Son Dakika Haberler

Sabahat Akkiraz’dan Protesto İstifası

Sabahat Akkiraz’dan Protesto İstifası
Okunma : 138 views Yorum Yap

sabahatCHP Millet Vekili Sabahat Akkiraz, Somada yaşanan maden faciasında hükümeti protesto etmek için millet vekilliğindne istifa ediyor.Sabahat Akkiraz istifa dilekçesini bugün Kemal Kılıçdaroğluna verecek.

Akkiraz’ın istifa dilekçesi danışmanı tarafından Kılıçdaroğlu’na iletilecek.

Akkiraz istifa dilekçesinde şöyle dedi:

“13 Mayıs 2014 günü Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazasında 300’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu büyük trajedi karşısında siyasal sorumluluk iktidarda olmasına rağmen yetkililerin istifa kurumunu işletmedikleri, koltuklarını koruyabilmek uğruna olayı akışına bıraktıkları üzüntü ile görülmektedir. Soma faciasında hayatını yitiren işçi kardeşlerimizin, ailelerinin ve halkımızın vicdanında siyaset kurumunun daha fazla yıpranmaması, istifa etmenin de siyasal bir erdem olduğunun tekrar hatırlanması ve ben adamımı yedirmem mantığının artık siyasal bir argüman olmaktan çıkması için, TBMM İstanbul milletvekilliğinden istifa ediyorum.”

Akkiraz’ın TBMM Başkanlığına yazılan istifa dilekçesinde tarih olarak da“15 Mayıs” yazılması dikkat çekti.

GENEL KURULCA GÖRÜŞMESİZ KARAR VERİLİYOR

Meclis İçtüzüğüne göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden istifa eden milletvekilinin istifa yazısının gerçekliği Başkanlık Divanınca yedi gün içinde incelenip tespit edildikten sonra üyeliğinin düşmesine Genel Kurulca görüşmesiz karar veriliyor.