temmuz günü saat 02:20’de Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında tekrarlanan Güvenlik Toplantısı’nda ele alınmıştır.

Toplantıda operasyonları yürütmekte olan birimler Sayın Başbakanımıza gelinen aşama ve sürecin bundan sonraki safahatına ilişkin brifing vermiştir. Terörle mücadelede alınacak ilave tedbirler kararlaştırılmış, ilgili kurumlara gerekli talimatlar verilmiştir.

 Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğini, güvenlik güçleri ile sivil vatandaşlarının huzur ve emniyetini tehdit eden DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik operasyonlar yurtiçi ve sınır ötesi olarak sürdürülmektedir.

 

İKİ TERÖRÖ ÖRGÜTÜ PKK VE İŞİD’E OPREASYON YAPILDI

 

Gece boyu devam eden ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’deki DAEŞ terör örgütü ile Kuzey Irak’taki PKK terör örgütü hedeflerine dönük icra edilen harekât Türk Silahlı Kuvvetleri’nin milli imkân ve kabiliyetleri ile gerçekleştirilmiştir.

 

Bu çerçevede 24 Temmuz 2015 tarihinde Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütü ile Irak’ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler etkili olarak vurulmuştur.

 

İcra edilen hava harekâtında Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil’deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulmuştur.

 

Ayrıca, icra edilen hava harekâtı ile eşzamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütüne ait hedefler ve Irak’ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler ateş altına alınmıştır.

 

Uluslararası hukuk çerçevesinde milli egemenliğimizi korumaya dönük meşru adımlarımıza ilişkin olarak sınır ötesi harekâtla ilgili başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlar ile dost ve müttefik ülkeler nezdinde Dışişleri Bakanlığımız aracılığı ile gerekli girişimler ve bilgilendirmeler yapılmıştır