Son Dakika Haberler

Sarıgül'ün Adaylık Müracaatını Bekliyoruz! Temayül Yoklaması Yapacağız

Sarıgül'ün Adaylık Müracaatını Bekliyoruz! Temayül Yoklaması  Yapacağız
Okunma : 132 views Yorum Yap

KemalkilicdarogluKemal Kılıçdaroğlu TGRT haberin sorularını yanıtladı ve önseçimden çıkan sonuçlar ve temayül yoklamaları neticesine göre adaylarımızı belirleyeceğiz dedi. Mustafa Sarıgül için ise daha henüz Belediye Başkan adaylığı için müracaat yapmamıştık. Müracaatını bekliyoruz sonra Istanbul genelinde temayül yoklaması yapacağız ve adayımızı belirleyeceğiz açıklamasında bulundu.
Adaylar üzerinde kadın adayları daha şanslı bulduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti tüzüğümüzün kurallarına uyacağız yüzde otuzüç kotamız var dedi.
-“ÇIKAN SONUÇLARA UYACAĞIZ”-
Yerel seçimlere ilişkin soruya Kılıçdaroğlu, “Çıkan sonuçlara uyacağız. Hiç kimsenin bu konuda endişesi olmasın. Temayül yoklaması yaptık bazı yerlerde. Önseçim bu biraz yani ön eleme diyelim buna. Çünkü diyelim 20 kişi başvurmuş, oradan 5 kişi ön eleme yaptık en çok oyu alan. Onunla kamuoyu anketi yapacağız. Anketi de herkesin önünde kamuoyuyla paylaşırız. O beş kişiyle de paylaşırız. Dolayısıyla halkın kabul ettiği, en çok sevdiği aday kimse o adayla yola çıkacağız. Halk diyorsa ki, A’yı ben seçiyorum, biz A’ya diyeceğiz ki, gel kardeşim, sen belediye başkan adayımızsın. Yola öyle çıkacağız.
Bunu şunun için yapıyoruz; masa başında oturup başka bir ildeki veya beldedeki belediye başkanı birkaç kişinin önerisiyle seçmek büyük bir yanlışlıktır. O belde de oturanların, o ilde oturanların, o ilçede oturanların görüşlerine başvurmak zorundasınız. Bütün üyelerin görüşlerine başvurmak gibi bir ilkenizde olmalı” yanıtını verdi.
-“SAYIN SARIGÜL’DE ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ İÇİNDE AÇIKLARSA DAHA SONRA BİZ BİR KAMUOYU YOKLAMASI YAPACAĞIZ”-
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayına ilişkin de CHP lideri, “Düşüncem şu; bizim kurallarımız var, ilkelerimiz var. Önce aday adayları kendilerini açıklayacaklar. Biz aday adayıyız diyecekler. Bugüne kadar İstanbul’da 4 veya 5 büyükşehir belediye başkan aday adayı ismini açıkladı. Sayın Sarıgül’de önümüzdeki süreç içinde açıklarsa daha sonra biz bir kamuoyu yoklaması yapacağız, kim kamuoyunda daha çok kabul görürse onu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak ilan edeceğiz” açıklamasını yaptı.
-“KADINLAR VE GENÇLER GERÇEKTEN SEÇİLEBİLECEK YERLERE KONACAK”-
“Kadınlar ve gençler gerçekten seçilebilecek yerlere konacak” ifadesini kullanan CHP Genel Başkanı, “Daha fazla kadın olacak. Hem belediye başkanı olarak hem belediye meclis üyeleri olarak hem il genel meclisi üyeleri olarak daha fazla kadın daha fazla genç olacak” dedi.
-“KADIN CUMHURBAŞKANI-
“Bir gazeteci arkadaşımız sizin cumhurbaşkanlığına aday olacağınızı yazdı gazeteye ve de buraya geldik o arkadaşa ben de sordum, sorumun cevabını aldım. Nedir sizin cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu?” sorusuna CHP lideri, “Öyle bir şey yok. Ben o gazeteci arkadaşıma bu haberin kaynağını nedir bana söyle deme durumda değilim. Gazetecilerin yani sizlerin bu konuda ne kadar hassas olduğunuzu bilirim. Ama böyle bir haber yazıldı. Benim zaten öteden beri cumhurbaşkanlığı adaylığı gibi bir niyetim söz konusu değil. Tam tersine ben bir kadının Türkiye’de cumhurbaşkanı olmasını istedim. En büyük arzularımdan birisi odur. Eğer bunu yapabilirsek Türkiye’nin çağdaş yüzünü bütün dünyaya göstermiş oluruz. Eğitimli, dil bilen, dünyayı bilen, dünyayı tanıyan, kendi ülkesini seven, insanını seven, hoş bir kadının Türkiye’de cumhurbaşkanı olmasında daha güzel ne olabilir” yanıtını verdi.