Son Dakika Haberler

Sarıgül'ün kerameti yüksekse bağımsız aday olsun,Kimse CHP'den büyük değildir

Sarıgül'ün kerameti yüksekse bağımsız aday olsun,Kimse CHP'den büyük değildir
Okunma : 177 views Yorum Yap

gursel_tekinGürsel Tekin adaylıkların açıklanmasına az br zaman kala Mustafa Sarıgül ile benim CHPliliğim tartışılmaz,30 yıllık siyasi yaşamımda partim bana çok şey verdi Sarıgül ne kadar CHP li dedi.

Mustafa Sarıgül kerameti yüksekse çıksın bağımsız aday olsun,hiç kimse CHP’de üstün değildir açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aday Adayı Gürsel Tekin adaylıktan neden vazgeçmediğini Milliyet’ten Serpil Çevikcan’a anlattı. İşte Tekin yaptığı o açıklamalar;
– AMERİKA’DAN SONRA KARAR VERECEK: Siyasi nezaketi bilirim. Genel Başkan’a İstanbul’daki aday belirleme sürece ile ilgili itirazımı 2 ay önce söyledim. Aday olduğumu bildirdim. ‘En demokratik hakkın, kullanabilirsin’ dedi. Sayın Genel Başkan’ın birinci önceliği elbette kazanmak. Çünkü partinin kurumsal kimliğini temsil ediyor. Ancak 81 il yok sanki 1 il varmış gibi hareket ediliyor maalesef. Siyasi partilerde rekabet yoksa siz demokrasinizi geliştirebilir misiniz? Keşke kimin geleceğinden önce İstanbul’un geleceği konuşulabilse. Ancak o zaman doğru adayı bulabilirsiniz. Genel Başkan, birbirinden farklı şirketlerin yaptıkları kamuoyu araştırmalarını sorguluyor. İstanbul örgütünün taleplerini dinliyor. Muhtemelen Amerika seyahatinin ardından kararını verecek.
– SARIGÜL NE KADAR CHP’Lİ: Ben sonuç itibariyle iddialıyım. Aday olursam İstanbul’u kesin alırım. 2009’da yüzde 38 oy almışız. Sıfır oyumuz olan yerlerde CHP’nin oy oranını yüzde 30’lara çıkardım ben 2009’da. Bağımsız, sağlıklı bir araştırma yapılırsa birinci çıkacağıma eminim. Ben CHP’liyim. 30 yıllık siyasal yaşamımda partim bana çok şey verdi.Sarıgül ne kadar CHP’li onu da CHP’lilerin takdirine bırakıyorum.
Siyasette tek sivil benim. 30 yıllık siyasal yaşamımda hiç bir ekibin, grubun adamı olmadım. Ekipler üstüyüm. Kimseye hesap vermem, kimseden ders almam. Sadece partililerime hesap veririm.
– 25 İLLE İRTİBATIMIZ KOPUK: CHP olarak 25 ille irtibatımızı kopartmışız. Erzurum, Van, Bitlis gibi. Ben, İstanbul’da bu şehirler kökenli seçmenin tamamının oylarını alırım. 1998’de, 28 Şubat’ın en acımasız günlerinde yanımda türbanlı sekreter çalıştıran bir insanım ben. Kadıköy Belediye Başkan Vekiliydim o dönem. O da kamuydu. Şimdi kamuda türbanı tartışıyorlar. ‘Çalışamaz’ diyorlar. Tüh size. İnsanların en doğal özgürlüklerini, haklarını kısıtlamak yapılabilecek en büyük yanlıştır.
– ASGARİ YÜZDE 38’İN ÜZERİ LAZIM: İlk kez bir belediye seçimi bu kadar anlam ifade ediyor. Bu seçim, önümüzdeki siyasal tablonun referandumu olacak. Bu barajı aşamadığınız zaman ikinci, üçüncü seçimde takılır kalırsınız. Siyaseten de çok zor durumda kalırsınız. Bu sürecin lokomotifi İstanbul olacak. İstanbul sonucu Türk siyasetini yeniden şekillendirecek. Bizim asgari yüzde 38’in üzerinde çıkarmamız lazım. İktidarın farkında olup ötelediği bir kentsel dönüşüm var İstanbul’da. 1,5-2 milyon seçmen kitlesi çok tereddütlü, huzursuz biçimde bekliyor. 2B meselesi var. Ben bu insanların AKP’ye yeniden oy vereceklerini sanmıyorum.
Müthiş kırgınlar. İktidar bunun için kentsel dönüşümü rafa kaldırdı. İstanbul’da her 100 kişiden 28’inin mülkiyet sorunu var. Üstelik bu sıkıntı AKP’nin geçmişte en çok oy aldığı bölgelerde var. 2009’da 1,5 milyon seçmen İstanbul’da sandık başına gitmedi. Şimdi onlar sandık başına gidip CHP’ye oy verecek. Üçüncü argümanımız da bu olacak. Çok sürpriz bir seçim olacak.
– BEN ADAY OLMALIYIM: Adaylık için başvuru zamanına çok var. 7 Şubat’a kadar çok şey olur. Siyasette 2 gün bile deniz deryadır. Ben 2009’dan itibaren iddiasını ortaya koyan bir adayım. Yani bu yarışta birimiz fiilen adayız. İstanbul’da adaylığı hakeden benim. Ama keşke siyasette hak olsa.
Hak, hukuk esassa benim. Çünkü ben İstanbul’a gerçekten çok emek verdim. 2009’dan beri bir iddia ortaya koyuyorum ve o tarihten bu yana adayım. Aday olacağım diye pek çok hazırlık yaptım. Ancak bir önceki dönem Kılıçdaroğlu lehine çekildim. Hatta adaylığı kendim teklif ettim. Eğer birinci öncelik CHP ise bugün ben aday olmalıyım.
– KEMAL BEY’E ÇOK TAZYİK VAR: ‘Aday kim olmalı’ derseniz, partinin kurumsal kimliğini kim daha çok temsil ediyorsa o olmalı. Ben bir lobinin adamı değilim. Hiç olmadım. Bundan sonra da olmayacağım. Ama ‘benden başka birini aday olarak düşünmeyin’ deme hakkım yok. Genel Başkan bireysel tercih durumunda kalırsa aday benim. Kemal Bey tazyiklerden ziyade gerçekçidir, kamuoyu araştırmalarına itibar eder. Ama elbette O’na çok tazyik var.
– KERAMETİ YÜKSEKSE BAĞIMSIZ ADAY OLSUN: ‘İstanbul’u kazanan partinin lideri olur’ görüşüne katılmıyorum. Partinin kurumsal kimliğinden yararlanarak oy alacaksınız, sonra ‘ben olduğum için bu kadar oy aldık’ diyeceksiniz.

