Son Dakika Haberler

SARIYER ANSİKLOPEDİSİ-59

SARIYER ANSİKLOPEDİSİ-59
Okunma : 480 views Yorum Yap

KASAP ÇAYIRI SOKAK: Maden Mahallesinin üst kısımlarında yer alan alana Kasap Çayırı denir. Bu alan uzun yıllar mera ve otlak, kurban kesim yeri olarak kullanıldığı için bu alana giden sokağa “Kasap Çayırı Sokak” ismi verilmiştir.

KASAP HÜSNÜ BEY YALISI/SALİH DALGA YALISI: Sarıyer’de Yenimahalle caddesi üzerindedir. Tarihi eser yalılardan olup, bütünü ile yeniden onarılarak yenilenmiştir. 20.yy. başlarında inşa edilmiştir. Kasap Hüsnü Beye ait olan yalıyı bilahare Salih Dalga satın almıştır.

KASAP, Sami  (Bahçeköy, 1938): Orman İşletmesinden emeklidir. 1992-1994 döneminde DYP den Bahçeköy Belediye Meclisi üyesi olarak görev yaptı.

KASAP, Suat (Bahçeköy, 1965): Özel sektörde çalışmaktadır. 2004-2009 döneminde Bahçeköy Belediye Meclisinde ANAP Üyesi olarak görev yaptı.

KASAPOĞLU, Sema (İstanbul, 1950): Kireçburunlu olup, hayatını spora adayan bir spor insanı. “Her kız spor yapmalı” parolası ile Kireçburnu Spor Kulübü bünyesinde 6-16 yaş arası kız çocuklarına futbol eğitimi veren Çim Filizleri Projesini başlattı. Kulüp bünyesinde ücretsiz kız futbol okulu kurdu. 2009 yılında Fair Play Birliği (CIFP) tarafından Fair Play Şeref Diploması ödülü aldı. Milli Olimpiyat Komitesi üyesi olup, IOC Kadınlar ve Spor Ödülünü (2011) aldı.

KASR-I HÜMAYUN: Maslak Kasırları kampüsü içindedir. İki katlı ve yarı kagirdir. Birinci kat taş, ikinci kat ise ahşaptır. Pencereleri ve süslemelerinin güzelliği dikkat çeker. Kasa-ı Hümayün’de Sultan Abdülhamid’in (1876-1909) bizzat yaptığı ve üzerinde A.H. arması bulunan bir kapı vardır. Milli saraylara ait olup, Müze-saray olarak gezilebilmektedir.

KATMER, İsmet (Sarıyer, 1946): Maden ilkokulundan sonra Denizcilik Bankası Sanat Okulu (Taşkızak)’ndan mezun oldu. Ticaret hayatına atıldı. Siyasete atıldı Halkçı Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı, Sarıyer Belediye Başkanlığı Adayı, Türkiye Demokrat parti İlçe Bakanlığı, Sarıyer Pertevniyal İlkokulu Koruma Derneği Başkanlığı (5 yıl), İstinye Anadolu Kız Meslek Lisesi Derneği Başkanlığı, Maden Spor Kulübü Başkanlığı (5 yıl), Sarıyer Spor Kulübü Yönetim Kurulunda üye ve altyapı sorumlusu olarak görev yaptı.

KAVAK ÇEŞMESİ: Rumelikavağı Çayırbaşı mevkiinde bulunduğu (H.1315-M.1897) İstanbul Çeşmeleri” kitabında belirtilen bu çeşme yerinde bulunamamıştır.

KAVAK HİSARLARI: Rumelikavağı’nda Mahallenin tam ortasında bulunan kaleye Kavak Hisarları denildiği gibi Rumelikavak Kalesi de denilmektedir. Bu kale 1624’de IV. Murat tarafından yaptırıldı. 1785’de Sultan I. Abdülhamid (1774-1789) döneminde Fransız Mimar Tavşan’a yeni iki kale inşa ettirildi. Kalelere Sultan III. Selim (1789-1807) tarafından bazı ilaveler yaptırıldı. Sultan III. Mustafa (1807-1808) de Fransız Mimar Totti’ye birbirine karşı duran iki kale yaptırdı. Bu kaleye Kavak Hisarları denilmiştir ve askeri amaçlı kullanılmaktadır.

KAVALALI NAZIM BEY KÖŞKÜ: Sarıyer’den Şifa Suyu mesiresine giderken Şifa Camii yanındadır. Sahibinin adı ile anılır. 200.yy başlarında yapıldığına inanılmaktadır.

KAVALOĞLU, Hakkı (İst:    ): Yenimahalleli olup Sarıyer Lisesi mezunudur. Genç yaşta siyasete atılmış ve parti kademelerinde ilçe yönetim kurulu üyesi ilçe başkanlığı gibi görevler üstlenmiş, iki dönem İl Genel Meclisi üyesi olarak Sarıyer’i temsil etmiş ve İl Genel meclisi Daimi Encümen üyesi olarak görev yapmıştır. Yönetici olarak özel firmalarda üst düzeyde yönetici olarak çalışmaktadır. 

KAVALOĞLU, Vehbi (…….): Yenimahalleli balıkçı reislerinden bir dönem Yenimahalle Muhtarı olarak görev yaptı.

KAVAS İSMAİL EFENDİ: Rumelikavağında muhtar olarak görev yaptı.

KAVEL KABLO FABRİKASI: İstinye’nin iç kısımlarında ve Dereiçi mevkiinde bulunan Kavel Kablo Fabrikası uzun yıllar çalıştırıldıktan sonra buradan şehir dışına taşındı.

KAYA, Recep Ali (Eşme, 1949): Üniversiteden Yüksek İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Aile şirketi olan Kayalar İnşaat Şirketinde iş hayatına başladı. Kayalar Şirketler Grubu yönetiminde bulundu. Sarıyer Spor Kulübü’nde 3 dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Kulübün Divan Kurulu Üyesidir.

KAYACIK, PROF. DR. HAYRETTİN (Bünyan, 1911-2001): Bünyan’da doğdu (1911). İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1931 yılında girdiği Yüksek Oman Mektebini 1934’de tamamladı. Yurtdışına gönderdildi ve Dresden’de bulunan Tharandt “Yüksek Orman Mektebi”nde ormancılık eğitimi aldı ve 1939’da mezun oldu. Yaptığı çalışma ile Doktor unvanını aldı ve yurda dönüp askerliğini yaptıktan sonra 1943’de Y.Z.E. Orman Fakültesi Silvikültür ve Orman Botaniği Enstitüsünde başasistan olarak atandı. “Doğu Ladini (Picea orientalis L. Link.)’in Türkiye’deki Coğrafi Yayılış, Silvikülter Esasları ve Tabii Sınırlarının Genişletilmesi İmkânları” adlı tezi ile Üniversite Doçenti unvanını aldı. 1956’da Profesörlüğe yükseltildi. 1971-1973 terihleri arasında kurulmuş olan Herbaryum çalışmalarına katıldı, daha önce ve1948 yılında kurulması çalışmaları başlatılan bugün Atatürk Arboretumu adını taşıyan önemli eserin meydana getirilmesi için adeta ömrünü harcadı. 1957’de İ.Ü. Senatosunda İ.Ü. Orman Fakültesini temsil etti, pek çok kez Dekan Vekilliği görende bulundu.

KAYADİBİ SOKAK: Merkez Sarıyer’deKocataş dağ silsilesinin eteğindedir. Hayat sokakla kesişir. Yıllar önce burada taş ocakları bulunduğundan buradaki iki sokaktan birine Kayadibi Sokak denilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)