Son Dakika Haberler

Rusya’dan çağrı: AKP uluslararası mahkemede yargılansın

Rusya’dan çağrı: AKP uluslararası mahkemede yargılansın
Okunma : 89 views Yorum Yap

pravda-1

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden, eski Komünist Parti’nin yayın organı Pravda’da yer alan habere göre; Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Mısır’da barbar terör örgütü IŞİD tarafından düşürüldüğü anlaşılan Rus yolcu uçağında 224 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “İnsanlığa karşı haince saldırılar düzenleyen teröristlerin ve suç ortaklarının yakalanıp, sert bir biçimde cezalandırılması için uluslararası bir mahkeme kurulması konusunda ısrarcı olmalıyız” dedi.

Matviyenko sadece terörist eylemlere karşı değil, teröre moral, finansal veya diğer biçimlerde destek verenlere de karşı istihbarat servislerinin yetkilerinin genişletilmesini de önerdi.

Pravda’da yer alan “Lyuba Lulko” imzalı “Rusya, Katar ve Türkiye’yi uyarmalı” başlıklı köşe yazısında ise Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51. maddesinin silahlı bir saldırı halinde ülkelerin kendilerini savunma hakkını verdiğine dikkat çekildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putun ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, söz konusu 51. maddeyi hem askeri, hem diplomatik hem finansal mücadele açısından kullanacaklarını vurguladığı anımsatıldı.

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda Rus uçağına bomba yerleştirilerek düşürülmesinin ardından Rusya’nın teröristleri adaletin karşısına çıkarmak veya yok etmek için 51. kullanabileceği belirtilen yazıda, 1999 Dağıstan saldırısını düzenleyen Çeçen militan Zelimkhan Yandarbiyev’in, Rusya’nın iade edilmesini istemesinin ve edilmemesinin ardından, 13 Şubat 2004’te Katar’ın başkenti Doha’da öldürüldüğüne dikkat çekildi.

Yazıda, Rusya’daki Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nün İcra Kurulu Başkanı Yevgeny Satanovsky’nin şu sözlerine yer verildi:

“Sina üzerindeki terör saldırısının organizatörlerinden biri Katar’dır. Terör saldırıları finanse edenlerin, organize edenlerin karargahları, orada, Katar ve Suudi Arabistan’dadır. Suriye ve Irak’taki terör eylemlerini organize edenler çok iyi bilindiği gibi oradadır. Bence bu kişiler Rusya’da vebadan korkar gibi korkmalılar. Bu kişilerin nasıl sindirileceği ülke yönetiminin bileceği şey. Bombalamak çok da gerekli değil, çok daha değişik yöntemler de var. Rusya, okunu, yayını, savaş baltasını alıp savaşa girdi ve devam edecek. Bunun dışındaki hiçbir şey sorun değil.”

Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin 51. madde kapsamında Suriye’de askeri operasyonu tartıştığı belirtilen yazıda, Suudi Arabistan’ın, ABD’deki 11 Eylül Saldırılarının organizatörlerinden biri olduğu savunularak, şöyle denildi:

“Rusya, Suriye ve Irak’taki çatışmaların çok önemli çıkarlarını etkilediğini daha fazla görmezlikten gelemez. Rusya, teröristlerin vatandaşlarını katletmesine izin veremez. Rusya, Suriye içinde ve dışında özel operasyon geliştirirken açık bir koalisyon oluşturulmasını vurgulamalıdır. ABD ve ABD öncülüğündeki koalisyonun yürüttüğü hava operasyonları merkezinin Katar’daki El Udeid Hava Üssü’nde olduğunu kayda değer bir nottur. Şimdi, Birleşmiş Milletler’in, Türk, Katar ve Suudi Arabistan hükümetlerinin terörizmle bağlantıları için uluslararası bir mahkeme kurmasını gündeme getirmenin zamanıdır.”