Böyle birşey yok. Başarılı olan bir başkasını ezmek için başarılı olmaz. Bazı kişilere çok keramet atfediliyor. Kerameti çok yüksekse çıksın o zaman bağımsız aday olsun. Hiç kimse CHP’den daha büyük değildir. CHP seçmeni gibi bir seçmen dünya üzerinde yoktur. 60 yıldır iktidar değilsiniz ama örgütünüzle birlikte dimdik ayakta. CHP seçmeni çok vefalıdır.
– ÇANTADA KEKLİK DEĞİL: Sayın Genel Başkan İstanbul adaylığı için bir karar vermedi henüz. Her türlü kriteri kullanarak karar verecek. Adaylık kimse için çantada keklik değil. Genel Başkan, kiminle kazanacağına inanıyorsa onu aday yapar. Ben partinin temel taşıyım. Aday gösterilmesem de benim için bir şey olmaz. Aslolan CHP’dir, gerisi teferruattır.
– SIRRI SÜREYYA AKP’YE ZARAR VERİR: Sırrı Süreyya Önder (HDP İstanbul milletvekili) İstanbul için aday olursa AKP’ye zarar verir. İstanbul’da yaklaşık 2 milyon Kürt seçmen oyu var. Bunun önemli bir kısmı AKP’ye gidiyor. Sırrı Süreyya Kürt oylarını alacaksa bu AKP’ye zarar verir. SHP döneminde Kürt oyların büyük kısmı bize geliyordu. Sırrı Bey’in adaylığı bize de zarar verir ancak asıl zararı AKP’ye olur.
Gürsel Tekin, Sarıgül ile ekran düellosuna hazır. “Keşke imkan olsa da çıksak. Bütün adaylar ekranda kendisini, projelerini tartışsa. Aynı partide rekabet edenler de bunu yapmalı. Çok yararı olur” dedi.

Milliyet