Son Dakika Haberler

Sarıgül, AKP'den %18 Oy Alırım

Sarıgül, AKP'den %18 Oy Alırım
Okunma : 41 views Yorum Yap


sarigul_adnanMustafa Sarıgül Ak partiden %18 oy alırım diyerek CHP’li gönüllere umut verdi.CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı olmasına kesin gözü ile bakılan ve CHP ye katılım müracaatı yapacak olan Mustafa Sarıgül bugün Adnan Keskin ile yemek yiyecek.

Mustafa Sarıgül, “Aykırı Sorular” proğramına katılarak gündeme ilişkin cevaplar verdi.

CHP ’ye katılması ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması beklenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, hafta sonu kendisi hakkında karar alacak olan CHP Parti Meclisi üyelerine, 1974’ten beri CHP’li olduğunu anımsatarak, “Ben Partinin her kademesinde görev yapan bir arkadaşınızım” mesajı gönderdi. Sarıgül, aday yapılması halinde İstanbul’da Ak Parti seçmenlerinin yüzde 18’inin oyunu alacağını ifade ederken, bütün cemaatlerle olduğu gibi Gülen Cemaati ile de diyalogunun ‘iyi’ olduğunu söyledi.

CNN Türk’te yayınlanan ‘Aykırı Sorulara’ katılan Sarıgül, CHP’ye katılımı, belediye başkan adaylığı ve gündemdeki konulara ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“PM üyelerinin iyi değerlendireceğine inanıyorum: Türkiye’de sosyal demokraside bir arkadaşınız, CHP’de her kademede görev yapan bir arkadaşınızım. Şu anda bütün Genel Merkez dahil Adnan Abi (Adnan Keskin) hariç 1974 yılından beri Gençlik Kolu Sekreteri, Gençlik Kolu Başkanı, ilçe başkanlığı, il yönetimleri, milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı üyeliği, üç dönemdir belediye başkanlığı yapan kimse yok. Ben her kademede görev yapan bir arkadaşınızın, Parti Meclisi üyelerinin konuyu en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum.

-Gülen Cemaati diyalogum iyi: Belediye Başkanlığım sırasında benim hiçbir zaman ötekim olmadı, cemaatlerle de diyalogum son derece iyi oldu. Şişli’de cemaatteki yurttaşlarımızın büyük bölümünün oyunu aldım hepsini Allahım yüz bin defa razı olsun. Biliyorlar ki Sarıgül sosyal demokrat bir çizgisi var ama göreve geldiği zaman kesinlikle ve kesinlikle ayrım yapmaz.

-Gezi’nin tam ortasındaydım, rol çalmadım: Gezi Olayı gençlerin özellikle benim oğlum Ömer’in yaşındaki 20 yaş kuşağının bir uyanışıdır, müthiş bir haykırıştır, Gezi’yi çok iyi bir şekilde anlamak lazım. Ben ilk gün Gezi olaylarında vardım; Gezi olaylarının ne başı ne sonu tam ortasındaydım. Belediye Başkanı olarak da lojistik bir görev yaptım. Ben çok daha fazla içinde olsaydım o gençlerin emeğine sevgisizlik yapmış olurdum; gençler de ‘Sarıgül burada siyaset yapıyor, şov yapıyor, emeğimizin üzerine geliyor’ derlerdi. Gezi’de biz vardık ama ben rol çalmadım.

-Ak Parti’den yüzde 18 oy alırım: Ben herkesten oy alacağıma inanıyorum. Ak Parti seçmenin yüzde 18’i, BDP seçmenin yüzde 65’i, Milliyetçi Hareket Partisi seçmenin büyük bir bölümü ‘Sarıgül’e oy veririz’ diyor.

-Başörtülü de olsun pantolonlu da: Başı açık olan da başı kapalı olan da bizim olmalı. Biz inançlarından, giyimlerinden, kuşamlarından dolayı kimseyi yargılamamız lazım ama bunu yaparken İktidar da sadece kendi düşüncelerinin özgürlüğünü savunmamalı. Örneğin, cemevlerinin ibadethane olması konusu, Diyanet’ten Alevi yurttaşlarımızın pay alması konusunu da aynı ölçüler içerisinde planlaması lazım. Örneğin, CHP Milletvekili Sayın Şafak Hanımefendi Meclis’e pantolonla girdiği zaman ona da hayır dememek lazım.