Son Dakika Haberler

Sanat Meclisi Küçükarmutlu’da evleri boyadı

Sanat Meclisi Küçükarmutlu’da evleri boyadı
Okunma : 120 views Yorum Yap

sanat_meclisi_armutlu22Sanat Meclisi bu kez Küçükarmutlu sokaklarında evleri boyadı. Oyuncu Serhat Tutumluer’in de yer aldığı ressam ve heykeltıraşlar, gecekondulardan oluşan mahalle evlerinin duvarlarını kentsel dönüşüme inat rengarenk dönüşüme çevirdi.

Yaptıkları etkinliklerle adından söz ettiren Sanat Meclisi, bu kez sanatı sokağa taşıdı. Ressam ve heykeltıraşlar, Küçükarmutlu’nun evlerinin duvarların rengarenk boyadı.  Duvarlara mahallenin tarihini, mahallede hayatını kaybedenleri, çocuklarını, özlemlerini, yıkımlara karşı direnişlerini resimlerle anlattılar. Uzun zamana yayılan proje, yaklaşık bir yıl içinde tamamlanacak. 

Bir festival havasında başlanan boyama, halk tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Öncelikle ölüm orucunda hayatını kaybeden Şenay Hanoğlu’nun evi boyandı. Çatısına da dantel figürü işlendi. Evi boyamaya gelenler arasında oyuncu ve tiyatro sanatçısı Serhat Tutumluer de  vardı.  Tutumluer, böyle bir projede yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken bu projenin giderek büyümesi gerektiğinin de altını çizdi. 

sanat_meclisi_armutlu18Engelsiz Pedallar’dan projeye tam destek!

Müzisyen Ayla Yılmaz ise; “Kentsel dönüşüme karşı kendi dönüşümümüzü yapıyoruz; evlerimizi rengarenk boyuyoruz.” dedi. 

Heykeltıraş Ayla Turan, Müzisyen Barış Güney ve Grup Yorum’un da yer aldığı projede, ressam ve heykeltıraşların yanı sıra stencil, graffiti ve performans sanatçıları da ustalıklarını konuşturdu. 

Projeye destek veren grup arasında dikkat çekenler ise “Engelsiz Pedallar”dı… Bisikletleriyle gelen gençler, gönüllü olarak projeyi destekleyen gruplar arasında bulunuyor.

Sanat Meclisi bu şenliği, ressam, heykeltıraş, graffiti, stencil gibi sokak sanatçıları, performans sanatçıları, müzisyenler ve sinemacıların yanı sıra tüm halkla birlikte bir yıl içerisinde tamamlayacak. Bir yıl sonra ise Küçükarmutlu açık hava sergisini aratmayacak.