Son Dakika Haberler

Rumeli Hisarüstü Yağmaya Açıldı.Yıkım Başlıyor..

Rumeli Hisarüstü Yağmaya Açıldı.Yıkım Başlıyor..
Okunma : 240 views Yorum Yap

rumeli-6Sarıyer ilçe sınırları içerisinde yer alan ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ana kampüslerinin de bulunduğu Rumeli Hisarı’nda “kentsel dönüşüm” adı altında yağma başlıyor. Mahalle, Bakanlar Kurulu’nun 8 Temmuz 2013 tarihli 2013/5118 nolu kararı ile ‘riskli alan’ olarak kabul edilmişti. Karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yıkım kararı geliyor
‘Riskli alan’ olarak ilan edilen Rumeli Hisarı Mahallesi’ndeki tüm yapıların eğer varsa tapularına şerh konacak ve mal sahiplerinin herhangi bir işlem yapması engellenecek ve bu yapılar için yıkım kararı çıkartılacak. Yıkım işlemi, hak sahipleri ile yapılan anlaşmalar sonrasında başlayacak. Eğer hak sahibi, anlaşmaya yanaşmazsa evlerini yıkmaları için 60 gün ve ek süre verilecek. Süre bitiminde hala yıkım işlemi gerçekleşmediyse, ilgili yapılar devlet tarafından yıkılacak.

Risksiz binalar da etkileniyor
Rumeli Hisarı Mahallesi’nin “riskli alan” edilmesinden dolayı, yapı risksiz bir bina olsa bile uygulama bütünlüğü gerekçesiyle yıkımına karar verilebilecek. Ayrıca ‘riskli alan’ edilen Hisarüstü’nde halihazırdaki imar ve yapılaşma işlemleri de durdurulabilecek ve eğer gerekli görülürse mahalle tamamen başka bir alana taşınacak.

Metro geldi, ‘değeri’ yükseldi
Rumeli Hisarüstü’ndeki kentsel dönüşüm yağması uzun bir süredir bekleniyordu. Levent-Taksim metrosunun Hisarüstü’ne doğru uzatılmasının da mahallenin “değerini” artırmak hedefiyle yapıldığı ifade ediliyordu.

Kararla ilgili mahallelilerin ve üniversite öğrencilerinin nasıl tavır alacağı merak konusu.

solhaber.