Son Dakika Haberler

Romanya'daki Türk Soydaşlarımızdan Anlamlı Ziyaret

Romanya'daki Türk Soydaşlarımızdan Anlamlı Ziyaret
Okunma : 149 views Yorum Yap

 
romanya-12Romanya Demokrat Türk Birliği Kadınları
Türkiyeye yapmış olduğu ziyaretlerine Chp Sarıyer İlçesi ile başladılar.
Chp Sarıyer İlçe başkanı Mehmet Deniz ilçe merkezinde meclis üyeleri ile birlikte ağırladığı misafirlere Sarıyer tarihini, siyasi yapısını, Sarıyer’e özgü Kuzey Ormanları ve Çevrecilerin yapmış olduğu çalışmaları, Devlet kuran bir parti olmanın sorumluluğunda çalışmalar yapıldığını anlattı.
Romanya’da bulunduğum dönemde tanıma fırsatım oldu, bizlerde Romanyanın Avrupa birliğine bizden önce girmesi büyük kazanımlar sağladığını biliyoruz, Türkiye çok genç bir nüfusa sahip olması ve bugünler yaşanan ve Avrupayı sarsan göç sorunlarından sizlerinde etkilendiğini biliyorum dedi.
Romanya Demokrat Türk Birliği Kadınları Başkanı Melek Ahmet ve beraberindeki heyet ilçe merkezinde sunum gerçekleştirdiler,
Daha önce Türkiyeye gelerek Atatürk’ anıt kabirini ziyaret ettik, bizler her iki ülkenin kadınlarının birlikte çalışma yapmaları ve görüşmelerini diliyorum.
Romanya Demokrat Türk Kadınları Başkanı Melek Ahmet teşekkür konuşması yaptı.

Türk Kadınlar Birliği Sarıyer Şubesi Başkanı Hülya Demir, Her gün yaşadığımız şehit haberleri nedeniyle Anneler Gününü kutlayamıyoruz, üzülüyoruz. Siz değerli misafirlerimizi Sarıyerde misafir etmekten onur duyuyoruz, anneler gününüz kutlu olsun hoşgeldiniz dedi.
Romanya Demokrat Türk Kadınlar Birliğinden Gülten Abdullah Kadınlar birliğinin çalışmalarını sunum olarak anlattı, Romanyada Sarı Saltuk türbesi olduğunu ve Babadağ’da buradaSarı Saltuk türbesi bulunmaktadır, Selçuklu Türklerinden intibaren Türklerin yerleştiğini ve bugüne kadar yaşanmış tarihi anlattı.
Rumeli Feneri Sarı Saltuk Türbesi Yazar İbrahim Balcı Çeşitli ülkelerde 27 Sarı Saltuk türbesi olduğunu ve Rümeli Fenerinde bulunan türbenin tarihini misafirlere anlattı, Rumeli Feneri kalesi gezisi sonrasında Sarıyer Belediyesi Sosyal Tesislerinde Başkan Şükrü Genç ile birlikte yemek yenilerek, Romanda Demokrat Türk Kadınlar Derneği Başkanı Şükrü Genç’e karşılıklı plaket ve hediyeler sundular,
Sarıyer Belediye Meclis Üyelerinden Salih Akıncı’nın organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte, belediye meclis üyeleri, Başkan yardımcısı İsmail Erdem, Hüseyin Çoşkun iştirak ettiler, Sarıyerde son ziyaret ise Telli Baba türbesinde gerçekleştirildi,herkesin gelin teli aldığı ve dualar sonrasında tüm iyi dilekler ile Romanyada yaşayan Türkler mutlu bir şekilde günü tamamladı.