Son Dakika Haberler

SANDIKDAN KORKMA. Nilgün Kıral Güneri

SANDIKDAN KORKMA. Nilgün Kıral Güneri
Okunma : 121 views Yorum Yap

Nilgün Kral Güneri       Sandık: Maddesi ağaçtan olan içerisinde en değerli eşyaların sakladığı derin dikdörtgen kapaklı saklama aracı. Sandıklar Anadolu kültüründe en kıymetli ev eşyasından dır. Sandıkların ihtişamı veya sade olması o ailenin zengin yada fakir olduğunun simgesi olarak nitelendirilirmiş. Sandıklar, ceviz ağacından, kestane ağacından, gül ağacından ve daha ucuz ağaçlardan yapılıp üzerlerine de el işçiliği olan oyma ve ayna süslemeleri yapılırmış. Bu sandıklar evlenecek olan kızın çeyizine sahiplik edermiş. Edermiş dememe bakmayın. Çünkü benimde çeyiz sandığım vardı. Bu benim sözünü ettiğim çeyiz sandığı eski Türk Boylarından 1990 yılına kadar devam eden zaman dilimi içinde değerini muhafaza etmiştir. Belki Anadolu’nun birçok yöresinde bu gelenek devam ediyordur. Ama kadınların eğitim düzeyi yükselip iş hayatına atılmalarıyla beraber el işi göz nuru olan çeyizlerin yerini hazır tekstil almıştır. Bu hazır işler çeyiz sandığının da sonunu getirmiştir. Sandıkların yerini ray dolaplar almıştır. Anadolu’da şöyle derlermiş “Kız beşikte, çeyiz sandıkta’’ Kızın çeyizinin çok olması ve bu çeyizin el emeğine dayalı olması, Kızın ve anasının ne kadar marifetli olduğunun belgesi olurmuş. Sandığı eğer cevizden ve kakmalı işlemeliyse bu kızın zengin bir aileye mensup olduğu anlaşılırmış. Sade ve kavak ağacından ise fakir olduğunun simgesiymiş. Sandığı anlatırken varmak istediğim bir mesele var aslında.

Şimdi biz gelelim asıl meselemize. Şu günlerde CHP’de çeyiz sandığının yerini parti içi seçim sandığına getirelim.

02 Şubat 2014 ‘de yapılacak olan meclis üyesi adaylarının belirlenmesi için Tamayül yoklaması seçimi olacağından dolayı sandığın şöyle tarihsel ve işlevse durumunu anlattık.

Sandık demek değerli eşyaların saklandığı kilitli ve korumalı eşyamızdan birisi demiştik. Ama seçim sandıkları, kızın çeyiz sandığı kadar güvenilir değil maalesef. Çünkü kötü niyetli insanlar sandıklarda hileler yapa bilirler. Sandıkların, Kızın çeyiz sandığı gibi  saf ve masumiyeti kadar temiz olmalı.

Artık seçim sandıkları da değişti tahta sandıklarının yerini şeffaf saklama kaplarının büyüklerine benzeyen plastikler aldı. Bu sandıklar halkın iradesinin yansıması olacaktır. Kimi mecliste görmek istiyorsa onu adayı seçecek ortamı hazırlamak ilçenin görevi olmalı.

Seçmen üyelerimiz özgür iradesiyle kendini temsil edecek olan Belediye Meclis Üyesi Adayını seçmeli ki yarın beni temsil eden bir tane Meclis üyesi yok demesinler. Seçilecek olan Meclis Üyesi de eşit şartlarda yarışıp partiye vermiş olduğu emeğinin karşılığını almalı.

Birileri örgütün oylarının onların tekelinde olmadığını bilip bir partilinin etik, erdemli olma ilkelerine uymalarını bekliyoruz. Biz kadınlar artık siyasette varız. Kadınların geleceğinde kadınların sözü olacak.

Kadınlar için ne yapılması gerekiyorsa buna kadınlar karar vermeli.

Erkeklerin siyasete ve iktidarda kendilerini müktedir ilan etmeleri bir çok sorunun ana kaynağı olmakta. Kadınların hemen, hemen her gün şiddete, darpa ve ölümle karşı karşıya gelmeleri kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu zulümlüklere hiçbir erkek siyasetçi ele alıp kalıcı yasalar çıkarttıramıyor. Ama kadının temsili hakkı ne kadar çok olursa bu olayların önüne geçilecek  ve çözümler üretileceğinden eminim.

Mensubu bulunduğum CHP kadınlara seçme ve seçilme hakkını, bir çok gelişmiş Avrupa Ülkelerinden önce vermiştir.

Bu hakkın ne kadar kullanıldığına baktığımız zaman kadınlara %33 kota kullanılıyorsa, kadının siyasette geldiği noktayı bütün açıklığıyla ortaya koymakta. Türk Kadınını temsili hakkı, ne acıdır ki bugün en geri kalmış ülkelerden bile geride.

Yunan Filozofu Romen Diyoje’nin Büyük İskender’e ‘’Gölge etme başka ihsan istemem’’demiş. Bizlerde kadınlar olarak, erkek yoldaşlarımıza şöyle diyoruz

GÖLGE ETMEYİN BAŞKA İHSAN İSTEMİYORUZ SİZDEN

’’Kadınlar artık siyasette. Erkekler ister beğensin ister beğenmesinler, başarı kadının olacak.

Nilgün Kıral Güneri