Son Dakika Haberler

PROF. DR. JUDİTH SHAMİAN DÜNYA’YA MESAJ VERDİ

PROF. DR. JUDİTH SHAMİAN DÜNYA’YA MESAJ VERDİ
Okunma : 20 views Yorum Yap

ULUSLARARASI HEMŞİRELER KONSEYİ BAŞKANI PROF. DR. JUDİTH SHAMİAN DÜNYAYA MESAJINI KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDEN VERDİ.

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında yer alan Koç Üniversitesi Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü kapsamında “Küresel Sağlık, Küresel Hemşirelik; Hemşirelikte Zorluklar Ve Fırsatlar” başlıklı konferansına ev sahipliği yaptı. Koç Üniversitesi Hastanesi’nde düzenlenen konferansa, Uluslararası Hemşireler Konseyi Başkanı Prof. Dr. Judith Shamian konuşmacı olarak katıldı. Prof. Shamian “Küresel Sağlık, Küresel Hemşirelik; Hemşirelikte Zorluklar Ve Fırsatlar” başlıklı konuşmasıyla Hemşireler Günü mesajını dünyaya İstanbul’dan vermiş oldu. Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları Hemşirelik Hizmetleri Direktörü ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Özcan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı internetten canlı yayınlanarak Türkiye ve dünyadan izlenmesi sağlandı.

Koç Üniversitesi Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Dünya Hemşireler Günü kapsamında “Küresel Sağlık, Küresel Hemşirelik; Hemşirelikte Zorluklar Ve Fırsatlar” başlıklı konferans düzenledi. Hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ta hemşireliğin varlığına ve anlamına dikkat çekmeyi amaçlayan toplantıya 400 kişi katıldı.

“Küresel Sağlık, Küresel Hemşirelik; Hemşirelikte Zorluklar Ve Fırsatlar” konulu konferansta Uluslararası Hemşireler Konseyi Başkanı Prof. Dr. Judith Shamian günümüzde hemşirelerin rollerinin evrensel olarak sağlık hizmetlerine erişim, birey merkezli bakım, kronik hastalıklar, sağlık harcamaları, sağlık insan gücü, sağlık sisteminin iyileştirilmesi, doğal ve insan kaynaklı afetler konularına odaklandığının altını çizdi. Shamian dünyada 16 milyon civarında hemşire olduğunu, ICN’in öncelikleri arasında ilk sırada bu hemşirelerin küresel sesi olmanın yer aldığını belirtti. Küresel kalkınma hedeflerine ulaşmada stratejik liderlik, politikaların oluşturulmasında aktif rol almanın önemine dikkat çeken Shamian, Birleşmiş Milletler Sağlık ve Ekonomik Büyüme Yüksek Komisyonunda üye olarak ICN’i temsilen içinde yer aldığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye’deki sağlık sorunları ile küresel sağlık sorunları arasındaki benzerlik ve farklılıklara işaret ederek benzer çalışmalara ulusal düzeyde de hemşirelerin katılmasının önemini vurguladı.

Toplantıyı düzenleyen Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları’nda Hemşirelik Hizmetleri Direktörü ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Özcan toplantıya hastaneler, üniversiteler, mesleki örgütlerden yoğun katılım olduğunu ve katılımcıların toplantıdan olumlu mesajlar vererek ayrıldığını belirtti. Özcan ICN başkanı Shamian’ın 12-18 Mayıs hemşirelik haftası açılışında yaptığı bu anlamlı konuşmanın sadece Türk meslektaşlarımız için değil, dünyadaki tüm hemşireler için de küresel bir mesaj olduğunu ifade etti.