Son Dakika Haberler

Putin, SIRTIMIZDAN VURULDUK

Putin, SIRTIMIZDAN VURULDUK
Okunma : 69 views Yorum Yap

image

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ürdün Kralı II. Abdullah ile buluşmasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Vladimir Putin, Rusya’ya ait Su-24 uçağının havadan havaya füzeyle vurulduğunu söyledi.

Putin, “Rusya ve Ürdün terörle mücadelede güçlerini birleştirecek. Ordu ve istihbarat yetkilileri bu doğrultuda çalışıyor” dedi.

Itar-Tass’ın, Sputnik’in ve BBC’nin aktardığı Putin’in açıklamalarından satır başları şöyle:

* Uçak Suriye topraklarında, Türkiye sınırından 4 kilometre ileride bir bölgeye düştü. Saldırı esnasında, 6000 metre yükseklikte ve Türkiye topraklarından 1 kilometre uzaklıkta bulunuyordu.

* Rus uçağı ve pilotları, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi. Bu çok açık.

“Uçaklarımız Lazkiye’de IŞİD operasyonu düzenliyordu”
* Uçaklarımız Lazkiye’nin kuzeyinde IŞİD’le mücadele operasyonu gerçekleştiriyordu. Burası çoğu Rusya kökenli (Çeçen) militanların yoğun biçimde konuşlandığı dağlık bir bölge. Bu bağlamda uçaklarımız, teröristlere önleyici saldırılar düzenleme görevini yerine getiriyordu.

* Suriye’de düşürülen Rus uçağı, IŞİD’le savaş görevini yerine getiriyordu. Teröristlere önleyici vuruşlar gerçekleştiriyordu.

* Üstelik biz ABD ile bu tür olayların önlenmesi konusunda anlaşma imzalamıştık. Türkiye de ABD öncülüğündeki koalisyon dahilinde güya terörle mücadele eden ülkelerden biri.

“Olayın ilişkilere çok ciddi sonuçları olacaktır”
* Uçağın düşürülmesinin Türk-Rus ilişkilerine çok ciddi sonuçları olacaktır.

* Rusya, Türkiye’ye sadece komşu olarak değil, aynı zamanda dost bir ülke olarak yaklaşmıştır. Böyle bir adım kimin işine yarardı bilemiyorum ama bizim buna ihtiyacımız yok.

* Türkiye, Rus uçağının düşürülmesinden sonra acilen Rusya ile iletişim kurmak yerine, sanki uçağı Rusya düşürmüş gibi NATO’ya başvurdu. Türkiye ne istiyor? NATO’yu IŞİD’in hizmetine sunmayı mı? Türkiye sanki kendi uçağı düşürülmüş gibi davranıyor.

* Uçağımızın düşürülmesiyle ilgili tüm yaşananları analiz edeceğiz.

“Teröristlerin elindeki petrolün Türkiye’ye gittiğini biliyoruz”
* Teröristlerin elindeki bölgelerden büyük miktarda petrol ve petrol ürününün Türkiye’ye gittiğini uzun zamandır biliyoruz. Buradan terörist grupların eline büyük paralar geçiyor.

* IŞİD büyük bir devletin silahlı kuvvetlerinden destek alıyor.

* Bugün ortak bir kötülüğe karşı birlik olmamız gerekiyor.

Ürdün Kralı Abdullah taziyelerini iletti
Ürdün Kralı Abdullah ise Rusya’ya SU-24 tipi Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle taziyelerini iletti. Abdullah, “IŞİD’le mücadele için güç birliği yapılması şart. Eylemlerimizi sadece Suriye ve Irak ile sınırlı tutmamalıyız” diye konuştu. (ZETE)